1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убаво ми е што сум дебела...

Дискусија во 'Психологија' започната од Offspring, 16 октомври 2010.

  1. smile-shine123

    smile-shine123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    19
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Fala vi za mislenjava navistina.Probuvam da ne se opteretuvam ama ete 10 lugje koa vi zborat toa e.Edni mi zborat deka super izgledam deka se na mene e taman(istoto i jas go mislam) ama koga drugite ke pocnat si se zdebelila bajagi treba da simnes zoso ne porabotis malku na toa si preterala..Pocnuvam da se voznemiruvam ..Ama ke probam da si se drzam do planot da gi trgnam tie 2-3 kilca a i da ne se zamaram so tugoto mislenje.
     
  2. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Крајно си контрадикторна, се чувстуваш прекрасно во своја кожа, се е таман, а од друга страна наоѓаш утеха во подебели жени. Не се душо луѓето криви тие зборале и ќе зборуваат тебе сега баш те погоди (кога се чувстуваш прекрасно и телото тие таман - ''според тебе'' ) . Не се замараш со туѓите мислења драга него се замараш со тоа што го гледаш во огледало, тоа и го докажува твојата последна реченица. Секој/а може да накаче некое кило па преостануваат две опции или ќе се фрустрираат, бараат утеха во подебели, ги обвинуваат сите окулу себе или ќе се испотат ( посетија темата фитнес) .Твое тело твој избор. Факт е дека сите сакаме да го извлечеме најдоброто од себе.
     
    На blond.bunny, lost123, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Според мене, не може личност со 20кг вишок да биде задоволна од изгледот. Потајно се гледаат во огледало и сакаат да ги намалат килограмите, но најчесто им недостасува волја и во храната си наоѓаат утеха. На личност со здрав разум и` сметаат вишокот килограми, и од здравствен и од естетски аспект. На тоа може да се додаде и зависта што ја имам забележано кај неколку дебели девојки што ги познавам. Нема полза од завист кон послабите, и кон личностите што се грижат за своето здравје и изглед... работете на себе!

    Она за кое сакав да напоменам е дека мене, како на девојка со помалку килограми од потребното (да не речам преслаба) ми коментираат сите, и кои треба и кои не треба. Од друга страна, ако на дебел човек му кажеш да јаде помалку, те гледа некако навредено. Како што на нас слабите ни препорачуваат "да одиме да каснеме чизбургер" па дури и навредливи зборови како скелет, даска итн, така и на дебелите да им препорачаме "да одат да јадат салата"... Не е во ред, нели? Коментарите за сметка на нечиј изглед не се потребни, ценам совети, но треба да се внимава како е сето тоа спакувано. Преку глава ми е од двојни аршини.
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Тие што викаат дека им е убаво дека се дебели самите себе се лажат. Како може дебелината да биде убава кога не е воопшто здраво да бидеш дебел, ниту пак на изглед е убаво?
    Зборам за оние морбидно дебели, не зборам за оние кои што покачиле некое кило повеќе. Сите ние во одреден период сме качувале некое кило повеќе, ама има луѓе кои едноставно јадат како да не вишле јадење. И најчесто тоа го прават затоа што се зависници од храна или пак јадат затоа што бараат утеха од храната.

    Кај мене во населба живее едно вакво дебело дете. Само што заврши 9-то одделение. Луѓе како сумо борач е најсериозно. Се среќаваме некој пат со неговите во продавница и цело семејство се такви. Воопшто не се грижат за себе и за своето здравје. Ај што родителиве не се грижат за себе, барем за децава да се погрижат околу килажава. Стварно не е убаво за здравјето прво, а потоа за изгледот. И не знам како можат нивните родители со скрстени раце да ги гледаат како гнетат така и се уништуваат, еве не ми е јасно. Мене да ми беше син имаше да го умрам од вежбање додека не се доведе во ред, со нормална килажа.
     
    Последна измена: 28 јули 2017
    На kikkki, worrieddd и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Не сум воопшто дебела, но ако сум дебела нема да ми биде убаво туку ќе ми биде непријатно. Нема да можам да носам соодветна облека, нема да се чуствувам пријатно во моето тело пред се тоа ќе ми штети многу на моето здравје.
     
    На lost123, blonde_supergirl и Mr. Right им се допаѓа ова.
  6. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со неколку од мислењата - тоа е само самозалажување. Јас цел живот бев 50 кг. од здравствени причини качив на 85, неможам да поднесам. Како прво - чувството е лошо, едноставно тежиш, неможеш правилно да дишеш, неможеш да скрстиш нозе, неможеш чевли да врзиш. Друго, ќе качам некој спрат и срцето ќе ми излезе. Трето - ама ич не изгледа убаво, мечтаам за животот во кој бев витка. Немојте многу статии на фб да гледате за -сакај го своето тело какво и да е- (т.е сакај го, твое е, ама не вели дека ти е убаво, зошто од искуство знам дека не е) и тие самопомош постови, не се исправни по мое мислење.
     
    На christinnn, Oscar Lady, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е, арно шо ми кажавте дека не ми е убаво оти сум дебела. |(

    За здраво, може не е... Ама дека по дифолт не се сакаш ако си дебела, мало морген!

    Имаше една што искоментирала дека гадно и' било да гледа дебела жена кај што јаде сендвич... да не се враќам да го барам постот...
    На кој му е 'гадно', нека повели со мене во 7ца... море не! од Ројал еден, поинтересно ќе е со нив, пошто течат од сите страни... да смафтосам еден, онака сласно, да ми се исцеди по фацата и прстите, и после да си го излижам!
    Ај да видиме кој следен ќе пише дека сум ваква или онаква!


    он топик: Не ми смета што сум дебела, ми сметаат глупости траскање од луѓе ко шо начекав на темава!
     
    На dunika, oblace1, MarigoldA и 11 други им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.656
    Допаѓања:
    116.448
    Пол:
    Женски
    Не сте грди ако сте дебели,грди сте ако мислите дека дебелите луѓе се грди!

    Кога накачувам килограми,не ми смета.Кога намалувам килограми,не ми смета.
    Тежината не е и не треба да биде мерило за човечност!
     
    На niaholly, An-na, crnotreF и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум имала проблем со вишок килограми, но не судам никому и го сфаќам ова размислување како разбирливо оддржување на самодовербата.
    Луѓе кои немаат волја или имаат големи тешкотии во симнување вишок килограми, често имаат длабока причина за тоа, односно здравствени проблеми (хормонални пореметувања, потоа психички проблеми - депресија и сл.). Затоа никогаш не треба да се пристапува со навреди, булинг и исмевање.

    Да се разбереме, би била разумно загрижена за блиска личност со екстремно висока тежина која има здравствени проблеми токму поради истата и не сака да се обиде да симне килажа, и би пробала со сѐ да ја охрабрам да почне со поздрав начин на живот. Но воглавно ја сфаќам и поддржувам поентата на body positivity филозофијата - секако, освен ако кај некого има лицемерие и билдање самодоверба со вреѓање од друга страна на слаби луѓе. :)
     
    На Purelove92, Lella, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    Јас сум дебела, цел живот мака мачам со вишок килограми и диети и никогаш не сум успеала да ослабам со нив (затоа решив да превземам нешто различно а тоа беше одење на нутриционист). Не знам како може некој да се поднесува со голем вишок на килограми. Не мислам на неколку килограми плус, бидејќи тоа е нормално никој не е совршен, туку мислам на 10+ килограми вишок (а јас сум една од тие!). Не сакам да навредам никој, бидејќи и јас сум таква а има и луѓе кои поради здраствени проблеми имаат голем вишок на килограми. Без разлика колку убаво звучи да се прифатиме онакви какви што сме, ама ако навистина има некој преголема тежина треба да му се укажи на тоа (без навредување нормално) дека треба да се грижи повеќе за сопственото тело. Нормално и ако личноста ти е поблиска, а не на рандом странец. Верувајте, и јас немам и не сум имала никакви здраствени проблеми поради тежината, здравјето ми е 5+, но тоа не значи дека ако си продолжев така никогаш немаше да имам. А има и луѓе кои се слаби а со ужасно здравје. Подобро животот да ми поминува во одбирање здрава храна наместо по болници.
    Еве досега за 1ипол месец ослабев 8 килограми и одма се чувствувам подобро со себеси, дури и психички ми влијае. :) Се радувам дека ќе можам конечно да носам облека каква што си сакам а не само таква што ме собира. Секогаш ќе ги памтам овие зборови од нутриционистот: "Дури и кога ќе бидеш трудна, никако да не си дозволиш да стигнеш троцифрена бројка на вагата." Далеку сум од целта, но се движам натаму. :)

    Затоа секогаш трудете се да се грижите за телото, како што тоа се грижи за вас. :l:
     
    На oblace1, mira.mira, mKdevojce и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Не ми сметаат дебелите луѓе воопшто имам 2 другарки кои се баш дебели и си уживаат во нивниот изглед задоволни се, секогаш се и дотерани нашминкани и со голем круг на пријатели..Само има некои дебели луѓе што се преценуваат..Работам во бутик и нормално доаѓаат и слаби и дебели луѓе Еднаш ми дојде едно девојче дебело високо крупна доста беше. ми бара фустан и покажав модели што ќе и бидат точни таа не сакаше да проба. избра модел турски бр38 фустан и реков дека нема големи броеви.таа упорна беше да го проба и дека ќе и биде точен влезе во гардероба го распуца фустанот ми го остави на каса без ништо да каже и си излезе.Не и беше прв пат секое доаѓање мора нешто да скине..Многу е арогантна не се разбира кога ќе и кажеш нема да ти е точно..Газдерицате знае но вели муштеријата е секогаш во право Па да ви кажам искрено кога таа ништо не вели па и мене веќе не ми е гајле..Но зборот ми беше зошто се преценув толку кога се гледа во огледало колкава е Барај си модел и број што е за тебе не пробувај да влезеш во 38 број ако си ти за батал број.Немам ништо против дебелите луѓе ако на нив не им смета и ако тие се чуствуваат убаво во нивното тело
     
    На Danyy и Rama им се допаѓа ова.
  12. hunter26

    hunter26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Машки
    Untitled7878.jpg

    Уживајте ;)
     
    На Feminka22, H.VAGA и Rama им се допаѓа ова.
  13. kristina.a.a.a

    kristina.a.a.a Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    ова е хајлајтот на темава , за вакви безвезни муабети само една оригинална личност како тебе (y)(y):inlove:
    некогаш не вреди да се расправаш со луѓе кои не ги почитуваат вредностите на животот и далеку од тоа колку понижувачки звучи секој збор кажан тука на 90% од " девојкиве" ... голем поздрав до "слабичките" кои си го сакаат секој дел од себе па затоа шетаат низ градов со три мидери под фармерките и кило шминка на на лице :l:
     
    На Rama, Kitty23 и WildMk им се допаѓа ова.
  14. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    И јас сметам дека е нездрава дебелината, ама сум приметила некои наводно пррфект луѓе преувеличуваат.
    Јас лани бев покрупна од сега. Откако повеќе пазам на исхрана, ослабев, подобро изгледам од лани, а имам исто килограми - 57 на 160 цм. Дури пред тоа имав повеќе, а бев покрупна. А еднаш наидов на мислење во кое пишуваше дека на оваа висина нормална килажа било 44-48 килограми. Океј, рили?:drunk: Имам уште некои работи од телово што сакам да ги сменам и ми се на некој начин комплекс, ама во исто време не сметам дека имам факинг 15 кила вишок на мене, туку само неколку. Инаку здравјето ми е супер и со овие неколку килца плус :)
    А и една од побитните работи што се забораваат е типот на телото, метаболизам, генетика итн. И ова пак ќе нагласам, не зборам за премногу дебели луѓе и оние со здравствени проблеми, туку за оние со малку вишок кој дури не се ни познава.
    Така да, кога збориме за вишок килограми во мал број, всушност тешко може да се одреди дали се или не се вишок. Јас повеќе гледам визуелно да си се допаѓам, наместо на вага да се качувам секој ден.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    @Tan4ence Ти немаш воопшто вишок на таа висина тоа е баш идеална тежина. :hug: И јас сум тука некаде со висината 162-163 см и целта ми се барем 60 килограми.

    Идеалната тежина се пресметуваше минус 100 од висината колку што имам разбрано. :?: Сепак зависи од човек до човек и формата на телото. :)
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    -110 е за женски.
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.607
    Пол:
    Женски
    И да се неколку килограми плус не е страшно, зависи до личноста дали сака да има идеална тежина или е задоволна и со тие неколку килиграми плус. :)
     
    На Tan4ence и Feminka22 им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Реално така е.Јас многу сакам да качам уште +5/6 кг.
    Јас сум на пример преслаба за мојата висина.Не си имама комплекс си го сакам телото вакво ама би се чувствувала поубаво да имам некое кило плус :) :D
     
    На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Ова го имам слушнато и од други и не добив одговор зошто да е различно за женски и машки? Ми се чини дека има некој вграден притисок за девојките да бидат и послаби отколку што треба.

    Патем, дебелината не ни треба некому да му биде навреда. Можеш да бидеш дебел и воопшто да немаш здравствени проблеми туку таква да ти е градбата, и да изгледаш одлично. Затоа никогаш не би рекла на некои, ,,не си дебела бе, супер си". Тоа наговестува дека само слабите изгледаат убаво, што не е точно. Едноставно, bodies come in all shapes and sizes и мене ми се пријатни за око и крупни девојки кои зрачат со самодоверба.
     
    На ane.bella, Bozica1980, Kitty23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Не е ,,вградено” така е напишано по некои прописи ај да кажам.За женски е -110 од висина за машки е -105.И матичната ми го има кажано ова.И не е закон ова фала богу дека не може секој да се држи до ова.Килограмите варираат, секој со својот организам и конституција.Многу работи играат улога во вишокот/мањакот кг.
    Мене пример метаболизмот ми работи 200 km/h :D јас и да сакам не можам да накачам некое кило.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.