1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тромбоцитопенија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од natasssa, 25 октомври 2013.

 1. natasssa

  natasssa Активен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2013
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Дали некој овде имал искуство со оваа болест или познавате некој со нешто вакво?

  Братучетка ми има ваква болест, многу и се ниски тромбоцитите, примаше неколку терапии но ниедна не и помогна.
   
  На bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Madam-A

  Madam-A Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2013
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  8.005
  Trombocitopenija

  и? кое ти е прашањево? Сакаш искуства да си споредуваш или те интересира нешто за болеста?
   
 3. bonbonka

  bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  Ja najdov temava, jas se soocuvam so istiot problem so trombocitite, i neznam sto ne probav, i sto ne napraviv, osven apcinja koi se mnogu stetni nisto ne pomaga.
  ako nekoja nesto znae, da spodeli nesto neka pise :D
   
 4. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски


  Здраво , #bonbonka , i jas go imam istiot problem pa ajde pisi sto si primala do sega , sto kako deluvalo , moze ke si pomogneme >>>>
   
 5. bijonse

  bijonse Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2016
  Пораки:
  681
  Допаѓања:
  1.265
  Пол:
  Женски
  ... навистина не Ве разбирам сите се жалите на една болест ,,тромбоцитопенија,, ниту пишувате како Ви е одредена , ниту пишувате на каков начин и кога направите лабораториско испитување на тромбоцитите , а најмалку пишувате за причината на таква болест , дали сте анемични , дали сте бремени , дали имате вирусна инфекција , вродено имунолошко нешто ?? ... имам ,,тоа,, што да пијам ? ;( ... оф мори мајко ...
   
 6. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски

  Kako mi e odredena ?! Ni doktorite neznaat sto da kazat a ne pak jas ... Obilno krvvarenje site ostanati rezultati se top samo trombocitite niski i bas niski po 3, 4 pa se do 21 , vekje 4 godini .. Terapij primav dzame , biopsij mi se praveni nema nisto .... I sea so ishrana probuvam da gi sredam pa ke vidime ... I na ova doktorite ti vikaat : STO USTE DA TI DADEME ORGANIZMOT TI E PREJAK I OTPOREN E NA TERAPIJ ... CUDO SI .... Odi pa razberigi ...
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.431
  Допаѓања:
  318.679
  Пол:
  Женски
  A sto terapija primas?Steroidi?
  Slezinata vo kakva sostojba e?
  Probavte li so promena na krv?

  Nemoze organizam da bide prejak vo sprotivno ne ni bil bolna .Mozebi samo ne ti e dadena soodvetna terapija
  Oralno ili venski ja primas?
   
 8. ушко

  ушко Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  751
  Допаѓања:
  2.274
  Пол:
  Машки
  Ako si vegetarjanka osven so zelena hrana nisto drugo nema da ti pomogne...ti treba zelezo i magnezium...salatite ne se dovolni
  Probaj so meso...i obavezno ako go imas toj problem navistina a pies i mn kafe...namali go
   
 9. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  371
  Допаѓања:
  1.751
  Пол:
  Женски
  fun fact: претерување со билни чаеви може да доведе до тромбоцитопенија.
   
 10. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски

  Моментално не примам ништо , а примав разно разни и орално и венски , знам дека не е решение преја ти е ораганизот и барај си чаре сам ... На здрава храна сум , од вчера почнав кај нутриционистката Цвета Динева , ми рече дека за 3 месеци ке има некое покачување , салати јадам во изобиство од ниските тромбоцити крварам и по 12 дена .... Се надевам дека ке ми помогне Цеце ... Како мислиш промена на крв ??
   
 11. Miso23

  Miso23 Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2022
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  nekoi tipovi za kako da gi zgolemime trombocitite so prirodna i zdrava ishrana? so lekovi znaeme deka se odrzuvaat vo forma