1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туретов синдром

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Spielrein, 25 јуни 2020.

 1. Spielrein

  Spielrein Активен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Здраво, ме интересира дали некој има искуство со овој синдром, лично или на свои блиски или познати.
  Како се справувате со овој синдром и најважно како околината ве прифаќа?
  И со оглед дека е наследно дали би ви сметало или не да имате деца со личност со ваков синдром?

  Појаснување станува збор за пореметување со движењата заради одредено невролошко нарушување на мозокот кое е наследно. Туретовиот синдром нема никакво влијание врз самата интелигенција или рок на живeење. Симптомите се поизразени кај децата. Луѓето со овој синдром прават постојани движења и гласови што не можат да ги контролираат. Понекогаш луѓето со Туретов синдромот непрекинато ги имитираат движењата на другите луѓе, а некои ги повторуваат своите или зборовите на другите луѓе или дури велат вулгарни или навредливи зборови без да сакаат.
   
  На WiltedRuddles му/ѝ се допаѓа ова.
 2. biljana.c

  biljana.c Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  12
  Jas imam dete so tikovi,no ne e dijagnosticoran turret,kakvo iskustvo imate so tikovite
   
 3. WiltedRuddles

  WiltedRuddles Нов член

  Се зачлени на:
  6 март 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Јас имам Тоуретов синдром, но не ми е дијагностициран.
  Надвор од дома тиковите ги кријам, т.е. ги потиснувам, освен оние тикови кои се незабележливи или наликуваат на нормални движења. Ги кријам за да не предизвикам негативни реакции од страна на околината.
  Не би ми сметало да имам дете со Тоуретов синдром.
  (Знам дека објавата е од минатата година, ама сепак ‍¯\_(ツ)_/¯ ).
   
 4. Sofronko

  Sofronko Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  983
  Пол:
  Женски
  И како му се манифестираат тиковите?