1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тумори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kumanovce, 22 март 2011.

 1. maleckataa

  maleckataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2011
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  44
  pozdrav ke ve molam za odgovor tatko.mi.padna skrsi rebra pa onaka mu napravija edna kompjuterska tomografija i ispadna demek ima rak.na pluka vaka nema nikakvi simptomi se e ok osven sto kasla po malce sega na 13ti ke pravi bronhoskopija pa da vidime :( ke ve molam za pomos da mi.kazete dali.moze da e nekoja grwska na doktorite dali.mozebi.od padot mu e nesto.ke pobudalam nemozam da veruvam :( inace mu davam da jade semki.od kajsija mu.pravam da pie soda bikarbina so.limon onaa medicjnskana sto e od apteka se obiduvam sega da najdam i.maslo.od kanabis ama tesko vikaat deka 100%pomagalo masloto od kanabis :( ke ve molam za odgovorplss
   
 2. Marry en

  Marry en Нов член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdravo ako moze pomos . Jas sum medicinsko lice skoro se mi e jasno samo to sakam da znam dali postoi sansa da se sredi sostojbta. Se rabopti za tatko mi . Ima 51 god . Mu otkrija karcinom na mocen meur 2bstadium N0 Mx G2. Mu pravea TUR pa Briker . Podocna Pratija popvekje od 5 preparati koi se somnevaa deka se metastazi . Megjutoa izleze deka e TBC avtoimuna posledica od akumulacija na BSG vakcina. Ne mi e mn jasno kako e toa mozno . Seka mu zakazaa dva ciklusa na hemo .SAkam da znam od nekoj so znaenje i iskustvo . KAkvi se sansite i sovet ?
   
 3. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  4.030
  Пол:
  Женски
  Ме интересира дали има некој искуство за ласерско одстранување на тумор од бешика. Операцијата е закажана за некоја недела, правеа цистоскопија пред некоја ден.
  Конкретно ме интереира постоперативен период или било какви сознанија за ова.
   
 4. Marry en

  Marry en Нов член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Malku docna izvini ama toa e tur. Preku uretrata se vleguva vo mocen meur i so pomos na elektroda elektrokoagulans so gorenje so laser se sprecuva krvarenje a pritoa sr otrtranuva problemot. Se prakja na patologija se utvrduva dali e benigno ili maligno. Dokilku nedaj boze e maligno togase se ima vo miruvanje tumor ili naprednat so stadiumi . Dokolku nedaj boze e naprednat najverojatno ke treba dopolnitelno lekuvanje. Dokilku e benigen tumor ili maligno zab vo miruvanje . Lekuvanjeto tuka zaavrsuva.mn zavisi i od goleminata
   
 5. aceee99

  aceee99 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2017
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  1.150
  Пол:
  Женски
  has se operirava od fibroadeno na dojka benigen tumor MN se plasam da ne se pojavi pakk ili mes dr seriozno se plasam
   
 6. tytytytytt

  tytytytytt Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  дијагноза аденокарцином со метази на коски не се знае примарен орган ниту други зафатени органи ве молам за некаков совет каде и што понатаму
   
 7. Zaklina zaki

  Zaklina zaki Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2018
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  56
  Пол:
  Женски
  Zdravo vaka Sega majka mi premnogu krvarese I najdoa tumur na matkata.Otkako se operira vo Re-medika I go otstraanaa tumurot ama pak ima problem so krvarenjeto I toa posle normalna menstruacija.Iskustva nekoj mislenje
   
 8. Zebricka

  Zebricka Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  32
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj ima otsraneto papilom na grlo i ve molam za preporaka za dobar orl doktor.
   
 9. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.958
  Допаѓања:
  5.362
  Пол:
  Женски
  Оровчанец во Ре медика
   
  На H.VAGA и Zebricka им се допаѓа ова.
 10. H.VAGA

  H.VAGA Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.642
  Допаѓања:
  5.676
  Orovcanec go operirase tatko mi uste koga bese na drzavno.
  Za nego samo pofalni zborovi.
   
  На eta и Zebricka им се допаѓа ова.
 11. skorpija90

  skorpija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  13
  Маж ми се оперираше од тумор за кој што на снимките се прикажуваше како бенигнен за да после операција излезе дека е манигнен. Туморот се наоѓаше во мозокот др вели дека тој тумор не метастазира но може да се појави пак понатака. Истиот е целосно остранет, па дали некој имал искуство со целосно остранет тумор пак да се појави. Јас мислам веројатноста за да се појави повторно ако е целосно остранет е иста како и кај човек што никогаш немал тумор.
   
 12. Adorabela

  Adorabela Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  2.069
  Пол:
  Женски
  Vo drzhavna na nevrohirurgija se operirase?
   
 13. srekice

  srekice Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  4.103
  Допаѓања:
  10.414
  Пол:
  Женски
  Незнам дали си активна на форумот ,но имам прашање во врска со истово.Правевте операција?
  Кај кој доктор и каде? Татко ми треба да се оперира па сите информации ми се добредојдени
   
 14. skorpija90

  skorpija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  13
  Не во систина, др Угриновски го оперираше. Имате некој близок со операција на тумор на мозок да споделите искуство?
   
 15. Adorabela

  Adorabela Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  2.069
  Пол:
  Женски
  Imam,ama vo drzavna bolnica.
   
 16. meggle

  meggle Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  2.369
  На мајка ми и открија тумор на матката, мора што побрзо да се отстрани, инаку рекоа дека е бенигнен.
  Операцијата во Ре-Медика чини околу 2.000 евра.
  Мајка ми мора да се оперира на приватно, затоа што веќе долги години не живее во Македонија и нема здравствено осигурување.
  Дали знаете одприлика како се движат цените - по ваше искуство??

  Исто така постои опција да се оперира и во државата каде што живее, но не интересираат цени.
   
 17. Marija 1999

  Marija 1999 Активен член

  Се зачлени на:
  16 април 2020
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Татко ми има лимфом (Нон Хочкин),терапијата делува и лимфомите се сушат,но има проблем со невролошки симптоми.Дали знае некој од што може да настане тешкотија во одењето, и кога зборува шепти т.е. проблем со гласните жици? Дриго е се во ред.
   
 18. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  1.278
  На мајками му е откриен тумор на матката, закажана е за на операција деновиве кај др. таше во плодност.
  Требаа да се вади матката, јајниците и лимфните жлезди како превентива за да немало понатамошни проблеми. Откриен е навреме, не е проширен на лимфните но не интересира дали после операцијата ќе има болки? Дали има некоја која што се правела операција и како оди процедурата после операцијата, дали е можно пак да се повтори болеста.
   
 19. Mia-K

  Mia-K Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  685
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Да ве прашам , дали за тумор на мочен меур се открива преку ехо и преку урина?
  Некој со искуство да ми каже..
   
 20. Yamaha1234

  Yamaha1234 Нов член

  Се зачлени на:
  23 јули 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Zdravo da prasam dali ima. nekoe strucno lice na forumot za
  tumori