1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убод од оса, што да се прави?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caki.83, 19 јули 2013.

 1. caki.83

  caki.83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  34
  луѓе вчера ме убоде оса, и одма го измив местото, ставив синопен и се напив лоратадин. местото ми е отечено и црвено, ме чеша, сега ставам мраз, имате ли некој друг лек ми е страв да не ми се прошири :( кажете ми чаре. ве молааааам
   
 2. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  5.446
  Допаѓања:
  5.859
  убод од оса, што да се прави?

  треба да подржиш босилок..или со ракија да го измиеш нема да ти се прошири доколку не си алергична/алергичен.... инаку ќе чеша и некое време ќе е отечено..нема зошто да се тровеш со апчиња
  може и кал да ставиш...и со обратната страна од ножот да постругаш :)
  тоа е отприлика се што знам
   
  На caki.83 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. caki.83

  caki.83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  34
  убод од оса, што да се прави?

  фала многу, тоа со босилокот, сум го знаела, ке го пробам ;)
   
 4. Taylor97

  Taylor97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  643
  убод од оса, што да се прави?

  Јас имам слушнато дека треба оцет да се стави на убоденото место, исто така и за босилок знам :)
   
 5. obey

  obey Активен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  4
  убод од оса, што да се прави?

  stavi kal odma ke ti pomine :D
   
 6. caki.83

  caki.83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  34
  убод од оса, што да се прави?

  луѓе фала ви многу, ми помина за два дена, ставив кал, после се мачкав со синопен и ставав мраз и ми помина :)
   
 7. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  3.451
  Допаѓања:
  16.463
  убод од оса, што да се прави?

  Ставете босилек на каснатото место.
  Мене пред неколку недели ме касна и се намачкав со босилек го подржав 10тина минути и готово! :)
   
 8. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.298
  Пол:
  Женски
  убод од оса, што да се прави?

  Синопен помага јас кога бев малечка имав осило и не давав 5 дена да ми го извадат :lol: па на спиење мама ми го извадила :lol: :lol:
   
 9. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.753
  или земете на месото истрлајте со песок или со босилок тоа помага
   
 10. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Тоа со калта заборавете го - може гадна инфекција да си добиете.
  3то одделение бев, на одмор ме касна оса, доаѓа наставничката чекај со кал да пробаме - и после ме носеа во болница да примам тетанус инекција. :x (битно не идев во школо една недела :D ).


  Измијте се со вода, мраз се става за да се смали отокот и ставете некоја маст. Ќе ви помине за ден-два ако не сте алергични (инаку искрено не сум слушнала за алергија на оси, ама ако некој ме праша јас сум алергична - не можам да ја поднесам болката :lol: - и стално сум се вадела со алергијата :D ).