1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајно виткање на косата (минивал)

Дискусија во 'Коса' започната од Spidy, 24 февруари 2011.

  1. PrincessLea

    PrincessLea Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Возможно е али треба да имаш многу долга коса. Башка коа ке почне да ти расте ке биде пола право надоле така виткано.
     
  2. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    ^ А не се исправува со тек на време? Мислам, не се опуштаат со тек на време локните? Мада мене не ми е проблем, би одела и делот и коренот да го довиткам кога ќе ми потпорасне, ама па сакам баш вакви локни да ми испаднат... :?:
    Иначе колку чини од прилика?
     
  3. PrincessLea

    PrincessLea Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Незнам да ти кажам искрено ја затоа сакам покрупни локни да не биде толкава разликата помеѓу извитканото и новото, али ако ја довиткуваш ондак немаш гајле. А за колку чини незнам ни јас. И јас сакам да правам па барам правиот фризер место и цена :D
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. feminium

    feminium Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2012
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    1.738
    за девојчето шо сака афро локни:
    можно е имам блиска пријателка на која и испаднаа препреубави и и сојат, ама на мојата најдобра другарка истиот фризер и ги праеше и сосем различно и испаднаа на едната и се баш како на сликиве а на другата ко плетенка да си плетела и е косата и паднаа одма, излезе од фризерница со афро локни додека го испивме кафето скоро ништо не остата, сега веќе месец дена по андулирањето кутрата нема ништо од локни

    можеби е оти има таа ептен права и тешка коса, за разлика од првата

    нејсе сакав да ти кажа побарај помош од некој близок ако прашаш фризер тој каква коса и да имаш за да ти земе пари ќе ти стави минивал ама како ќе ти стои после и КОЛКУ ќе ти стои ниту еден фризер не кажува :/
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Прочитав негде за овошен минивал-не ја оштетува косата,но ефектот трае помалку време.Опцијава многу ми се допадна,зошто многу сакам виткана да ми биде косата одреден период,но со крупни локни.
    Па,знаете нешто за ова да ми кажете и некој фризер што прави?
     
    На feminium му/ѝ се допаѓа ова.
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Девојки мој совет немојте да правите, јас правев и косата не можам да си ја оправам :envy: , посува коса во живот не сум имала, а што веќе не ставам, ја негувам премногу, и маски, ампули, скапи масла за коса џабе е. Првиот пат ајде ќе пројдете, јас така се зезнав, првиот пат се заљубив во косата, ама вториот пат веќе беше метла :worried: . Некни одам кај друга флизерка и ми вика кој те излажа да правеш минивал :lol:
     
  7. lolly77

    lolly77 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Имам навистина јака коса која не трпи којзнае какви промени, ако ја испеглам со пегла, таа не стои права него си се враќа во првобитната состојба или пак се мрси и толку од фризурата. Инаку косата природно ми е со повеќе волумен и е релативно права но се искривува на врвовите некогаш. Не обрнувам посебно внимание на косата, ја сушам со фен и толку. Но нешто ме тера на некаква промена, па сакав да се консултирам со вас за мини вал фризурата. Читам дека веќе киселината не е таква каква што била, била некоја си млечна и не била веројатно толку штетна, дали знаете некој салон каде што добро би ми ја направиле? Споделете искуства сакам да знам повеќе, бидејќи сум само неколку чекори од тоа да си направам ваков фриз :D
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Многу е штетно минивал,можеби и убаво ке изгледа однадвор ама кога ке ја пипнеш како испогорена синтетика е.Многу вештачки изгледа,како неквалитетна перика косава ке ви биде.Инаку јас незнам зошто некој би сакал минивал,со права коса можеш што сакаш да правиш а вака со минивал може само вртена и вртена:/
     
    На Maria.Vampire му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anib

    anib Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Кај кој фризер го направи минивалот?
     
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Комшиката моја правеше пред 1 година може и повеќе. Едвај еден месец и стоеше сега целата коса и е изгорена и оштетена. А кратка коса има. Ама ставаше некои киселини така нешто. Така да јас не ви правела и онака имам проблем со расцветани врвови па уште тоа ми фале.
     
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Јас пред три години се направив минивал, со саати седев под хауба со киселина и витлерчињата, стигнав дома прерадвана, виткана,лепота.. По два дена се измив, се исушив и ни витка ништо, ни траг од минивалот:( Тоа е мое искуство. П.С. на киселина смрдеше уште месец дена, после секое миење!
     
  12. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Гледам темава веќе не е толку активна, но може некоја ќе ми одговори. Може ли да се направи трајна фризура на фарбана коса? И може ли откако ке ја направам да ја фарбам косата нормално? Бидејќи сепак нели киселина и фарба некако не ми одат...
     
  13. Ancailin Blond

    Ancailin Blond Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ve molam kade vo Skopje [ravat anduliranje ili trajna sto vikame, brojce nekoj da mi dade, ama da bide so mlecna kiselina. Pozdrav
     
  14. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Vo posledno vreme se mislam da napravam minival, no se plasam! Kako ce mi stoi i red drugi ???. :emo: (facepalm)
     
  15. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Моја другарка исто правеше, но ефектот е далеку од очекуваното и многу е тешка за одржување .
    Башка што косата се уништува и после некој период ќе треба да ја носиш кратка за да се ослободиш од тој "неред".
     
  16. bastet

    bastet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    94
    Ја фарбам мојата коса од мои 14 години. Имам носено и минивал. Се зависи од фризерот што ти ја прави. Мојата испадна прекрасна и ја носев долго време. Значи ем фарбана и со бланш и со се, и супер излезе косата. Одржувањето исто така е лесно не знам зошто мислите дека е комплицирано. Се што треба е кога ке ја измиеш косата, малку да ја оставиш да се исуши (се препорачува природно сушење, да се избегнува со фен), додека е влажна косата да и ставиш пена.
     
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    дали може минивал на фарбана коса?
     
  18. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    17.687
    Може мила, само многу ќе ти се оштети
    Јас на природна направив и многу ми се уништи, а и далеку е од излегот што го посакуваме, оние прирони локни....
    3 месеци подоцна ја ишишав кратка зошто после 3 месеци немаше ни локни туку како метла изгледаше...
    Не ти препорачувам
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    хмммм некое решение ? сакам некоја промена ...
     
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    @anakonda88, со минивал ќе ти излезе пуцвал, ко оние женскине со природна виткана коса, бушава да не речам. Ако сакаш убави локни, можеш да си направиш со оние дрвенине виклерчиња ко макарони што се, не знам кај се продаваат, ама косата ептен добро испаѓа, само што после миење ти се враќа во нормала.