1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тресење на нозе при седење

Дискусија во 'Психологија' започната од gentle.girl, 8 февруари 2013.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Цело мое школување ми помина во тоа...еве не цело, од некаде 5-6 одд до крај на мастеров. Очигледно работата ја имам сфатено како даалеку помалку стресна од учењето. :D
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    И јас истото го правам. И нервозна и нетрпелива сум. Стварно ги нервира другите ова, сите само ми викаат, аман не треси веќе. На факултет кога имавме предавања во амфитеатар поготово, јас тресам и цел ред осеќа, па сите само погледи ми праќаа. Ама и несвесно го правам, едноставно не осеќам веќе.
     
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Да бе, несвесно е знам...а шо се тиче ефект верига :D што го предизвикува у амфитеатар и од мене осетиле..им сметало, ама баш ми било гајле. Ај да е нешто кое можам секад да го контролирам. А кој може и сака да мисли дали нозете му се тресат среде испит...? И си трпеа и си истрпеа. :D И тоа мушки :muscle:, без збор да преречат :$
     
  4. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    сега во моментов и мене ми се тресат нозете искрено мислам дека е од нервоза
     
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Ја имам оваа глупава навика уште од малечка, всушност не се ни сеќавам од кога. Нервозна, среќна, тажна, расположена, јас секогаш тресам нога :sweat: Го правам тоа несвесно, а некогаш, кога ќе се фатам дека тресам како луда, ќе престанам во моментот и после некои 5 минути пак почнувам. Не можам да си помогнам, што да правам.

    И можеби е чудно, но јас и навечер кога заспивам морам да тресам со стапалото, тоа ме успива :$ Кога спиеме заедно, дечко ми често знае да ми рече: Аман, доста тресеш со тоа нозете, земи спиј :D Мада, сакал-нејќел, се навикна и тој пустиот на моите бизарни навики :lol:
     
    На Markusa2 и gentle.girl им се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Jaс кога ќе легнам секогаш го мрдам стапалото додека да заспијам, ме успива тоа некако.
    И јас кога ќе осетам дека сум почнала да ја тресам ногата претерано, значи штом и јас осеќам сигурно е претерано, и тогаш ќе застанам. Па пак ќе си почнам, прво пополека, па посилно и пак додека не дојде до тој степен.
    Глупава работа. |(
     
    На Markusa2 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  7. luncika

    luncika Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    171
    И јас ја имам оваа навика :doh:
    Делува многу лошо врз другите, ете како што кажавте ефектот што го предизвикува во амфитеатар... може да ги деконцентрира :?:

    Самоконтролата е многу битна :!:
     
  8. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    И јас најчесто ги тресам,ама повеќе од навика отколку од нервоза.Уште од порано од основно па средно и сега на факултет.
     
  9. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Некој има навика така..
    А може и од нервоза да е.
    Мене ми се случило некогаш кога ќе сум нервозна :)
     
  10. dancing.lady

    dancing.lady Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    И јас го имам истиот проблем, особено кога станува збор за колоквиум или испит, и тоа не само тресењето на ногата туку и комбинирано со гризење на ноктите :lol: , ама што да правам нервоза си е нервоза, несвесно си иде тоа :rofl:
     
  11. Simplicity

    Simplicity Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    534
    Исто, и јас често ги тресам нозете при седење, и тоа несвесно - само од нервоза :!:
     
  12. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Same here |(
    Значи цело време кога имам можност и слобода на нозете ги мрдам.
    Таа навика е како дел од мене, не ја осеќам ама тука е.
    И јас пред заспивање ја тресам едната нога, полесно ми е да заспијам. Ова најверојатно кога сум во некоја голема возбуда за наредниот ден или во некое исчекување па затоа тресам.
     
  13. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.671
    Пол:
    Женски
    ооо... даааааа... :D
    Дали сум седната или легната едната нога мора да вибрира цело време...
    Којзнае од кога ми се дешава тоа..веќе не ни памтам...би рекла од увек.

    Секако тоа е несвесна постапка, а како и да почнало одамна веќе преминало во навика. Често додека седам некој знае да ме фати за колено и да ми рече -Престани! ..ама механички пак, во истиот момент другата нога почнува и натаму веќе знаете... :D :D :D

    Многу ретко, но се десило да се фатам себе си дека мирувам.. чувството е исто као нешто
    да сум забораила да напраам. :)

    И пред спиење, наравно, без ноготресење сон не ме фаќа :lol:
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyDPC

    LadyDPC Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    isto i jas, a nitu pusam i gi tresam i koga ne sum nervozna .... znaci sekogas i se nerviram koga toj so sedi do mene na 5 min ke mi vika prestani da tresis ili ke mi go fati nozete :D
     
  15. Emilia.Attias

    Emilia.Attias Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    575
    Пол:
    Женски
    Кога седам пред некое време почесто така ми се се тресеа и сега конечно веќе не ми се тресат, но ми е страв да не почне пак така. :(
     
  16. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Сум приметила дека ова го правам кога сум нервозна, ама онака баш многу нервозна, а во моментот немам на кој да му се изнавикам :D
     
  17. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Како само сте ми ја погодиле темава :lol:

    Јас и сега додека седам си ги тресам нозете. Мислам дека мене оваа лоша навика да ми е генетски наследена, бидејќи татко ми кога си седи ги тресе нозете, па поради тоа незнам дали некогаш ќе престанам да ги тресам нозете при седење. :?:

    Кога сум во школо или некаде излезена со друштво почнувам да ги тресам нозете додека седам,ама кога ќе ги погледнам нозете и ќе видам што правам се обидувам да се контролирам да престанам, за некој да не почне да ми се смее и да ме направи луда. :nod: :lol:
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Мое секојдневие :lol:
    Така прави и мајка ми,и нејзиниот татко....а гледам и дечко ми го има истиот проблем.
    Едноставно некогаш премногу ме релаксира тоа тресење.
     
  19. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Ова ми се случува само кога сум многу нервозна иначе не,немам таков проблем :)
     
    На MaggieTatum му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    исто и мене, најчесто кога сум во училиште :doh: