1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турски зборови

Дискусија во 'Насмевка' започната од NewYorker, 14 март 2013.

 1. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Првоерив и не видов ваква тема. :) ако има слободно клуч ;)
  Мислам дека сте запознаени со турските зборови на македоснки јазик.Еве јас ќе кажам неколку,а вие ако знаете повеќе дополнете. :)
  Ананас-машала шишарка
  Огледало-карши сурат
  Орбит мастики-мастик фантастик,јок кариес,јок шеќер
  Падобран-чад'р будала
  Брзата птица итрица-турбо биљбиљ курназ :D
   
 2. Micheleljubov

  Micheleljubov Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2012
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  2.938
  Ова не се турски зборови на македонски, туку ова се македонски шали за турски зборови.
  Насловот на темата нека се смени, бидејќи не одговара, ова не се вистински турски зборови. Да не сфати некој погрешно. :D

  Еве го остатокот.
  семафор – ишарет фенер
  запек – алјаз газ
  пасош – џенем сурат тапија
  брзата птица итрица – турбо биљбиљ ептен курназ
  коприва – катиљ трева
  далновод – џенем гајтан
  Брза помош – турбо еким
  новороденче – сефте чоџук
  бинго – ќелепур к’смет
  распуштеница – сиктер ан’ма
  премиер – далаверџи чауш
  министер – резил чауш
  амбасадор – џенем суртук
  саксофон – тенеќе зурла
  војска – чифте сурија
  брак – ујгун јарем
  весник – абер јазија
  фармерки – ѕевгар ѕиври
  цариник – арач намќор
  стечаец – ептен борчлија
  аладинова ламба – ѓурулти бардак
  падобранец – чадор будала
  огледало – карши сурат
  лименка пиво – тенеќе бира
  сепаре – башка лезет
  телефон – абер гајтан
  мобилен – џенем абер јок гајтан
  златно славејче – алтан биљбиљ
  радио – ѓурулти кути
  телевизор – сурат кути
  повратен билет – пишман карта
  којотот – ем баксуз ем абдал
  ананас – машала шишарка
  лекар-стажист – аџами еким
  детска соба – чоџук одаја
  швалерка – јабанџи мерак анама
  сопруга – дибидуз баксуз
  сопруг – тапија абдал
  Бетмен - Шишмиш ефенди
  Ананас - Машала шишарка
  Тенк - Беља багер
   
 3. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.644
  Допаѓања:
  59.582
  Пол:
  Женски
  Кладилница – Апаш чекмеџе
  Шведска маса – Јагма софра
  Аптекар – Еким бакал
  Цитрон – Машала лимон
  Лична карта – Сурат тапија
  Дискотека – Џумбуш клуб
  Пијаница - Ќор ќутук
  Манекен - Дуздисан Калабар
  Штала - Муууу Харем
  Цариник - Ќафасан ефенди
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.788
  Хааххахаха
  дувар знае ли некој што е?
  Мислам дека нема никој да погоди :D
   
  На Kenzoo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kenzoo

  Kenzoo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Машки
  Duvar = Sid :)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.788
  е како погоди ?
   
  На Kenzoo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kenzoo

  Kenzoo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Машки
  Грешка си мислела дека никој нема да погоди :D;)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.788
  Мноогу луѓе не знаат
   
  На Kenzoo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Kenzoo

  Kenzoo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  1.224
  Пол:
  Машки
  Ама ја не сум во тие многу :) (fingers):P:P
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.661
  Пол:
  Женски
  Усул-осет, дибидус-скроз, ниет-намера, ептен-многу, џаде-пат.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.215
  Пол:
  Женски
  Berikjat versen