1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труење од храна

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од love23, 15 декември 2010.

  1. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Јас летото кога бев на одмор добив такво труење од храна и тоа последниот ден кога требаше да се враќам дома плус патот бесе долг плус со автобус едвај преживеав. Во автобусот не знааеа што да ми прават од тосините што ги испушта стафилококата ги стега крвните садови и нема циркулацијана крвта цесно се згрчив почна прво рацете да ми трнат па нозете па стомакот и горната уста. Среќа ми текна дека во торбата носам аспирин 100 (протект) па се напив и веднаш се опуштив полека престануваше трнењето по телото. Кога стасав дома таткоми бидејќи е доктор ми рече си имала среќа што си се напила од аспиринот инаку? Цели 15дена пев црн јаглен и двопек исупа ништо друго.
     
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Уште веднаш штом се посомневате на труење од храна, напијте се медицински активен јаглен(црни таблети) го има низ сите аптеки. И тоа испијте слободно 3-4 таблети одеднаш. Тој дејствува така што токсините ги сврзува во безопасна материја, нема несакани последици и не постои опасност од предозирање. Единствено треба да знаете дека истиот ефект го има и кога немате труење, на пр. ако се напиете витамини тој ќе ги неутрализира во голем дел и витамините, па така пијте го само кога имате потреба.
     
  3. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Направив грешка. Имав отворена конзерва туна од пред еден ден, после цел ден ја јадев и еве од синоќа пролив и повраќање. Ме боцкаа реглан ама џабе, пак продолжив. Ми дадоа електролити јаглен линекс и уште некој прашок на булвата С. Ништо нр сѕм пиела, еве сега ќе пијам електролити. Што да правам ако не ми помага?
     
  4. Sandzesss

    Sandzesss Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Машки
    Добар ден
    Дечко ми вчера јадеше ориз потоа леќа.И вчера вечерта му се вртешр,а наутро кога стана му беше многу лошо потоа поврати неколку пати.Отиде на доктор му рекоа дека е затруен и му дадоа едни апчиња (алвоген орс и реглан),но нема подобрување.Пак повраќа и му е ладно.Па да ве прашам ако некој знае да каже што можи да направе друго да ми е подобро.Благодарам

    А со рецепта ли е тој јаглен и колку чини ???
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2019
  5. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.605
    Пол:
    Женски
    @Sandzesss без рецепта.
    Не знам колку е, ама не е скап во секој случај.