1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Треба ли да се каже некому „Те сакам“?

Дискусија во 'Врски' започната од rozita91, 15 мај 2010.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Релативно е,некогаш треба да се каже,доколку си сигурен/на дека тоа што го чуствуваш спрема партнерот,е искрено,вистинско,меѓутоа доколку не си сигурен,нема ни потреба од такво нешто да се спомнува.Вистинското значење на зборот “ те сакам “ се гледа според делата,постапките,но не секогаш,некогаш може некој да не чуствува ништо спрема тебе,а да ти кажува постојано дека те сака,да се преправа дека те сака,но и воопшто да не те сака,да се однесува љубоморно демек тоа е знак за љубов,притоа да не ти каже дека те сака итн.Едноставно се е релативно,па доколку постоела вистинска љубов,ќе ти остане во меморија,сеуште ќе биде “ жива “,секако ќе биде присутно и постојаното изговарање на зборот те сакам,те сакав,дали тоа во мислите,во себе си,пред претнерот итн.Нема дефиниција за љубовта.
     
  2. cakii

    cakii Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    18
    Со делата се покажува и докажува љубовта. Доколку самиот човек чувствува потреба да ги покаже емоциите и е сигурен во нив, само напред! Искажувањето на емоциите го прават човекот многу посреќен и посигурен во тоа што го чувствува. Кога чувствата се обострани, партнерите се зближуваат уште повеќе и со тоа ја зацврстуваат својата врска.
     
  3. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    Никогаш не искажував чувства. Никогаш не сакав искрено, сето тоа беше само физичка привлечност-симпатија. Никогаш не велев `те сакам`.
    Сега после толку време, мислам дека стварно ја `укашкав` работата и се заљубив, али ако љубовта е прекрасна.
    Некој ќе рече дека не е убаво секогаш да се искажуваат чувствата, али сепак, зашто па да не.
    Тоа се мои чувства, не се срамам од нив. Кога ќе му речам дека го сакам, не го велам тоа за да ми врати или пак за да му посочам дека очекувам нешто од него да преземе, едноставно го велам затоа што е вистина.
    Го сакам! Дали тој нема да го знае тоа или ќе го знае и не прави некоја голема разлика, барем за мене. Едноставно губење на време ми е ако сакам некој, а тој воопшто не ни знае за тоа.
    Башка како поминува времето, сфаќам колку е поискрена мојата љубов и толку ми е поубаво. Сфќам дека го сакам повеќе од потребата да го имам, и едноставно сум среќна, од самиот факт дека постои.
    Знам дека ви е чудно што го сакам, а не се борам да бидам заедно со него, али самото тоа што го чувствувам за него е толку искрено и убаво, што ме прави целосно среќна.
    Го сакам, а тој го знае тоа - одлично.
    Ако ни е судено, ќе дојде и нашето време.
    Тоа што всушност сакам да го кажам е дека ако навистина научите искрено да сакате, никогаш нема да бидете повредени, а тоа се счучува само во моментот кога нашата љубов ке биде поголема од физичката потреба.
     
  4. Mini23

    Mini23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mislam deka nemat tuka loso da se kaze te sakam na nekoj sto ti e mn drag...jas ako nekoj stvarno go sakam sekogas mu go kazuvam toa na primer na moite drugarki , de4koto ..zosto mislam deka toa e pravilno da se spodelat 4uvstvata
     
  5. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Ми ја погодивте темава !
    Го сакам.... За прв пат сум сигурна.
    Но страв ми е да му кажам затоа што мислам дека тој тоа ќе го злоупотреби.А и мислам дека моите 15 години се премалку за врска или излегувања :(
    Вечерва треба да се најдам со него и не знам што да направам. Тој повеќе ми докажува,отколку што ми кажува дека ме сака , а јас.... Сеуште ништо не правам.

    ПРЕМНОГУ го сакам..
    Вие што би ме советувале ?
     
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Треба! Треба, само ако тоа го мислите и ако навистина посакувате личноста да знае за вашите чувства. Секогаш треба да биде искрено, а за жал денес сите си кажуваат “те сакам“ како да е “добар ден“.
    Јас еднаш до сега имам кажано , и тоа на дечкото со кој сум сега, и тоа го кажав затоа што ми стоеше на гради и морав да го кажам.
    Најубаво е кога го кажуваш затоа што тоа го мислиш и чувствуваш.
     
  7. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    апсолутно се сложувам со старфиш, секој на секој му вика те сакам, некако како зборот да изгуби од вредност, и сега и на другарки и на познати им викаме те сакам... јас не можам на никој да му кажам дека го сакам освен ако стварно не ми значи многу, на родителите, на дечко ми, на сестра ми... не дека не ги сакам пријателите ама мислам дека Те Сакам е наменето за ептен посебни луѓе
     
  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Ми се случило после тоа ТЕ САКАМ, другата личност да почне да се мрднува. Мислиш светот се заврте наопаку, си кажавме дека се сакаме, и се будиме ко двајца различни луѓе. :^)
    Или ќе не зближи или ќе не оддалечи зборот ТЕ САКАМ, па почнуваме да се чувствуваме некако чудно, нелагодно, дури и непријатно.

    Еден збор може да смени така многу.
    Не го кажувам на дечковци, веќе со години.
    Го чувствувам некогаш, но не го кажувам. Мојот поглед и моите дела би требало да го покријат овој збор што мене лично и не ми значи толку многу, а и го изгуби своето значење (како што рекоа некои девојки пред мене).

    А да - и мразам парови што на секои 15 мин, си кажуваат ТЕ САКАМ, и се прашуваат по 100 пати во денот - Ме сакаш? ... :^) WTF?
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ТЕ САКАМ го изгуби своето значење. Одамна. Сум го рекла на една личност. Не се каам за тоа. Но не планирам да го кажам уште долго. Можеби никогаш. Во секој случај, многу подобро да го покажам отколку да го кажам.
    Ова дефинитивно ме вади од такт.
    Еден еднаш тоа ми го правеше. Му реков дека не му верувам :lol: :lol: (ме запознал пред два дена и оп - ТЕ САКАМ! е да бе? :rofl: )
     
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.400
    Убаво е да се кажува кога ќе ти дојде. Нема зошто да го изгуби значењето.

    Јас само на саканиот мој сум му кажала дека го сакам. Му кажав јас прва после една недела врска без око да ми трепне затоа што го сакав бре! Си кажуваме сега обавезно секој ден, т.е. обично навечер :D Тогаш имаме време да се видиме, да направиме муабет. И не го кажувам од навика, туку зошто го сакам. Ќе направи некоја гримаса, гест, реакција, што и да е што ми предизвикува пеперутки, и како да не му кажам после :$

    Со децата си кажуваме дека се сакаме секој ден. Убаво е да се научат уште од мали колку е љубовта важна. Е што разбираат од тоа - не знам :D Сабајле го прашувам малиот дали знае кого сакам најмногу - и ми одговара дека ги сакам него и сестра му. Јас му викам и тато, а он ми вика - е зошто, па тато не е дете :D

    И на другарките им кажувам дека ги сакам.
    На моите треба да им кажувам почесто... некако не ме научиле да им кажувам... :worried:
     
  11. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    И ние си кажуваме те сакам.. на дечко ми тоа премногу му значи, не знам зашто.. мене повеќе би ми значело некој да ми покаже одколку да ми каже... не дека не ми покажал, на секој можен начин на светот ми покажал дека ме сака, и тоа ми е доволно...
    Он на пример се лути ако кога се разделуваме не му кажам те сакам, или кога ке завршиме телефонски разговор, и мн ме нервира тоа..
     
  12. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    јас обично чекам тој да ми каже те сакам
    а никогаш не би го кажала тоа доколки стварно не го чуствувам тоа
     
  13. miamateva

    miamateva Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    22
    истооооо како мене ! со него сум една недела (а сме пријатели од 5 години :) ) и сеа он ми вика дека ме сака :^) не ми е за верување...незнам дали неможам да верувам дека ме сака затоа шо ја обично се заљубувам во некој шо го познавам долго (добро...го знам 10 години ама..) и сум со него долго време.он можеби засакува брзо.ви се случило да се заљубите за една недела? иначе ПРЕУБАВО ми е со него.нон стоп сме заедно и бидејќи сме комшии цело време седиме пред зграда. Стварно сакам да му кажам дека го сакам ама сакам да бидам сигурна дека стварно го чуствувам тоа.А сакам да му кажаааааааааааам !!! :inlove: :inlove: :inlove:
     
  14. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.400
    Да. И ние се знаевме долго, и после точно една недела сфатив дека го сакам, и му кажав. После точно една недела. Ама ич не ми беше ни страв, ни ми беше важно што ќе ми возврати. За мене беше доволно големо откритието дека јас го сакам, и сакав да го споделам!
     
  15. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Дечко ми недела-две откако се фативме ми кажа ТЕ САКАМ. Јас не му возвратив И ЈАС ТЕБЕ. Едноставно не чувствував така и искрено му кажав дека оној момент кога ќе му го кажам тоа , навистина ќе го мислам.
    Дури после два месеци му кажав, онака спонтано, на излегување од кола. Ептен се израдува. И навистина го мислев тоа и сеуште го мислам.
    Сега после 5 години јас замарам со тоа ТЕ САКАМ а него му е потешко вербално да изрази љубов, ама затоа знае да направи нешто спонтано ,дури и не е свесен дека со тоа што го прави ми покажува дека ме сака . Само се изненадува кога ќе му кажам И ЈАС ТЕБЕ , а он не ми кажал ТЕ САКАМ. Не е битно што не кажал ,постапката негова го кажала тоа :D
     
  16. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Секој збор има значење, а тоа најмногу може да се забележи според начинот на кој се кажува, па така и ТЕ САКАМ може да биде искажано на многу начини со различна итерпретација и гестикулација.
    Можеби до некаде го има изгубено значењето затоа што се почесто се користи од навика или зафрканција, во денешно време секој на секого може да му каже ТЕ САКАМ, но многу е битен начинот на кој ќе се каже тоа, моментот и чувствата кои што ќе се искажат со овој израз.
    Јас ТЕ САКАМ сум им кажала на оние кои навистина ги сакам, но тоа било во вистински момент и на вистинско место.
    Хипица кажа дека дечко кој ја познава два дена и кажал дека ја сака, тоа не е за верување, да, но сепак најдобро може таа да знае со какво чувство и емоции и го кажал тоа.
    Ариел, многу ми се допаѓа тоа што го напомена дека децата уште од мали треба да се учат на значењето на љубовта, за да можат ’утре’ и тие да ја искажуваат.
     
  17. miamateva

    miamateva Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    22
    Мислиш дека виктор (дечко ми) стварно ме сака? Ми рече дека ме засакал стварно и мислам дека се гледа тоа...Ама незнам дали јас го сакам...ЦЕЛО ВРЕМЕ мислам на него.Сакам да бидам по цели денови со него,а забележувам и он сака. Им раскажал на другарите (да не речам се пофалил за мене :lol: ) Мислам дека го сакам ама нели ќе биде пребрзо ако му го кажам тоа сега? :worried:
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.555
    Пол:
    Женски
    Па вие не се знаете една недела па да ти биде чудно што те сака и што можеби го сакаш. Бившиот го знаев 2 години пред да се фатиме и навистина се сакавме после недела, две , со претходната блискост љубовта побрзо се развила :D
     
  19. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Sekako deka treba, no ako stvarno go cuvstvuvas i mislis toa ...
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас и дечко ми се заљубивме веднаш штом се видовме. Се знаевме само една недела пред да стапиме во врска. Уште истата вечер кога прв пат се бакнавме ми кажа дека ме сака. :inlove: