babylove овошни кашички

Туретов синдром

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Spielrein, 25 јуни 2020.

 1. Spielrein

  Spielrein Активен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Здраво, ме интересира дали некој има искуство со овој синдром, лично или на свои блиски или познати.
  Како се справувате со овој синдром и најважно како околината ве прифаќа?
  И со оглед дека е наследно дали би ви сметало или не да имате деца со личност со ваков синдром?

  Појаснување станува збор за пореметување со движењата заради одредено невролошко нарушување на мозокот кое е наследно. Туретовиот синдром нема никакво влијание врз самата интелигенција или рок на живeење. Симптомите се поизразени кај децата. Луѓето со овој синдром прават постојани движења и гласови што не можат да ги контролираат. Понекогаш луѓето со Туретов синдромот непрекинато ги имитираат движењата на другите луѓе, а некои ги повторуваат своите или зборовите на другите луѓе или дури велат вулгарни или навредливи зборови без да сакаат.
   
 2. biljana.c

  biljana.c Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  12
  Jas imam dete so tikovi,no ne e dijagnosticoran turret,kakvo iskustvo imate so tikovite