1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тромбоза

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од butterfly.mk, 24 јуни 2012.

 1. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.067
  Дали има некој со слични проблеми или има посетено лекар , дали имате некои совети ?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.296
  Имаше баба ми. И се појави како резултат на тоа што многу малку се движеше и + др. проблеми.
  Нивото се утвдрува преку крв и се пијат лекови според шема. Често се прават контроли, скоро секој месец-два. Околу исхрана ќе ти каже матичен лекар. Повеќе овошје и зеленчук и избегавање на мрсна храна. Тоа ми текнува
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  7.484
  Допаѓања:
  23.939
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали на форумот има некој што може да ми каже кои се симптомите на тромбоза и како се испитува бидејки неколку дена веке имам болка и некоја непријатност во левиот лист едвај се движам, а проверував скоро крв и се беше ок? Поздрав
   
 4. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  4.887
  Пол:
  Женски
  Тромбозата единствено се препознава по тоа што нозете(најчесто стапалата) се вцрвуваат и отекуваат.
  Може да се испита преку ултразвук . Многу е важно кога ќе имаш можност нозете да ти се некиј степен кренати,односно да не ти висат. Навечер обавезно нозете кренати на перница.
  Ацидиборици исто така е пожелно да си имаш дома ,доколку имаш отоци . Се топи газа и се остава некое време на местото.
  Се надевам ти помогнав.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  7.484
  Допаѓања:
  23.939
  Пол:
  Женски
  Оток немам освен што ми се познаваат вените само на левата нога.Фала ти многу за брзиот одговор секако дека ми помогна.
   
 6. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  4.887
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека овде станува збор за проширени вени , не тромбоза .
  Но најдобро е лекар да ти потврди :)
   
 7. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  88.170
  Ќе си земеш упат од матичен и ќе си провериш крв
  на Трансфузиологија...
  Тоа ти е единствен сигурен начин да бидеш сигурна...иако според симптомите немаш тромбоза..
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  7.484
  Допаѓања:
  23.939
  Пол:
  Женски
  Работата е што 7 години пијам Јасмин, а сите знаеме дека ги зголемуваат шансите за кардиоваскуларни болести.Докторот ми рече да си ја следам состојбата ама ова е прв пат да забележам нешто. А сепак не е до толку страшно да идам на доктор. Фала ти во секој случај :)
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  4.887
  Пол:
  Женски
  Секоја појава сама по себе носи некоја реакција која се случува во телото . Но долку не сакаш да посетиш лекар ...
  Твое право.
   
 10. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  4.425
  Допаѓања:
  213.052
  Пол:
  Женски
  Симптоми најочигледни...трпнење, помодрување и отекување...по овој редослед. Гарант хемостаза не си правела при рутинска контрола.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 11. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.371
  Пол:
  Женски
  На една од нозете пред извесен период забележав грутчиња од внатрешната страна под колено. Јас појма немам а не сакам дома да ги паничам
  тоа е тромбоза или вени
  и што треба да превземам
   
 12. RYBI

  RYBI Активен член

  Се зачлени на:
  8 август 2016
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите дали знае некој дали се лекува тромб на око и како се лекува и која е најдобра болница