1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.629
    Пол:
    Женски
    Исто и кај мене ниеднаш не ми беше спомнал цервикс се до 29 недела на контрола когс бев па дпомнав дека имам некои болки и за секој случај рече да провериме ама супер беше , обично оние кои имаат историја со скратување предвремено породување абортуси .... проблеми со болки и сл тие се ризични и почесто се проверува должината на цервиксот заради претпазливост, мада што има и доктори кои рутински на секоја трудница си мерат во одреден период од бременоста и без да има некакво проблеми
     
  2. Chikitaa

    Chikitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Мене цело време вагинално ми мереа 3.5 цм сега последен пат само не 38ма бев .. а утре здравје 39та полна :inlove:
     
    На Mareea, Alishan30 и Milkiway им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Без индикации? Кој да ги знае зошто така на некои мерат некои не. Мене со вагинален ме гледаа до 12та недела и толку од тогаш само 1 имав таков преглед
     
    На Snowflake92 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.020
    Допаѓања:
    5.943
    И јас по малце сум изгубена кога одам на прегледи и почнав во телефон да си запишувам што да ја прашам следно докторката. Еднаш ми рече како на интервју да била се осеќала.:D И кажувам па докторке јас се заборавам што трееба да ве прашам и дома пак не знам затоа си запишувам.
    Мене киселини ме искинаа, веќе не знам што со тоа. Само од благо млеко ми поминува ама и избегнувам млечни производи поради внесот на железо и веќе да не знае човек кај да се обрати.
    Утре е Св. Петка и ќе одиме до едно црквиче со мм и баш се радувам, ќе излезам од дома еднаш а тоа да не е на работа одење. И времево нека е вакво, не мора многу да е жешко за да не ми се зголемуваат отоците.
     
    На Radost i ocaj, zhap4e, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
  5. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    претходна бременост отворена бев од 19та недела вагинално не ме гледаа воопшто , оваа бременост се пожалив на болки во 13 та недела и од тогаш почна да ми мери цервикс , па сега откако ја виде постелката ниско рече на две недели ехо ....
     
  6. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    дали на некоја од вас и се има променето позицијата на постелката во текот на бременост? на првиот скрининг ми беше на заден ѕид, а на вчерашниот преглед (17. недела) беше на преден. не знаев дека може да се смени. :?:

    а инаку и мене до сега ми немаат спомнато цервикс, ќе си барам сама да ми го измерат на втор скрининг.
     
  7. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Пострлка не знам.
    Цервикс мерат ако нешто е сомнително. Мене не ми мереа, немав знаци или болки.
     
    На Cherry333 и rainbow_bb им се допаѓа ова.
  8. Zumbulce9

    Zumbulce9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    845
    Јас правев втор скрининг во Систина и му реков на докторот да ми измери цервикс и ми го измери ама не ми кажа мерки ниту во извештајот запиша колку е,само ми рече дека се е во ред.
     
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    Ни мене ми немаше спомнато матичната,читајќи на форумов за цервикс во 20та недела побарав да измери и беше скратен.
    А немав никакви симптоми и болки.
     
    На rainbow_bb и Alishan30 им се допаѓа ова.
  10. LucyLu

    LucyLu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2019
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.194
    Пол:
    Женски
    Ауф јас од тие паники раат не сум :D
    Исто само пипам стомак... Поголем, помал, помеко, потврдо :wasntme: Пред некој ден увртев во глава не помал ми е стомакот и крај. Видов невидов и се јавив на др.и ми вика: Миле паника ај кога си запнала ела види го беблакот:rofl: и секако јас дека отидов да видам дека е се ок и да ми држи влага до нареден преглед :rofl:
     
    На Krofna*, Alishan30 и zhap4e им се допаѓа ова.
  11. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    да да сега пишав до 18 та ми беше на заден ѕид до 19 та се спушти и се префрли на преден и доле ниско со ехо абдоменално цека постелка напред бебче едвај се гледа , како ќе се шири матката така ќе се поместува постелката или ќе се крене кај мене или ќе се спушти подоле
     
    На rainbow_bb и zhap4e им се допаѓа ова.
  12. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.953
    Допаѓања:
    18.061
    И кај мене беше до кај 20та на заден,а на породување гледам пишале во извештајот на преден ѕид.
    Не знаев дека се движи,мислев некој од докториве е грешка:D
     
    На rainbow_bb и naturallmess им се допаѓа ова.
  13. Chikitaa

    Chikitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Јас сум ин витро може ради тоа ... или така докторот сака незнам ама битно мери
     
    На Milkiway и Alishan30 им се допаѓа ова.
  14. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    И кај мене нонстоп мери, и јас сум инвитро. Незнам дали има врска тоа
     
  15. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Здраво Миле Паника, тука уште еден. Вчера бев убедена дека стомакот ми се смалил, земав метро да се мерам. Абе ми иде сама на себе шамар да си удрам :rofl:
     
    На thelittle17, Happyinlove, Masnickaaa и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Мене на претходниот преглед ми рече на преден ѕид, а вчера кога бев ми рече на заден ѕид. И не обрнав толку внимание на тоа и не препрашував зошто мислев дека се збунила нешто докторката, ама еве најверојатно менува позиции.
     
    На rainbow_bb и naturallmess им се допаѓа ова.
  17. Mareea

    Mareea Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Mene sekoja kontrola mi meri cervix, denes 2.07 mi bese 31 nedela sum, nz ni kolku treba da bide sega.
     
  18. SmartyWifey

    SmartyWifey Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2018
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    234
    Пол:
    Женски
    Здраво, 14+4 сум бремена при микробиолошки тестови ми открија уреаплазма. Докторката ми препиша Лебел антибиотик кои пишува дека не смеат да се користат за време на бременост и 6 месеци по породување. Што да правам? Дали да почнам да ги пијам?
     
  19. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    како ти препишале така пиј , затоа што дејството на антибиотикот е ништо во споредба со штетата што може да ја направи бактријата или инфекцијата .... тоа мора да се исчисти
     
  20. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    https://forum.femina.mk/threads/Уреаплазма.28809/