1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тумор на бубрег

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Slatkarka94, 22 март 2016.

  1. Роберт 7

    Роберт 7 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    1.322
    Допаѓања:
    11.336
    Пол:
    Машки
    Конкретно за татко ми...за операцијата и проблемите дознав пред операцијата (живееме одделно. Инаку знам дека имаше крв во мокрачата и потешкотии при мокрење..има направено контроли за кила, простата..но на крај се утврди дека има тумур на бубрегот и дека најдобро е да се отстрани..инаку се оперираше во државна болница, а операцијата не го чинеше ништо бидејки е крводарител веќе 40 години..
     
  2. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Еве дене мајка ми беше и кажале да не се чепка сеуште тумолрот и тумор е тоа и биднало од стрес и тоа е точно имаше стрес еден со мене. Па ќе видиме...
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.471
    Пол:
    Женски
    Тумор на бубрег од стрессс???
     
  4. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Да и на нет пишива и докторите така и кажаа абе денес сее е на стресна база
     
  5. malotobebe

    malotobebe Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво исто и на мајка ми пред 3 недели и е дијагностициран тумор на бубрег кој што ќе и биди отстранет, мене ме загрижува што потоа дали можи пак да се појави оти претпоставуваат дека е малиген, ве молам ако некој знај нека ми кажи повеќе, и се молам и се надевам дека мајката на девојчето што прочитав погоре ќе се излечи а исто и мајка ми
     
  6. MALE4KATAA

    MALE4KATAA Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Девојки не знам на која тема да напишам па оваа ми е некако најприближна.Не пратија во државна болница на операција на надбубрежна жлезда за татко мо кај др. Сотир Ставридис па ме интересира дали го знаете дали е добар доктор,дали може да му се верува и итн ...
     
  7. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Постојат малигни и бенигни, значи малигните тумори се опасни, и најзастапен е карциномот или (Рак по нашки) и еве кога одев на пракса на Интерно одделение, сестрите ми рекоа дека туморите особено на бубрегот најповеќе одат малигно. Но, тоа немора да значи дека и твојата мајка е една од тие, мислете позитивно малу, ќе си одите на преглед кај соодветни доктори за тоа, друго ништо не ви преостанува, позз, се најубаво!
     
    Последна измена: 22 август 2016
  8. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.641
    Допаѓања:
    9.460
    Пол:
    Женски
    Јас бев кај негов асистент д-р Трифуновски, најдобри се и двајцата, си ја знаат работата беспрекорно. Не се плаши, можеш да имаш доверба во нив/него.
     
  9. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво, вака имам тумор на бубрег кој е околу 4см и сакаат да ме оперираат но ризикот е голем да се отстрани и целиот бубрег со него. Знам дека се живее со еден и се тоа но 30 години сум, не сакам ни операцијаа воопшто а ни без бубрег да останам.
    Ве молам дали знаете нешто што помага при ваков тумор, не знам чаеви, води, надрилекари, било што веќе за сламка се фаќам само да си го спасам бубрегов.
     
  10. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Мој најдобронамерен совет, пари во џеб и барај мислење од повеќе лекари, на приватно, нормално. Со извинење ама на државно ги заболе за пациентите, особено со некој поспецифичен случај. Не верувај само на еден што ќе каже и барај опции, испитувања, тестови, се' што може направи - лесно е да се извади, невозможно е да се врати. :)

    И распрашај се по околниве држави ако треба, дали некој ќе се нафати да оперира без да го вади бубрегот - ако тоа е воопшто можно во твојот случај.

    Чаеви и билки не знам дали ќе ти помогнат ама позитивно мислење.... да, ќе ти помогне.
     
  11. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Бев кај повеќе доктори и тоа едни од најдобрите во државава, сите го делат истото мислење горе долу.
    Сега чекам уште еден магнет за убаво да се види состојбата дали има промени од последниот пред некој месец. Изгледа барем од ехото што видоа дека е поголем беше околу три сега е околу четири см ншто баш ме разочара. Сакам да избегнам операција, смртно се плашам од неа, само лоши мисли идат иако јасно ми е дека не треба, додатно и анксиозноста што ја имам, абе се ми е сега потаман, можеш да замислиш:D.
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Операцијата е „најлесниот“ дел од приказната, јас барем така мислам. Легнуваш, те успиваат, стануваш, готово. :D

    Нема зошто да се плашиш - а и искрено, подобро да го извадиш ако расте, отколку да се оптеретуваш психички секој месец со прашања дали расте, како расте и колку пораснало. Психичкиот товар е поголем така.

    Само храбро и мисли позитивно, луѓе живеат со секакви дијагнози и состојби, се' додека се има лек и чаре за нешто, не е толку страшно колку што некогаш нашата потсвест не' убедува дека е. :hug:

    Верувам дека не ти е сеедно, верувам дека ќе треба да се прилагодиш отпосле на многу работи но... пак ќе речам, секакви работи се случуваат, битно е да се најде лек.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.974
    Допаѓања:
    261.003
    Ако станува збор за малигно заболување, не е ич за мислење. Имаш среќа што воопшто може да се оперира.
    Подобро без бубрег, него без живот.

    Тоа е мојот став ако станува збор за карцином.

    Можеш да ја напишеш дијагнозата, ако не ти е тешко?
     
  14. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Никако чаеви, сребрени води, надрилекари, ниту други сламки. Сум поминал низ оваа болест и сум видел многу пациенти кои се фаќале за вакви глупости и починале. Држи се до медицината. Ако не си сигурна во она што онкологот ти го збори, побарај второ мислење. Ако ти сугерираат дека треба операција, вади го сместа. Според новиот закон операцијата мора да ти биде закажана за помалку од 1 месец. Со секој ден чекање влагаш во ризик да метастазира туморот. Имам пријател што бил здрав и го донирал едниот бубрег на татко му. Па еве супер си е, си спортува и нема гајле.
    Операцијата воопшто не боли, ќе си бидеш под анестезија, немај гајле. Денес е вторник, работен ден, оди на лекар и закажувај операција. Те молам биди разумна и пиши што си направила, кога си закажала операција. Позз
     
    На CameliaMiller и LiliBoz им се допаѓа ова.
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Па не ги ставајте при срце годините пошто болест не бира по години. На другарка исто ради тумур и е изваден бубрегот уште пред 2 години, 25 беше тогаш. И супер функционира. Редовни контроли за другиот бубрег и се ќе биде во ред. Има луѓе со 1 само родени, има што 1от го донираат, така да гледај да не се оптеретуваш што би се извадил едниот.
     
    На ШноличкаМала и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  16. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Не одам на онколог туку уролог.
    Туморот е бенигнен за среќа иако покажува и карактеристики на циста комплицирана.
    Од анестезија ужасно имам страв поради претходно лошо искуство а не сакам ни без бубрег да останам. Додека имам простор ќе барам друго чаре освен операција.
    Фала ти сепак за советот.
     
  17. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Не може да не ги ставаш годините кога не е баш исто тумор на 20-30 години кога имаш пола век пред тебе и тумор на 50-60 години кога веќе си одживеал. Ете другарка ти прашај ја дали и` е лесно цело време да се мрцвари за контроли и да внимава цело време. Не е баш така лесно како што го кажувате.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.974
    Допаѓања:
    261.003
    Па уролозите оперираат де, онколозите лечат со хемо/зрачна терапија.

    Со оглед дека не е малигнитет во прашање, јас би ја пратела уште некое време творевината да видам дали расте. Ако расте, операција ти е најдобар избор.
    Затоа што ај ако е циста, под услов да не загнои итн. не е опасна. Ама и добрите тумори знаат да станат лоши тумори за брзо.
     
  19. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Мој совет е операција. Само како инспирација, баба ми веќе неколку години живее со еден бубрег, а има 78 години. Ја оперираа во Систина бидејќи исто имаше тумор. Нема никакви тегоби, не е страшно. Good luck <3
     
  20. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Па еднаш годишно оди. Инаку нејзиниот тумор 12цм беше.