1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туретов синдром

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Spielrein, 25 јуни 2020.

  1. Spielrein

    Spielrein Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2020
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Здраво, ме интересира дали некој има искуство со овој синдром, лично или на свои блиски или познати.
    Како се справувате со овој синдром и најважно како околината ве прифаќа?
    И со оглед дека е наследно дали би ви сметало или не да имате деца со личност со ваков синдром?

    Појаснување станува збор за пореметување со движењата заради одредено невролошко нарушување на мозокот кое е наследно. Туретовиот синдром нема никакво влијание врз самата интелигенција или рок на живeење. Симптомите се поизразени кај децата. Луѓето со овој синдром прават постојани движења и гласови што не можат да ги контролираат. Понекогаш луѓето со Туретов синдромот непрекинато ги имитираат движењата на другите луѓе, а некои ги повторуваат своите или зборовите на другите луѓе или дури велат вулгарни или навредливи зборови без да сакаат.
     
    На WiltedRuddles му/ѝ се допаѓа ова.
  2. biljana.c

    biljana.c Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    12
    Jas imam dete so tikovi,no ne e dijagnosticoran turret,kakvo iskustvo imate so tikovite
     
  3. WiltedRuddles

    WiltedRuddles Нов член

    Се зачлени на:
    6 март 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас имам Тоуретов синдром, но не ми е дијагностициран.
    Надвор од дома тиковите ги кријам, т.е. ги потиснувам, освен оние тикови кои се незабележливи или наликуваат на нормални движења. Ги кријам за да не предизвикам негативни реакции од страна на околината.
    Не би ми сметало да имам дете со Тоуретов синдром.
    (Знам дека објавата е од минатата година, ама сепак ‍¯\_(ツ)_/¯ ).
     
  4. Sofronko

    Sofronko Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    И како му се манифестираат тиковите?