1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тумори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kumanovce, 22 март 2011.

  1. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    pozdrav ke ve molam za odgovor tatko.mi.padna skrsi rebra pa onaka mu napravija edna kompjuterska tomografija i ispadna demek ima rak.na pluka vaka nema nikakvi simptomi se e ok osven sto kasla po malce sega na 13ti ke pravi bronhoskopija pa da vidime :( ke ve molam za pomos da mi.kazete dali.moze da e nekoja grwska na doktorite dali.mozebi.od padot mu e nesto.ke pobudalam nemozam da veruvam :( inace mu davam da jade semki.od kajsija mu.pravam da pie soda bikarbina so.limon onaa medicjnskana sto e od apteka se obiduvam sega da najdam i.maslo.od kanabis ama tesko vikaat deka 100%pomagalo masloto od kanabis :( ke ve molam za odgovorplss
     
  2. Marry en

    Marry en Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo ako moze pomos . Jas sum medicinsko lice skoro se mi e jasno samo to sakam da znam dali postoi sansa da se sredi sostojbta. Se rabopti za tatko mi . Ima 51 god . Mu otkrija karcinom na mocen meur 2bstadium N0 Mx G2. Mu pravea TUR pa Briker . Podocna Pratija popvekje od 5 preparati koi se somnevaa deka se metastazi . Megjutoa izleze deka e TBC avtoimuna posledica od akumulacija na BSG vakcina. Ne mi e mn jasno kako e toa mozno . Seka mu zakazaa dva ciklusa na hemo .SAkam da znam od nekoj so znaenje i iskustvo . KAkvi se sansite i sovet ?
     
  3. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Ме интересира дали има некој искуство за ласерско одстранување на тумор од бешика. Операцијата е закажана за некоја недела, правеа цистоскопија пред некоја ден.
    Конкретно ме интереира постоперативен период или било какви сознанија за ова.
     
  4. Marry en

    Marry en Нов член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Malku docna izvini ama toa e tur. Preku uretrata se vleguva vo mocen meur i so pomos na elektroda elektrokoagulans so gorenje so laser se sprecuva krvarenje a pritoa sr otrtranuva problemot. Se prakja na patologija se utvrduva dali e benigno ili maligno. Dokilku nedaj boze e maligno togase se ima vo miruvanje tumor ili naprednat so stadiumi . Dokolku nedaj boze e naprednat najverojatno ke treba dopolnitelno lekuvanje. Dokilku e benigen tumor ili maligno zab vo miruvanje . Lekuvanjeto tuka zaavrsuva.mn zavisi i od goleminata
     
  5. aceee99

    aceee99 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2017
    Пораки:
    900
    Допаѓања:
    1.150
    Пол:
    Женски
    has se operirava od fibroadeno na dojka benigen tumor MN se plasam da ne se pojavi pakk ili mes dr seriozno se plasam
     
  6. tytytytytt

    tytytytytt Активен член

    Се зачлени на:
    10 март 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    дијагноза аденокарцином со метази на коски не се знае примарен орган ниту други зафатени органи ве молам за некаков совет каде и што понатаму
     
  7. Zaklina zaki

    Zaklina zaki Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Zdravo vaka Sega majka mi premnogu krvarese I najdoa tumur na matkata.Otkako se operira vo Re-medika I go otstraanaa tumurot ama pak ima problem so krvarenjeto I toa posle normalna menstruacija.Iskustva nekoj mislenje
     
  8. Zebricka

    Zebricka Активен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ima otsraneto papilom na grlo i ve molam za preporaka za dobar orl doktor.
     
  9. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Оровчанец во Ре медика
     
    На H.VAGA и Zebricka им се допаѓа ова.
  10. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    5.524
    Orovcanec go operirase tatko mi uste koga bese na drzavno.
    Za nego samo pofalni zborovi.
     
    На eta и Zebricka им се допаѓа ова.
  11. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Маж ми се оперираше од тумор за кој што на снимките се прикажуваше како бенигнен за да после операција излезе дека е манигнен. Туморот се наоѓаше во мозокот др вели дека тој тумор не метастазира но може да се појави пак понатака. Истиот е целосно остранет, па дали некој имал искуство со целосно остранет тумор пак да се појави. Јас мислам веројатноста за да се појави повторно ако е целосно остранет е иста како и кај човек што никогаш немал тумор.
     
  12. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Vo drzhavna na nevrohirurgija se operirase?
     
  13. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Незнам дали си активна на форумот ,но имам прашање во врска со истово.Правевте операција?
    Кај кој доктор и каде? Татко ми треба да се оперира па сите информации ми се добредојдени
     
  14. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Не во систина, др Угриновски го оперираше. Имате некој близок со операција на тумор на мозок да споделите искуство?
     
  15. Adorabela

    Adorabela Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    2.069
    Пол:
    Женски
    Imam,ama vo drzavna bolnica.
     
  16. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    На мајка ми и открија тумор на матката, мора што побрзо да се отстрани, инаку рекоа дека е бенигнен.
    Операцијата во Ре-Медика чини околу 2.000 евра.
    Мајка ми мора да се оперира на приватно, затоа што веќе долги години не живее во Македонија и нема здравствено осигурување.
    Дали знаете одприлика како се движат цените - по ваше искуство??

    Исто така постои опција да се оперира и во државата каде што живее, но не интересираат цени.
     
  17. Marija 1999

    Marija 1999 Активен член

    Се зачлени на:
    16 април 2020
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Татко ми има лимфом (Нон Хочкин),терапијата делува и лимфомите се сушат,но има проблем со невролошки симптоми.Дали знае некој од што може да настане тешкотија во одењето, и кога зборува шепти т.е. проблем со гласните жици? Дриго е се во ред.
     
  18. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    На мајками му е откриен тумор на матката, закажана е за на операција деновиве кај др. таше во плодност.
    Требаа да се вади матката, јајниците и лимфните жлезди како превентива за да немало понатамошни проблеми. Откриен е навреме, не е проширен на лимфните но не интересира дали после операцијата ќе има болки? Дали има некоја која што се правела операција и како оди процедурата после операцијата, дали е можно пак да се повтори болеста.
     
  19. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам , дали за тумор на мочен меур се открива преку ехо и преку урина?
    Некој со искуство да ми каже..
     
  20. Yamaha1234

    Yamaha1234 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo da prasam dali ima. nekoe strucno lice na forumot za
    tumori