1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Третман за исправување на коса со кератин

Дискусија во 'Коса' започната од kate-the-great, 27 октомври 2010.

  1. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Девојки бидејќи јас премногу сакам права коса посебно се борам со тоа во летотот дали знаете каде прават вакви третмани во прилеп?гледав во силуете Битола е 6000денари мн.скапо некако а трај само 4 месеци :o а креми ова она имам пробано све е тоа гола вода и во ветер фрлени пари дали знаете некои салони кај се прави оваја техника?
     
    На simeonasimeona му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simeonasimeona

    simeonasimeona Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    Јас имам правено со некои си маски но ништо работа . Имам голем пробллем во лето мн ми се витка косата ,сомо што ќе ја избеглам таа се витка :( . Ако има некој искуство со ова ств неке пише не за др . да не фрлам пак пари за џабе .
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јас гледав на нет туторијали како се изведува техниката има процедура да ама не до толку скапо за да биди и плус трај 2 до 4 месеци то е мн.малку за толку пари...
     
  4. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    кератинското исправување на косата кошта отприлика од 6000-8000денари и тоа вклучува третман на косата отприлика 1-2 часа и специјален шампон и регенератор за домашна употреба. :)
    има разни производители на средствата за исправување па оттука и раличната цена на третманот...
    поквалитетен производител = поскапа цена....
     
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    јас најскапо што најдов во салоните беше 6000денари
     
  6. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    ^^^епа не е скапо воопшто :)
     
  7. Mosquiita

    Mosquiita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2013
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    663
    Дали тоа ја оштетува косата ?
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.517
    http://www.henkel.rs/o-henkelu/novosti- ... S_HTML.htm

    А ова чудо некој го има користено?
    Ми треба нешто за стилизирање на косата,а да не биде лак или пена, нешт што нема да ја оштетува.
     
  9. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.417
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам кератинското исправување на косата ја оштетува косата ја гори дури и повеќе од пегли и фен. Знам особа која има афро виткана коса и ја исправуваше вака во Бугарија, предноста е што стои долго време исправена со месеци.
    Е сега ова средствово Лилит јас мислам дека не може да не ја оштетува, може не во мера на лак и пена но сепак не мислам дека е нешто природно нели.
    Мене тафт лаковите и пените ужасно ми ја сушат косата, дури и повеќе од лакот на алкалоид. Сега ова можда им е нешто нова техника што не ја суши до толку, али не знам не сум пробала и искрено јас не би експериментирала.
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Јас пак мислам дека овој спреј со течен кератин ќе биде исто с**** различно паковање со оние другите од оваа колекција (зборувам за спрејовите од ваков вид). Конкретно, јас го имам оној за заштита на косата од топлина или што и да е и не ја пеглам косата воопшто, само се фенирам после секое миење и можам да кажам дека сум сигурна оти ми ја масти косата дополнително, иако не прскам на корените (фала Богу!), туку само по должината на косата и прв пат ми се случува делови долж косата да ми бидат измрсени по неполн ден. :^)
    А од заштита Маро мори, абер да се нема - врвовите си се испукани затоа што не виделе ножички два месеци, влакното си е нормално и не чувствувам некоја позитивна промена. :?:
    Нема таков производ кој би ни приуштил ем убава фризура, ем неоштетено влакно. Подобро капни една-две капки од било кое масло од оние Фито/Галафарм, протриј низ прсти убаво и помини нежно по должината на косата. Мене тоа ептен ми прија и не ми ја мрси косата воопшто иако е доста склона кон тоа и ако нанесам на мокра коса по фенирањето е сјајна и мекана - ако нанесам на сува дава финиш како да си ставила силиконски капки, дури и подобро делува од нив.
    Јас дури и заборавив кога последно купив силиконски капки, веќе не ми се потребни.
     
    На Sexybaby86 и Hipster им се допаѓа ова.
  11. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Да се самоцитирам :)
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    600
    Пол:
    Женски
    Другарка моја правеше ваков третман и беше многу незадоволна! Ништо не и се смени во однос на косата,иако пред тоа триста работи и кажуваа,ќе и била поправа,посјајна и не знам си шо! Нема апсолутна врска...Напротив почна да и се мрси повеќе од тоа маслата па мораше да иде пак кај нив да и помагаат да не и се масти така косата често! Башка што е скапо...
    Искрено боља варијанта ми е сама дома да си пробам некои маски за коса со маслиново масло,одколку ова! ;)
     
  13. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.517
    И сега чаре некое за стилизирање на косата?
    Погадно нешто од лак за коса не постои ни ќе постои!
    Ја суши, ја закепува, ја заплеткува, ја оштетува и лепи уште повеќе нечистотии.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Лилит, а да си земеш некое спрејче онака за прс-прс пред фенирање?
    Јас долго време го користев тоа на Нивеа - дајмонд глос, пред да се префрлам на Глис жолтиот и прилично бев задоволна, не се жалам - мене косата ми е немирна и тешко се обликува само кога не е шишана подолго време, не знам твојата ситуација каква е. :?:
    Или земи си восок, ставај минимална количина и нема да имаш проблеми со белите точки или мрсење и други глупости. Откритие на векот ми беше кога поминав со восокот низ коса после фенирање, немаш појма колку добар сјај ѝ дава на косата. :wasntme:
     
  15. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Женски,различни ви се бразилското и кератинското исправување на косата.Од бразилското се многу незадоволни затоа што многу ја горело косата и имам слушнато од многу места.Е сега за кератинското како прво тоа е еден вид на нега на коса затоа што му дава цврстина на косата и ја зајакнува при што има и исправување кое трае околу 3 месеци.Ова ви го кажувам дека сум правела до сега два пати и косата ми е феноменална,незнаете колку не се замарав со фенирање,само ја сушев и ми беше како фенирана при што сега имам и многу голем сјај.
    Сега планирам повторно да направам ;)
     
    На Bella Ciao му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AniAngie

    AniAngie Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Не верувајте на ова! Ако имате вишок пари пробајте! Не зборувам од мое искуство но од искуства на други, убава е косата додека излезете од салон, мека мазна и се супер ама после....
     
  17. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам 10 третмани се и треба да се направат сите во рок од две или три недели. Коштаат околу 100 евра сите заедно и овде во Скопје само 15 фризерници имаат дозвола за тој третман. Резултатот трае 3-4 месеци, со исклучок ако одиш на море, солта му штети на кератинот и автоматски го снемува ефектот. Мене ми беше понудено и се мислев, ама не верувам многу во такви работи и 3 месеци не ми вршат ништо работа, поготово ако не ми важи за на одмор, кога највеќе би ми требало.
     
  18. marica94

    marica94 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    има во ск. од 4000 до 6000 е а трае неколку месеци зашто коа ке почне твојата коса да расне ке расте виткана...како што ке ти расте од корен ке ти расте твојата коса :)
     
  19. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Во врска со солта од море воопшто не паѓа кератинот,зашто како што кажав 2 пати го имам направено и тоа пред одмор (а одев на море) и косата стварно ми беше супер.Нема врска дека се 15 третмани туку цел третман се прави за едно 5 саати и цената е различа од 2000 па нагоре и со тоа што треба да се користат посебни шампон и кондиционер.
    Доколку некој се интересира нека пише ќе ви пратам линк од третманот.
     
    На mime87 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Дали некој го има пробано новиот спреј од Авон за исправување на косата?да сподели искуство