1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тромбоцитопенија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од natasssa, 25 октомври 2013.

  1. natasssa

    natasssa Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Дали некој овде имал искуство со оваа болест или познавате некој со нешто вакво?

    Братучетка ми има ваква болест, многу и се ниски тромбоцитите, примаше неколку терапии но ниедна не и помогна.
     
    На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Trombocitopenija

    и? кое ти е прашањево? Сакаш искуства да си споредуваш или те интересира нешто за болеста?
     
  3. bonbonka

    bonbonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Ja najdov temava, jas se soocuvam so istiot problem so trombocitite, i neznam sto ne probav, i sto ne napraviv, osven apcinja koi se mnogu stetni nisto ne pomaga.
    ako nekoja nesto znae, da spodeli nesto neka pise :D
     
  4. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски


    Здраво , #bonbonka , i jas go imam istiot problem pa ajde pisi sto si primala do sega , sto kako deluvalo , moze ke si pomogneme >>>>
     
  5. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... навистина не Ве разбирам сите се жалите на една болест ,,тромбоцитопенија,, ниту пишувате како Ви е одредена , ниту пишувате на каков начин и кога направите лабораториско испитување на тромбоцитите , а најмалку пишувате за причината на таква болест , дали сте анемични , дали сте бремени , дали имате вирусна инфекција , вродено имунолошко нешто ?? ... имам ,,тоа,, што да пијам ? ;( ... оф мори мајко ...
     
  6. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски

    Kako mi e odredena ?! Ni doktorite neznaat sto da kazat a ne pak jas ... Obilno krvvarenje site ostanati rezultati se top samo trombocitite niski i bas niski po 3, 4 pa se do 21 , vekje 4 godini .. Terapij primav dzame , biopsij mi se praveni nema nisto .... I sea so ishrana probuvam da gi sredam pa ke vidime ... I na ova doktorite ti vikaat : STO USTE DA TI DADEME ORGANIZMOT TI E PREJAK I OTPOREN E NA TERAPIJ ... CUDO SI .... Odi pa razberigi ...
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.574
    Пол:
    Женски
    A sto terapija primas?Steroidi?
    Slezinata vo kakva sostojba e?
    Probavte li so promena na krv?

    Nemoze organizam da bide prejak vo sprotivno ne ni bil bolna .Mozebi samo ne ti e dadena soodvetna terapija
    Oralno ili venski ja primas?
     
  8. ушко

    ушко Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    2.264
    Пол:
    Машки
    Ako si vegetarjanka osven so zelena hrana nisto drugo nema da ti pomogne...ti treba zelezo i magnezium...salatite ne se dovolni
    Probaj so meso...i obavezno ako go imas toj problem navistina a pies i mn kafe...namali go
     
  9. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    fun fact: претерување со билни чаеви може да доведе до тромбоцитопенија.
     
  10. Normina

    Normina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски

    Моментално не примам ништо , а примав разно разни и орално и венски , знам дека не е решение преја ти е ораганизот и барај си чаре сам ... На здрава храна сум , од вчера почнав кај нутриционистката Цвета Динева , ми рече дека за 3 месеци ке има некое покачување , салати јадам во изобиство од ниските тромбоцити крварам и по 12 дена .... Се надевам дека ке ми помогне Цеце ... Како мислиш промена на крв ??
     
  11. Miso23

    Miso23 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    nekoi tipovi za kako da gi zgolemime trombocitite so prirodna i zdrava ishrana? so lekovi znaeme deka se odrzuvaat vo forma