Тумор на бубрег

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Slatkarka94, 22 март 2016.

 1. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Многу ми е итно сакам да прашам ако се има тумор на бубрег тоа значи одма оди на рак се што барав на интернет се рак ми вади и почнавв да се плашам мајка ми има тумор ии исто и жлезда ама и баш не ми е јасно не е скроз испитана и кажале 100% за жлезда ама за тумор незнам ама мама и така ми кажа дека и тумор имала за жлезда не е многу страшно ама за тумор знаете некоја што преживела со операцијаа?
  На секои 20минути се препотува и се сцрвенува порано имаше крв на мкрачата на неколку пати ии и потекува местото и од време на време ја боли местото кај што ја има жлездата и туморот
   
 2. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  ???????
   
 3. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  ????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!
   
 4. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
 5. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Зарем нема никаков одговор :( Или несакте да одговорите да не се разочарам?
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Kажете иако е лошо ќе се соочам :(
   
 7. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.671
  Допаѓања:
  37.069
  @Slatkarka94 мислам дека многу зависи од тоа колку е раширен и развиен туморот. Ако е локализиран само на бубрегот шанците се големи да преживее, барем така мислам. :)
  Се надевам дека ќе слушнете добри вести наскоро.
   
 8. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  3cm e голем или жлездата или туморот ама мислам и двете ги има Kako i da e sa,o da ne e rak
   
 9. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.141
  Допаѓања:
  85.533
  Сакам и јас да кажам нешто, ама од што сум лаик за медицина, си викам да не треснам нешто.
  Ако бубрегот е зафатен, ќе го отстранат. Има и друг бубрег, а луѓе и без бубрези живеат со редовна дијализа.
  Мислам дека има чаре.
  Ако можете да си дозволите, побарајте мислење во новиот центар на Аџибадем Систина.
  Читаше за Исидора Бјелица?
  Жената пред неколку месеци излезе во јавност со излагање дека и нема спас. А сега...по 4 месеци, од 70 активни метастази кои ги имала, нема ниту една.
   
  На sugarlips, crimson, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Hapburn Audrey

  Hapburn Audrey Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Без паника ако е зафатен само едниот бубрег ќе и биде изваден туморот. Постојат бенигни и малигни тумори. Бенигните тумори не се опасни. Моја драга личност имаше тумор на бубрег отстранет е бубрегот сега функционира нормално еве веќе 7 години. Не се вознемирувај се ќе биде во ред.
   
 11. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.540
  Пол:
  Женски
  Туморот може да биде бениген кој што не се шири низ организмот и малиген (рак) кој метастазира-се шири на други органи.

  Жлездите не се израстоци туку се група на клетки кои лачат хормони и се дел од организмот, да не те буни тоа дека и израснала жлезда. Не си напишала убаво но претпоставувам дека и дијагностицирале малиген тумор на бубрегот кој највероватно метастазирал (се проширил) и на надбубрежната жлезда (или на некоја друга жлезда, не си напишала точно која).
  Највероватно ќе треба да помине уште некои испитувања, но постои решение и терапија и за едниот и за другиот тип, така да не се плаши и не мисли одма на најлошото. Секако дека милион луѓе се спасиле од вакви болести.
  Ќе треба да се оперира и да се отстрани туморот, да се очистат сите метастази доколку ги има.

  Знам дека не е лесно, ќе биде ова стресен период и за неа и за тебе, но само храбро, позитивно и со верба. Се надевам дека се ќе помине како што треба и мама ќе биде добро. ;)
   
 12. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.691
  Допаѓања:
  103.424
  Според ова што ти го кажа она има бениген тумур на адренална жлезда.
  Ништо страшно.
  Ќе ја извадат жлездата и ќе продолжи нормално со животот. Во најлош случај ќе и го отстранат целиот бубрег и ќе продолжи нормално да живее со еден бубрег.
  Рак на бубрези е многу редок и пред се генетски условен, но во голема мера и екстерни фактори во кои не верувам дека работела/живеела.
  Нека намали со стресот ако тумурот е на адреналната жлезда.
   
  На crimson, joy1 и sanjaeva им се допаѓа ова.
 13. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  10.172
  Пол:
  Машки
  Татко ми лани оперираше бубрег т.е. му го отстранија едниот бубрег..најпрвин беше дека имал тумур на бубрег кој бил бениген..но после операцијата односно после биопсијата е утврдено дека е малиген..имаше опасност да се прошири..сега за сега татко ми е ок....смени начин на исхрана и почна да пие алое вера... па се надевам дека уште долго ќе тера со еден бубрег,,Поздрав
   
 14. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Дали твојот татко се препотување се сцрвенувал и дали му отекувало местото каде што би туморот. Колку пари коштала операцијата ии пунцијата?
   
 15. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Да али мајка ми е со тромбојамболија со мозочни удари синтром пие по шема за да не и се згрутчи крвта...ии ризично ее
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.691
  Допаѓања:
  103.424
  Нека направи КТ на цело тело.
  Како и е крвната слика по прашање на седиментација? Урина?

  Ќе и дадат сменета терапија пред операција, а и лапараскопски ја изведуваат некогаш операцијата.

  Мислиш тромбоемболија?

  Ако викаат ризична не значи дека мора да ја земеш најлошата опција.
  Ако ти кажам што се не ми извадија како дијагнози, еве жива сум. Не сум најздрава, ама жива сум.

  Не потценувај моќ на позитивна мисла.
   
 17. Hapburn Audrey

  Hapburn Audrey Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Личноста за која зборував е со стент на срце, дожиеван срцев удар и исто така со постојана терапија за висок крвен притисок и липиди . Ризично е секако, но не губи надеж биди и подршка сега си и најпотребна и верувај ќе биде се во ред .
   
 18. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Да тробоемболија
   
 19. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Фала мноу ми олесна само мајка ми ја имам у животот па така даа...
   
 20. Hapburn Audrey

  Hapburn Audrey Активен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Не губи надеж, биди силна и ќе видиш се ќе биде во ред. По некое време ќе пишеш сама дека е со во ред со мајка ти . И посакувам да помине се во најдобар ред и побрзо закрепнување.