1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трајно виткање на косата (минивал)

Дискусија во 'Коса' започната од Spidy, 24 февруари 2011.

  1. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    2.165
    Дали може да споделиш искуство каде ја правеше.. колку време ти држеше витканото..слика???
    Барам фризер кој ќе ме направи вака

    https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/C1PasNDgbZS._CR0,0,3840,2880_._SL1000_.png
     
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Кај фризерката што ја правев не работи веќе, ја правев пред 7,8 години, витканото држи додека не го скратиш, ама кога подникне во корен многу неубаво стои, освен тоа јас имам природно виткана на поголеми локни а ја правев на поситни локни и ич убаво не стоеше, а на права уште понеубаво би стоело мислам. Локните со тек на времето малку од малку попуштаат, само косата е мнооогууу сува, како метла. Мислам дека тоа што го бараш повеќето би можеле да го направат, на покрупни локни, јас бев на ситни, како црнките од Африка :lol:. Јас имам неубаво искуство, може и до мојата коса е. Пробај еднаш, може ќе бидеш задоволна, само да знаеш дека првите неколку пати кога ќе ја миеш косата страшно мириса.
     
    На Grungie му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JoshyWild

    JoshyWild Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo,jas imam 14 godini masko sum i sakam da imam vitkana kosa. Kosata koga mi e mokra mi e do polovina i povekje do nosot. Mene mi e prirodno prava kosa no voopshto ne ja sakam,probuvam kolku tolku da ja vitkam so figaro i dobivaam nekoj wavy hairstyle.Planiram uste malku da ja rastam i da go probam metodot so cevkite za vitkanje na kosa pa da vidam kako i sto kje ispadne. Da ve prasam dali da pravam minival moite roditeli mi dozvoluvaat no se plasam da ne mi ja ostetat kosata mnogu,kade bi mi preporacale da pravam minival i kaj koj frizer sto znae dobro da gi pravi ovie raboti od skopje sum inaku. Pomos lugje mnogu sakam vitkana kosa hahah vi blagodaram odnapred <3 (kako na slikava sakam da mi bide kosata samo mojata e svetlo kafeava)
     

    Прикачени фајлови:

  4. Pucvalcic

    Pucvalcic Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2022
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo od kade ste zadovolni za pavenje minival, bidejki imam prirodna kosa I sakam kadricite da gi definiram vo stil na afro
     
  5. Karoline

    Karoline Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Jas najalosho ama epten losho iskustvo so minival nikogash poveke. Toa sto ne kazuvaat ili barem mene e ne mi kaza frizerkata e deka ako ti e oshtetena kostata so peglanje, feniranje ili ne ti e zdrava ednostavno ke imash stvarno loshi rezurtlati. Mene mi liceshe kako piramida znaci glupa forma,a sitni lokni, presuva, kako metla. NE Sakav takov rezutlat voopshto. Mi trebashe barem godina dena da ja opraam nikogash nema da si zaboraam toa zanci strashno - na pola pat od koga pochna vishe so kiselianta i tekna oo pa tebe ti bila oshtetna a bukvalno takva mi e kostata suva mi e priordno i vitkana, nekoi delovi poosthetnei zasto na sonce minuvav vreme poveke inaku ne se peglav periodot dali ednash na pet meseci, i se fenirav normalno. Taka da moj sovet najdete nekoj sto mu e gajle kako ke izgledate posle godina dena a ne samo da vi zeme pari i imajte vo predvid deka kosata mnogu verojatno ke vi bide metla oshtetena.
     
  6. Pucvalcic

    Pucvalcic Активен член

    Се зачлени на:
    21 март 2022
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски

    Kade ja praveshe ?
     
  7. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.703
    Допаѓања:
    9.582
    Пол:
    Женски
    И јас се имам еднаш правено минивал и никогаш повеќе, мене не ми беше оштетена косата воопшто ама од киселината ми се оштети, да убаво изгледаше ама кога се исправи косата ми беше хаос, буквално како метла да имам на глава, без сјај, требаше или скрос кратко да се истрижам или на секое да ги стрижам врвовите, јас одбрав второто ,ми требаше долго време да си ја повратам косата во нормала, не ви препорачувам минивал ниту ладна
     
  8. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.193
    Пол:
    Женски
    Девојки имам средно долга коса,многу сакам да ја ставам во ,,киселина,,минивал ...памтите можеби од вашите мајки.И така не можам ништо да иправам имама клампави уши.Дали некоја од вас направила и ако може слика.Сакам така дебели локни.Ама страв ми е...
     
  9. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    2.703
    Допаѓања:
    9.582
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено пред години, за жал слика немам, и минивал и ладна, не би ти препорачала најискрено, каква киселина и да користат се оштетува косата, минивал трае 3 месеци, после тоа косата ти е како метла, само ја кратев дур да се исчисти исушеното. Е сега пак косата ќе ти биди виткана, не се мрси...али не вреди да ти се оштети.
     
    На prashinka и Lost angel им се допаѓа ова.
  10. Lost angel

    Lost angel Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2016
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.193
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот ❤❤
     
  11. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Јас имам правено, мој совет не си ја уништува косата, мојата пепел беше а имав убава здрава коса. Ми требаа после 2,3 години да ја вратам во нормала.
    Косата ти станува сува како сено, тогаш се изнадавав пари за ампули џабе беше и маски и ампули, косата катастрофа. Кога подникне лошо изгледа права па наеднаш локни.
    Најубава е само тој ден кога излезеш од фризер, после благо кажано катастрофа е.
     
  12. Terramr

    Terramr Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2022
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    21
    Jas prravev 2019 cela godina mi stoea loknite ama gi imav onie positnite, i mene mi bese sredna dolzina malce pokratka ke ti dojde slika neam posto mi se izbrisani otidi vo salon ke ti pokazat katalog i ke ti objasnat ubavo sekoja kosa e razlicna treba i da ti ja vidat prvo dali ke moze da ti napravat :)
    I zavisi od kosata kolku ke ti bide izgorena jas ja peglam feniram farbam sto ne koa otidov mi ja naprai mi kaza deka nesmeam ama si zemav na rizik posle toa so maski ja opraiv ama i staiv 2 pati blanz i ja izgorev poveke od sto mi bese od kiselinata :/
     
  13. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    605
    Допаѓања:
    557
    Минивал имав на косава едно 4 -5 години по ред. Прво не смее да биде фарбана бидејќи така постои ризик да не успее. Второ мора да те види фризерка дали косата ти е подобна за нешто такво. Многу јаки киселини се во прашање и очекувај да ти паѓа. Локните си бараат маски и третмани за да се одржат.