1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Третман за исправување на коса со кератин

Дискусија во 'Коса' започната од kate-the-great, 27 октомври 2010.

  1. LaFemina

    LaFemina Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    34
    Да фрлам по 100 евра на секои 3-4 месеци... НОУ ВЕЈ! Да е нешто корисно па да речеш, ама за да ја горам косата, да ставам некои си канцерогени чуда на глава... не, не, четката во рака и фенот, пресата и маските за коса. Не дека нема да ја оштетам и така, ама бар ќе сум со пари во џебот и посиромашна за некоја си таму канцерогена материја, или пак подобра варијанта, со парите ќе си одам неколку пати на фризер и ќе си се фенирам како што јас си сакам. Мое мислење.
     
  2. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Една моја пријателка имаше направено ваков третман на косата и како што кажува Имелда,ама цела и паѓаше по прамени,абе три влакна дали и останаа.На крајот се испостави дека е од третманот,а не знам кај не појде за да го реши проблемот со паѓањето и причината.
    Колку што читам на нет,гледам дека се користи да кератин,ама колку овде во МК го користат тој правилен кератин,добиен од животинско потекло не ми се баш верува.А дека освен кератин има и други штетни состојки многу јасно.
    Сепак третманот на подолготрајно време ја оштетува самата коса и стурктурата на влакното и со користење на екстремно висока температура доаѓа до низа последици.Мој избор не би правела вакво фенирање,зашто не гледам реална причина,а со самото тоа при моја свест доброволно да ја оштетам косата.
     
  3. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    :o Уат д фак ар ју талкинг абаут!!!!!!!???? :o

    Е богами во право си..
    Аман бе...

    Предобар е третманов, но имам и слушнато дека се појавуваат и некои реакции на очите, лицето...

    Незнам, незнам. Битно интересно е и добар изглед дава, ама шознам...

    Како што кажа една феминка - it's too good to be true.
     
  4. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    гледав на тв пред некој ден (на хрватска тв) за третманот и се јавив во некои од нашиве студија да прашам ...кај бубе 12000 кај дадар 11000 ;) и се откажав
     
  5. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    Големо не за третманов. Све е убаво да слушаш и гледаш на почеток, после ко што пишаа, прамени во раце остануваат. Јас се токмев преку колектива ми се чини имаше за пола цена, а и така е многу, ама убаво си се распрашав и истражив и се откажав од идејата.
     
    На The.Complicated му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Што е скапо , скапо е , а не знаеш ни како ќе ти изгледа после , дали ќе ти личи , познавам луѓе со природно кадрава коса , се испеглаат абе страшни се , не можеш да ги познаеш , се уништиле :x
     
  7. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    ^E како бе не знаеш дали ќе ти стои? :o Не е тоа некоја си фризура па да не знаеш дали ќе ти стои.Ќе си ја испеглаш косата еднаш,ако веќе до сега не си ја испеглал(што чисто сумљам дека постои таква женска особа на планетава земја) и види како ти стои :D .

    Инаку неколку познанчки постојано одат на бразилскиот третман,и се колнат во него.
    На страна тоа што немале баш никакви несакани реакции.
    Инаку најбитно е да го изберете вистинскиот салон,зошто има и многу такви кои го прават тоа на фушерајски начин :) .
    Јас би пробала.,т.е. и ќе пробам,здравје боже после нова година,сега не сум при пари баш.Највеќе ми е заради пери-носи моментот,зошто ако не ја средам косата после бањање на ништо не ми личи,и така. :wasntme:
     
  8. ivana.123

    ivana.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
  9. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Разговарав со мојата фризерка, таа започна да го прави третманот. Кај неа чини 4000 денари а ефектот трае 4 месеци. Ми спомена дека во Скопје чини многу повеќе, околу 10 - 12 000. После третманот косата мора да се мие со посебни шампони (кои влегуваат во цената). Фризерката ми рече дека тие што досега го направиле третманот се многу задоволни, само ја сушат косата со фен и е пушка права.

    Јас си имам многу маки со косата, ми одзема многу време и трошам многу пари на препарати и многу ме нервира што воопшто не изгледа така. Размислував за третманов ама некако не ми се експериментира. А и не сакам да помислам на што ќе ми личи главата ако го прекинам третманот после тие 4 месеци.

    За 4000 денари попрво би одела секој трет ден на фенирање, отколку да се справувам со сите негативни ефекти кои можат да се појават.
     
  10. jovanovska-sara

    jovanovska-sara Активен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Не користете вештачки препарати, и не ризикувајте со вашето тело.:D
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Иако немам проблеми со косата, не преферирам вакви работи. Буквално и еднаш во година дали ја пеглам. Еве сега ќе ја фарбам за недела дена. А 1,5 година ја одмарав.
     
  12. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Не фала. Не ја мачам јас мојата коса. Ретко користам билошто за нејзино контролирање иако знае да биде и луда оваа мојата џунгла :D :D ама знам да ја скротам без да ја оштетам.
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Нее ова е горење на косата. Мислам еднаш да ја поминеш со пегла одма гори и се кине, не пак неколку пати плус и фен. :x Инаку јас сама си правам "бразилско фенирање" ... :emo: :D мислам права коса имам ама морам да ја зафенирам. Повремено и ставам од овој препарат

    [​IMG]

    и косата добива толку убав облик, таков пад ... мекост, еластичност, се изненадив.
     
  14. Tina.16

    Tina.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Ќе може да ми кажеш од каде го зема ова, а и колку пари? :)
    Ако е така како што викаш тогаш мојава коса плаче за ова :lol:
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Го добив како подарок. Не знам тука дали може да се најде.
     
  16. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Ах никако не би експериментирала на мојата коса не со бразилско,па какво сака нека е фенирањето.Пред се не се прави косата на природен начин и кој знае какви хемикалии има во тој третман.Кој знае како тоа ќе се одрази на мојата кожа,очи,коса понатаму.А сето тоа само за 4 месеци,па и плус да дадам 4000 денари минимум пази :!:Но,но :shake: :shake: :shake: ни под разно не би се подложила на ваков третман,а и немам некоја голема потреба за тоа.
     
  17. soncicko

    soncicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    73
    А каде одат твоите пријателки и колку плќаат
     
  18. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Баш преѓе гледав една емисија на телевизија ''Доктор ОЗ "каде што самиот тој,а и врвен професионалец за коса кажуваа дека бразилското фенирање воопшто не е добро за нашето здравје.Содржи дури 10 % формалдехид состојка која што предизвикува рак.Предизвикува најмалку крварење од носот,вртоглавици и други несакани реакции.Доколку се решите на овај третман препорачуваат да се врши исклучиво со гас маска така да можете да замислите само колку е штетно тоа чим морате да имате на вас гас маска.Кај нас чисто се сомневам дека стилистити за коса ги знаат последиците од тоа,па сигурно никој не би ви рекол да ставете гас маска.Епа девојки добро размислете дали само за 4 месеци права коса вреди да си го ризикувате здравјето.Јас дефинитивно не би.
     
    На heart.stealer и lackygirl им се допаѓа ова.
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.837
    Пол:
    Женски
    Илипили јас и ти сме верни обожавателки на Д-р. Оз :lol: баш ја барав темава за да го пишам ова што ти си го напишала :lol: преѓе ја гледав емисијата и се запрепастив колку било ова штетно :x
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Нејќам да испробам колку и да е популарно! Има последици! Добра ми е ваква и многу си ја сакам! Што 3000-4000 ден. за ова? Не доаѓа во предвит за глупости!! :!: :fubar: