1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тумор на бубрег

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Slatkarka94, 22 март 2016.

  1. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Прашањето мене ми беше дали некој знае нешто друго што може да помогне освен операција.
    Таа ми е последна опција и додека имам време сакам да пробам и треви и чаеви и што и да е што ете можеби ќе даде резултати. И сакам да се надевам дека има нешто такво.
    Јас убаво знам дека се раѓаат луѓе и со еден бубрег и сето тоа ама не е исто да си се родил без него и да ти го извадат на 30 години. И ќе се борам до последно да го зачувам оти невозможно е да не се оптеретуваш кога е такво нешто во прашање.
    Или треба на луѓено што им ампутираат раце да им биде утеха што некои се раѓаат без нив?
     
  2. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Тешко е да се прифати, самата мисла дека цел живот треба да се внимава, редовни контроли, па на секое мокрење следење каква е мокрачата. Ужас, но на сите ви посакувам позитивни мисли и заздравување.. јас сум моментално на испитувања, имам многу покачени леукоцити во урина дури 500 дали и кај вас го имаше ова при анализи на урината?
     
  3. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Za organizmot da funkcionira normalno potrebno my e samo polovina od edniot bubreg, normalno se zivee so eden bidejkji drugiot sluzi za rezerva, toa go kazuvaa najpoznatiot nefrolog. I so dva I so eden ako treba da se sluci nesto kje se sluci...
     
    На Dzevelekova му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.605
    Пол:
    Женски
    Може некој искуство да ми каже со изваден тумор? После се е океј? Денес Кт со контраст и правеа и ке чекаме резз, на тоа ке се види дали е бенигно или малигно или преку друго испитување? Туморот и го има зафатено пола бубрег како што разбрав, односно некаде 60мм е.
    Другиот бубрег ке и го вадат, престанал да работи, вродено многу мал бил, така да овој со туморот е најголемата надеж. Ве молам искуство!
     
  5. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ona e so eden bubreg verojatno od koga e rodena dr mozebi rabotel mn malku, a drugiot sto e ok treba da se operira, sto vikaat doktorive? Kolku sto jas imam citano potrebno e samo edna tretina od edniot bubreg da vodi normalen zivot, posle operacijata kje ostane li bubrezno tkivo dovolno za funkcija? Sto prognoziraat?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.209
    Допаѓања:
    93.612
    Кога ќе го извадат ќе оди примерок на биопсија за да се утврди дали е малигно или бенигно.
    Тумор маркери правеа ли?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.605
    Пол:
    Женски
    Не правеа :?: Бар мислам дека не. Претпоставка е дека е тумор, но 90% е според 3ца доктори.... Со кт ке утврделе што со сигурно е... Во пон ке видиме. @ШноличкаМала Сега сеуште повеќе не кажале, само на ехо е гледана, најверојатно после Кт ке се знае што натака.
     
    На Emy867 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.209
    Допаѓања:
    93.612
    Со КТ може да ја видат убаво поставеноста и да се осигураат дека е тумор (ако има некоја двојба сеуште дали е тумор или друг тип на цистична формација).
    Ако е тумор, за типот на истиот откога ќе го извадат.

    Ако не направиле, нека си побара маркер за бубрези.
     
    На CameliaMiller и mariz им се допаѓа ова.
  9. ШноличкаМала

    ШноличкаМала Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Znam deka ne e lesno, te razbiram potpolno, sin mi e roden so anomalija na leviot bubreg vrodena ne e tocno na mestoto postaven i raboti malku ili voopsto, prvo ni rekoa voopsto nema pa posle na dr snimanje ima ama seuste na eho nemozat da go vidat, ama ako ne pravi problemi od tipot na urinarni infekcii ili slicno nema potreba da se vadi, taka da prvo neka se resi slucajot so bubregot za sa se spasi, toj pomaliot sto i e vroden neka poceka pa lugje cel zivot ziveat so eden ne ni znaat deka drugiot ne e dobar ete vrodeno. Se kje bide dobro veruvaj.
     
  10. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Здраво
    Имам блиска со сличен проблем,би ти била благодарна,доколку споделиш искуство.Во случајот е циста над бубрег,веќе еднаш правена пункција,совет од докторите да не се дира,ама цистата расте и го покачува холестеролот.Добредојдени се сечии искуства.
    Се надевам се е во ред
     
    Последна измена: 15 март 2021
  11. Мозолче

    Мозолче Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, оперирана сум од тумор на бубрег - Малиген. Би сакала да размениме искуства со некој што поминал низ истото.. Поз
     
  12. Мечее

    Мечее Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво majkami treba da se operirat pa sakam da te prasham jas za iskustvo
     
  13. Мозолче

    Мозолче Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo, prasajte se sto ve interesira. Poz. Moze vo poraka.
     
  14. Мечее

    Мечее Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mozhit da vi ostavam brojce da se slushneme
     
  15. Мозолче

    Мозолче Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Izvini Sega vidov, sekako deka moze
     
  16. Мечее

    Мечее Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    078334657
     
  17. Мечее

    Мечее Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ako mozhete pak da me iskonktatirate
     
  18. Zeko 38

    Zeko 38 Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2021
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdr na 9 dekemvri mi go izvzdia bubregot so tumur dali ima nekoj kako mojot slucaj
     
  19. Мечее

    Мечее Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Pogore imat brojce iskonktatirate me