1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убиство во Скопје - избоден матурант во Ѓорче

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Elennaa, 19 мај 2014.

 1. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Убиено е момче во скопската населба Ѓорче Петров, во близина на очната клиника. Мајката и најблиските роднини на 19-годишното момче кое нешто пред 18 часот беше убиено во скопската населба Ѓорче Петров, пред малку пристигнаа на местото на убиството, каде што мртвото тело на тинејџерот сè уште лежи на скалите на очната болница во населбата.

  Плач и лелеци се слушаат од неговата мајка, кој наведната над телото на мртвиот син, извикува: „Оф леле ми го заклаа ангелот“.

  Брзо по убиството, 500-600 граѓани од населбата се собраа и го блокираа патот. Тие не им дозволуваат на новинарските екипи да пристапат, а избркаа и една полициска патрола на Алфи, која се обиде да ги смири. Пред малку од револт почнаа да ги палат и контејнерите кои се наоѓаат во близина.

  Голем чад од пожар во Ѓорче Петров. Огнот беше кај пазарот во општината, но по пристигнувањето на возилата на противпожарната заштита, беше изгаснат. Не може да се пристигне до местото, затворен е патот за возила во Ѓорче Петров. Илјадници луѓе се на улиците револтирани од убиството на 19-годишното момче кои бесот го искажуваат низа населбата. На главната улица која поминува низ Ѓорче Петров има и едно превртено возило.

  Нешто пред 18 часот тројца крадци од соседните села ограбувале велосипеди. Во еден момент момчето ги забележало како му го украле велосипедот, па заедно со татко му потрчал за да ги стигне. Точно пред очната болница во Ѓорче Петров, сега мртвото момче, кое пред два дена славело матура, успеало да ги стаса и да собори еден од нив на земја. Токму тогаш тие го нападнале со ножеви и со секири, со што му задале смртоносни повреди, по што побегнале.

  Предмалку на местото каде се случи трагедијата пристигна и градоначалникот на Ѓорче Петров, Сокол Митровски, кој се обиде да ги смири граѓаните, но тие не сакаат да разговараат со него.

  Осомничен за убиството е Насер Е, кој според полициски извори е приведен и се наоѓа во полициска станица.

  ______________________________________________

  Не знам дали соопштиле или кажале нешто на македонскиве телевизии. Како и сите случаи, сигурна сум дека и овој ќе се заташка. Само тешко на блиските на момчето.
  Нека почива во мир. :worried:
   
 2. tiph24

  tiph24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2014
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  177
  Сакам да кажам...

  Преку 2 улици ми е болницата каде што се случило убиството..Иако живеам на споредна улица,страв ми е да излезам на улица,а не па до продавница или слично.Блокирани улици,револтирано Ѓорче.Во автобуси влагале со ножеви!
  Зборат некои,утре нема во школо да идат..можеби и јас ќе останам дома..
  Цел фејзбук со пцовки и слично..без верски навреди хах,ама до некаде се во право.За еден скапан точак,човечка душа?
   
  На sweet-star, Baby-bubu и makedonkamak им се допаѓа ова.
 3. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.609
  Допаѓања:
  13.298
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Vo koj avtobusi toa se desava? Nasi vlagaat radi bezbednost ili gnasive za da napravat uste nekoj incident?? Izvinete sto pisuvam na lat od mobilen sum.
   
 4. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.999
  Пол:
  Женски
  Сакам да кажам...

  Тоа е трагедија голема, проблемот што тлее веќе подолг временски период не стивнува :( Но, зошто да страдаат невини човечки животи? До кога? Замислете ШТО ке се случеше овој момент да убиеја албанец :( :( Да потсетам што се случи со големата трагедија кај Смиковското езеро. Тоа требааше да е знак за тревога на Македонската полиција и самата Македонија. Требаше да се освестиме за некои работи, но ние понатаму упорно замижуваме пред некои работи и се правиме како ништо да не се случило. :( :( Значи нема безбедност во нашата земја, да страува човек од се.
   
 5. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.485
  Страшно,јас во вестите во 19 на сител слушнав нешто и од тогаш сим на нет.
  На нет има повеќе информации за разлика од тв каналите.
  За еден точак....па нека го носи тој у бестрага,се трча ли по украден точак.....тешко на родителите.
  Нека почива во мир.
  Искрено се плашам ова да не ја запали меѓуетничката искра.
   
 6. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.937
  Допаѓања:
  66.101
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]
  http://www.telegraf.mk/foto/152123-ubis ... etrov-foto
  Страшно. Каква трагедија за семејството. Точакот да ти го украдат и да те утепаат на крај. :x Младо дете со цела иднина пред него. Ужас, ужас...
   
 7. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.548
  Пол:
  Женски
  Единствен начин да се смири ситуацијата е и албанците јавно да излезат и да го осудат убиството и да протестираат во случај убиецот да е амнестиран или да е заташкан случајот. Бог да го прости Ангел. ;( Треба да прогласат ден на жалост. :!:
   
 8. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.931
  Пол:
  Женски
  Абе смртна казна!!!!
  Убаво било порано, бесилка или сечење глава !!! За вакви идиоти, уффф!! Не ме ни интересира дали бил македонец, албанец, турчин..... и македонец да беше истото ќе му го посакав!! :@
  Пред се, УБИЕЦ е!!!!
   
  На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.937
  Допаѓања:
  66.101
  Пол:
  Женски
  Да живеевме во нормална земја со нормален народ можеби и ќе се случеше ова. Ама поверојатно е дека ќе излезат на протести да се ослободи нивниот зашто не бил крив, сигурно детето ги испровоцирало на некој начин, па кој го терал да трча по нив? :fubar:
  Се согласувам со постов горе, при ваков чин не е важна националноста, сите карактеристики се губат, останува фактот дека е убиец. Ама нели, во нормална држава.
   
  На Hipica и Daydream им се допаѓа ова.
 10. loca7

  loca7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  4
  Неизмерно многу ми е жал за ова што се случува во нашата Македонија....Прашувате до кога вака?
  Вака ќе продолжи бидејќи секакви обиди за добивање правда ќе бидат спречени од МВР. Протестите можат само да донесат нови жртви затоа што моќта ја има власта и таа одлучува за нашите животи.
  Затоа,Македонци,бегајте штом ви се пружи прилика и спасете се! Во оваа држава ништо не чини.. :| :(
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.548
  Пол:
  Женски
  Насекаде читам на луѓево им било страв утре од одма да излезат. Како ќе донираат, што ќе се случи со жртвите од поплавите?
   
 12. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
 13. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На ennas му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  Диво племе, не знам до кога ќе ги трпиме, насилници, сите се гнаси. И не станува овде збор само за "убиец", туку отсекогаш станувало збор и за националности. До кога шиптарите ќе поминуваат неказнето за нивните злодела? До кога ќе убиваат македонци? Да им се сотре племето.
  И не е ова само за еден "точак", туку ова е она што им го дозволија-да се чувствуваат семоќни, законот нив да не им може ништо, да бидат газди во туѓа држава, да поминуваат неказнето од најмало до најголемо злодело.
  Кога можеше со години да се провлекуваат за петкратно убиство на деца, што остана за ова едно дете? Ние немаме држава, немаме ниту власт, ниту закон. Ако имавме, не само што немаше да остане ова неказнето, туку немаше да се дозволи да се доаѓа до вакви самоволија.
  Нека почива во мир Ангел и сочуство за семејството.
  Не дај Боже ама да се работеше за мое дете, јас ќе станев масовен убиец до кога не ги истребам (сигурна сум дека и татко му мисли вака). Ова не смее да остане неказнето, ако не го казни државата, нека му пресуди семејството.
   
  На Kaylie, Silver.E, sparklie и 27 други им се допаѓа ова.
 15. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.072
  Ама пописот го заташкуваат зашто ќе излезе дека се над 25%, по 100 деца изродија! Подобро и да не се прави попис.
  Што ми требаше да ги гледам видеата се испотресов и се изнаплакав! Навистина страшно, скратен живот на толку млад човек, тешко на родителите како ќе го поднесат ова. Мораше ли да го избодат за еден точак, толку неможеа да избегаат и да отидат у неповрат со него???
   
 16. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  Зошто се врши селекција на пораталите што (и како ) известуваа-т за убиството ? :swear: :swear: :@
   
 17. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  ^^ Точно mims89, и на шуто и сакато им дадоа државјанства, а иако сакам да мислам дека не се многу-многу се, а најстрашно е тоа што бргу се множат. Штетата е веќе направена и тоа одамна, а не може да се санира.
  А ние си молчиме и понатаму, како да ни е гајле за се, па и за нашите животи и животите на нашите деца.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.548
  Пол:
  Женски
  Мене ме чуди каде се албанците да реагираат и тие да го осудат убиството јавно. Убиство е убиство без разлика на националност. И според секоја религија убиството се осудува. Еден албанец јавно да излезеше и да кажеше дека ќе се залага за најстрога казна за убиецот ќе се смиреше ситуацијата колку толку :!: После оти се создавала етничка нетрпеливост. |(
   
  На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  Чим во 2001 не се решило, не па сега... Сега само ќе си ќутиме и ќе си штракаме по тастетурите. Додека не' колат со ножеви, секири, што ти јас знам, ко задњи примитивци. Ќе не' колат за точаци, за гуми од автомобили, за глупости. Пошто ние сме криви, сме ги испровоцирале. Ние ќе жалиме, работите ќе се затајуваат. Овие на вести абер немаат нешто поасално да кажат. Се' се сведува на тоа дека убиецот го признал убиството и толку. Звучи можда глупо, ама мило ми е што Ѓорчевци се бунат.
  Сигурно некој нивни политичар наредниве денови ќе почне да се жали по телевизииве. Заради навреди. Или да излезат со контрапротести. Демек се врши селекција, немаат права. Работата е што Македонец да убиеше Албанец, двестепати ќе се потенцираше тоа. Ќе го дигнеа во воздух цело Скопје. Ма да не знам дали некогаш воопшто се случило Македонец да убие Албанец...
  Од една страна, глупо ми е да зборам, затоа што знам доста Албанци, за пример, староседелци. Ама друго племе се другите. Има и Македонци што „не се со сите“, не велам не. Ама кај се видело бре колење?!
   
  На sparklie, M.a.r.i.l.y.n, Monna.Monna и 8 други им се допаѓа ова.
 20. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.034
  Абе сите таквите то вршат убиство под тно да се кастрираат на плоштат гнасни шиптари.............