1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убиство во Скопје - избоден матурант во Ѓорче

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Elennaa, 19 мај 2014.

  1. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Мене едно ми боде очи... Од влакно ортома?? Проблеми на поедници??? :^) Треба срам да ви биде што вака зборите...
     
  2. Nezamenliva

    Nezamenliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    110
    Како што гледам темата си доби сосема друга димензија, во која и ние кои треба да бидеме единство се поделивме меѓу себе. Врти-сучи сите спомнуваат партии. Во времето на оние, во времето на овие... и оп ајде караници и офф топици.

    Сведок бев на целата случка зошто живеам непосредно во близина на клиниката пред која се случи убиството. Неможам со доволни зборови да ви опишам каква беше ситуацијата тие два дена.
    Излишно е да кажам дека ми е жал до бескрај за младиот живот на Ангел, и за животот кој ги чека неговите блиски.

    Но, го пишувам овој пост, со цел да изразам револт.
    Револт кој го насочувам кон сите оние кои протестираа без никаква цел поврзана со убиството. Секоја чест на исклучоците кои искочија да искажат жал и револт за смртта на нивниот другар/роднина.
    За жал, морам да кажам дека 90% од тие што беа дел од сето тоа, беа деца кои "начекаа" ситуација во која се "испукаа" до максимум (конкретно за навивачките групи), и кои во целата гужва си ја потпевнуваа "излези момче право на тераса". :fubar: :fubar:
    Ако има некој кој е дел од форумов и кој се пронаоѓа во моите напишани зборови погоре би сакала да ми ја објасни таа ситуација. Зошто на целата мака, наместо со протест кој цели кон нешто, вие правевте глупости кои не водеа кон ништо, зошто на крај самите вие го "јадевте" од полицијата?
    Ајде ќе го тргнам тоа на страна, еве да претпоставам дека за миг се исплатеше тоа што го правевте, зошто се откажавте?!
    Зошто не продолживте и другите денови? Или толку би беше бесот? Каде е сложноста во сите нас, со која можат на големо да се пофалат припадниците на албанската вероисповед?
    Ете и јас искочив, протестирав. Ќе продолжев да го правам тоа доколку имав со кого секако. Ама немаше. Имаше само фалење дека ќе има и понатака, дека нема тоа така да остане итн. Ама пак ништо. Само празни и празни зборови.

    Трета работа, и ептен важна.
    Јас ниту го познавав детето ниту го имав видено, али сеуште ме лазат морници кога ќе ми текне на тоа, и додека се присетувам на тоа што се случуваше додека го пишувам ова.
    Гледав видеа во кои неговите блиски се трескаа од земја пред болницата и на погребот.
    Како може веќе другиот ден да се смеат и однесуваат нормално?
    Се плашам од тоа какви луѓе станавме, незнам ни како да ги наречам повеќе..
    Нема веќе блискост, искреност, љубов, лојалност... ништо нема!

    Безбедноста во државичкава ни е на нула. Не очекувам да се разјасни ништо од оваа ниту пак од минатите слични на оваа несреќи.
    Каде беше министерката да ги апси сите албанци кога палеа автобуси и нереди?
    Толку..
     
    На makedonkamak и Lovely93 им се допаѓа ова.
  3. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    И со случајов испадна како народната - Секое чудо за три дена....
    Жалосно е сето ова што се случува, не не бива како народ. Не сме воопшто сложни и соеднети, дури и за вакви ситуации каде македончето е жртва. Тоа е тоа, нема кај да бегаме. Ке потрпиме уште терори од овие гнаси долго време. Ке се каеме еден ден што не сме рагирале на некои работи, касно ке биде за се тогаш...
     
    На bubamara12345, Tanjamm, Lovely93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Nezamenliva

    Nezamenliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    110
    Јас сум згрозена од друга ситуација.
    Од тоа колку сме ние толку лицемерни, незасегнати за блискиот, користољубиви и обожаватели само на сопствениот живот. Знаеме да се жалиме за тоа како не користат, ама кога треба да се соединиме - сите силата ја покажуваат преку статусите на социјалните мрежи. Или подобро ќе беше онлајн собир да имаше, така со сигурност и до ден-денес ќе траеше протестот.
    Не беше ваков народот, сигурна сум.
    Лошото е тоа што сеуште ќе се менува...
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Да бевме сложни и соединети подруго ке беше. Вака што да кажам кога се е видено веќе. Само за жалење сме, а конкретни чекори не превземаме. Поубаво ни е да си ќутиме и трпиме и некој да си игра со нас како сака. Изгледа таа варијанта ни одговара највеќе, во спротивно реакците ке беа сосема подруги. Ке се освестевме некако, но вака тешко. :( :(
     
    На Nezamenliva му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Која година ги убија петте деца ? 2012 беше ? :?:

    Отогаш, уште се влечат, за такво свирепо, ужасно убиство, каде секој би ги обесил на сред плоштад, овде кај нас години поминаа, уште се маткаат. :tmi:

    А, тек што ќе е со овој случај ? :x
     
    На Nezamenliva и mims-89 им се допаѓа ова.
  7. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Се побара доживотна казна за осомничените, ама се појавија некои РАЗБУДИ СЕ граѓанско движење од Скопје за да ги бранат осомничените, демек немало докази(ама гарант потплатени овие ми делуваат) па сега и сакаат да ја разрешат од должност обвинителката Гешовска која остро ги осудува :?:
     
  8. Nezamenliva

    Nezamenliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    110
    А што казна сакаат не разбирам?
    Зарем имаат право на избор?
    Кога ги гледав на тв како рамнодушно си седат во судница, неможам да замислам на родителите кои се таму покрај нив како им е...
    Смрна казна треба, да ги однесат на плоштад, и на истиот начин и тие да бидат убиени. Барем малку да им се намали болката на семејството на починатите.
     
    На bubamara12345 и rak4estip им се допаѓа ова.