1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трипофобија

Дискусија во 'Психологија' започната од Goticarka, 13 септември 2015.

  1. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    9.360
    Пол:
    Женски
    Изнагледав видеа на јутуб за ова и не ми беше грозно ама воопшто.
    Читам сите се гадите, дали е се во ред со мене? :D
     
  2. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Дали такви дупки излеваат на човечкото тело или на било кое тело? https://images.app.goo.gl/3B2c3wVm7PeJYCWn9
    Јас кога ќе ги видам дупките на оваа девојката ми се згадува до бескрај и се плашам на мене да не ми излезат такви дупки:(:(:(:(:puke:
     
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Дупките на растенијата ме оставаат рамнодушна, никакво чувство на гадење немам.
    Само кога ќе ги замислам истите дупки на нечија кожа ми станува одвратно. Општо, ми се гади од помислата на кожни болести :|
    Но мислам дека моето не може да се нарече фобија.
     
    На BlackNight му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.185
    Допаѓања:
    5.303
    Пол:
    Женски
    Потполно ист одговор. Не верувам дека има некој кому овие слики со дупките кај девојката не му предизвикуваат негативно чувство. Не е страв, но имам аверзија, гадење, непријатно ми е. Страв од дупки на улица да не паднам во нив.:D

    Да се едитирам, знам еден дечко кој буквално има дупка во увото, ама баш дупка голема (фазон некој). Не ми е пријатна глетка воопшто. Сликите каде девојката клечела на ситни камчиња, па останале дупчиња, дупките на кората од дрвото или растението, ми се интересни напротив. Се друго на човечко тело ми е непријатно и ми асоцира на некакво заболување.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Точно. Верувам дека кај сите нас помислата за ваква кожна болест предизвикува одвратност, гадење... но зборот фобија е премногу силен за да го опише чувството. За фобија станува збор кога појавата предизвикува паника, огромен и опсесивен страв од нешто.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Да, излегуваат, една другарка имаше баш како на сликава.
     
  7. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Тие дупки се направени на фотошоп, се работи за семе од лотус, ставено на кожа.
    Инаку мене коса ми се крева кога гледам:)
     
  8. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Значи не е тоа кожна болест?
    QUOTE="Angie1432, post: 5327892, member: 132214"]Да, излегуваат, една другарка имаше баш како на сликава.[/QUOTE]
    Те молам не се зафркавај со мене, од кај да знам јас дали навистина излегуваат такви дупки и на кожата?
     
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.634
    Допаѓања:
    116.235
    Пол:
    Женски
    Не е.
    Ваков фотошоп со години прават.Еднаш беше направен при безуспешен обид да оцрнат компанија за козметика,а неколку пати во дискусии за ваква фобија.
    На првата страна од темава има слика од семето на лотусот.
     
    На snegulka55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека ми е фобија, но ми претставува чувство на непријатност, се ежам од помислата на сончоглед, саќе (од она досега што сум забележала), па дури и задните светла на пежо 207. :rofl: Не можам долго да гледам во нив, језиво ми е.
    А сликата од воведот на темава не ми е толку гадна.