Тромбоцитопенија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од natasssa, 25 октомври 2013.

  1. natasssa

    natasssa Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Дали некој овде имал искуство со оваа болест или познавате некој со нешто вакво?

    Братучетка ми има ваква болест, многу и се ниски тромбоцитите, примаше неколку терапии но ниедна не и помогна.
     
    На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Trombocitopenija

    и? кое ти е прашањево? Сакаш искуства да си споредуваш или те интересира нешто за болеста?
     
  3. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ja najdov temava, jas se soocuvam so istiot problem so trombocitite, i neznam sto ne probav, i sto ne napraviv, osven apcinja koi se mnogu stetni nisto ne pomaga.
    ako nekoja nesto znae, da spodeli nesto neka pise :D
     
  4. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски


    Здраво , #bonbonka , i jas go imam istiot problem pa ajde pisi sto si primala do sega , sto kako deluvalo , moze ke si pomogneme >>>>
     
  5. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... навистина не Ве разбирам сите се жалите на една болест ,,тромбоцитопенија,, ниту пишувате како Ви е одредена , ниту пишувате на каков начин и кога направите лабораториско испитување на тромбоцитите , а најмалку пишувате за причината на таква болест , дали сте анемични , дали сте бремени , дали имате вирусна инфекција , вродено имунолошко нешто ?? ... имам ,,тоа,, што да пијам ? ;( ... оф мори мајко ...
     
  6. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски

    Kako mi e odredena ?! Ni doktorite neznaat sto da kazat a ne pak jas ... Obilno krvvarenje site ostanati rezultati se top samo trombocitite niski i bas niski po 3, 4 pa se do 21 , vekje 4 godini .. Terapij primav dzame , biopsij mi se praveni nema nisto .... I sea so ishrana probuvam da gi sredam pa ke vidime ... I na ova doktorite ti vikaat : STO USTE DA TI DADEME ORGANIZMOT TI E PREJAK I OTPOREN E NA TERAPIJ ... CUDO SI .... Odi pa razberigi ...
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.453
    Пол:
    Женски
    A sto terapija primas?Steroidi?
    Slezinata vo kakva sostojba e?
    Probavte li so promena na krv?

    Nemoze organizam da bide prejak vo sprotivno ne ni bil bolna .Mozebi samo ne ti e dadena soodvetna terapija
    Oralno ili venski ja primas?
     
  8. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    2.276
    Пол:
    Машки
    Ako si vegetarjanka osven so zelena hrana nisto drugo nema da ti pomogne...ti treba zelezo i magnezium...salatite ne se dovolni
    Probaj so meso...i obavezno ako go imas toj problem navistina a pies i mn kafe...namali go
     
  9. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    fun fact: претерување со билни чаеви може да доведе до тромбоцитопенија.
     
  10. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски

    Моментално не примам ништо , а примав разно разни и орално и венски , знам дека не е решение преја ти е ораганизот и барај си чаре сам ... На здрава храна сум , од вчера почнав кај нутриционистката Цвета Динева , ми рече дека за 3 месеци ке има некое покачување , салати јадам во изобиство од ниските тромбоцити крварам и по 12 дена .... Се надевам дека ке ми помогне Цеце ... Како мислиш промена на крв ??
     
  11. Miso23

    Miso23 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    nekoi tipovi za kako da gi zgolemime trombocitite so prirodna i zdrava ishrana? so lekovi znaeme deka se odrzuvaat vo forma