1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Укината социјална помош поради локум од СДСМ

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Doris-Sk, 29 мај 2011.

 1. Doris-Sk

  Doris-Sk Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  33
  Им ја укинале социјалната помош затоа што зеле локум од Сдсм.Е ова кога го видов претходниве денови на вести ми се исповртеја цревата.Овие вмровците ептен гаден народ биле....Не знам како не им е срам да го направат тоа на 2 деца болни од церебрална парализа...Голема срамота е тоа што се прави. Во каква само држава живееме. :puke:
   
 2. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Им ја укинале социјалната помош затоа што зеле

  Ќе ги докачи правдата, ќе видиш... Све се враќа...
   
 3. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  Укината социјална помош за локум од СДСМ

  ццц ненормалнии :fubar:
   
 4. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Јас во ова не верувам.
  Не сум политички определена, ама не верувам социјална помош да укинале заради локумот.
  И јас го земав локумот и го фрлив и што.
  Толку се лоши вмро според некои, а што бре сдсм ги прави подобри?? гратис локумот и кафето.

  бранко, бранко, бранко ... па бранко нема ни да има функција ако победи сдсм. Тој е само како претставник.

  Кога беа сдсм, Шеќеринка ваква таква онаква - никаква беше за сите, Грујо беше срце мрце прце.
  Сега обратно.

  Секој втор што го знам е врти капа. Едни па други па трети. За некоја година Ибер селмани ќе победи.

  Каква корист имам јас од бранко или грујо?? Никаква !!!
  Толку жустро се карате, другарства расипуваат, врски расипуваат за бедна работа.

  Дали постои некоја држава каде што се е совшрено??? Дали постои држава каде што нема питачи ??? КАде што нема луѓе незадоволни од платата ??? каде што нема социјални случаи ??? Не !! Нема ни да постои па кој сака нека дојде на власт.

  Факт е дека луѓе како луѓе секогаш нешто ќе ни фали.

  За тие што имаат книшки се јадат гомна насегде, а самите едвај чекаат да извадат книшка и со едвај средно завршено да се пикнат негде. И џабе сите ми зборат не вака така онака.

  Само се попува наоколу како божем ние сме сезнајковци.

  Бранко газот ќе си го извлече, грујо пак џебчето полно. Да победил да не победил. Тотално сеедно.

  И не сфаќам како може девојки од наша возраст толку да се навлечени на политика.
  И никогаш нема ни да сфатам.

  Барем да се имаше нешто од тоа ...

  Ако гласам јас ќе гласам за кој мислам дека треба. Што има да ширам наоколу лаги и невистина и да зборувам против другите па и да тврдам со сигурност дека тоа што го зборувам е точно. Со самото тоа докажувам каков човек сум.

  А ништо не можеме да знаеме дали е вистина од она што зборат на тв. Докази .. каде ??? Нигде. Битно мозоците се испрани, и тоа на центрифуга.

  Треба малку да се олабави цела оваа работа. 24 саати политика.
  Цел фејсбук политика.
  цел форум политика.
  Телевизор не ни пуштам воопшто.

  И не знаев кај да си пишам мислење ама читам и читам по темите и се чудам.
  Па еве тука си пишав.
   
  На Gea, stetoskop, Doozy и 7 други им се допаѓа ова.
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Абе еве да речеме и да не е за локумот, греота е на такво дете да помислиш да му ја скинеш негата, а не пак да го направиш тоа. Јас гледав на Тв, навистина жално и потресно, се расплакав додека гледав, како се виткаше кутрото, како коски да нема. А родителите биле со едно примање само, а имаат две деца со церебрална парализа. Едното и не е толку како помалото. Незнам, јас многу се потресов. :(
   
  На SunFlower94 и milky-candy им се допаѓа ова.
 6. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  4.757
  Пол:
  Женски
  Каде го слушна ова?
  На А1?
   
 7. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  Затоа не ни гледам тв, уште трауми ми требаат заради нив.
  Како што иде 5ти, се полошо и полошо ќе станува.
  Јас до ден денес не можам бабата да ја заборавам што ја даваа на телевизија.
  Не тврдам со сигурност, ама човек со малку душа не верувам да го направил ова, да ја скине помошта, а ако го направил ќе си го носи на срце.
  И Офи, факт е дека, и да дојде Бранко, тие луѓе пак ќе ги има. Секаде и секогаш. Да жално е и премногу потресно, но против тоа ништо не можеме.

  И двајцата се прочитана приказна веќе...

  Сега останува измеѓу дбе зла, секој да го одбере она што мисли дека е помало зло.
   
 8. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Да, слушав и гледав, лично со мои очи и наочарите плус, да не речете до видот е.

  И дајте мајку му, не бидете толку сурови, реков јас, без разлика дали е поради локумот или не ГРЕОТА Е да му се скине нега на такво дете!!!
   
 9. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  И јас многу некако неможам да поверувам дека причината е локумот, од причина што на А1 слушаме се најлошо за ВМРО а на сител слушаме се најлошо за СДСМ :lol: :lol: си вадат очи бе многу се глупи и тие и тие :D :D

  Е сега и да е поради локумот и да не е стварно е срамота на вакви луѓе да им се одземе негата, овие 4000 денари за луѓево живот значат ( а Грујо ли, Бранко ли сеедно кој е 4000 денари трошат дневно дур да трепнат). Значи не треба да има причина не смеат ни да помислат СРАМОТА стварно ќе речам 100 пати. Глетката беше многу жална :( :(
   
 10. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.424
  Значи страшно, независно дали поради локумот или поради нешто трето ама па со кое право на тие луѓе им се укинуваат единствените пари од кои живеат!? Сега пред избори најдоа да се тегнат на вратот на ониа на кој најмногу им требаат, срамота!
   
 11. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  4.757
  Пол:
  Женски
  А јас знам дека А1 се способни да извртат милиони приказни ама они да направат приказна по нивен ќеф како им одговара, а факт е дека крвта ќе си ја испијат ако победи ВМРО
  Зашто не кажат дека локумот им го вратија луѓе на плоштад од причина што се МНОГУ задоволни од нивната власт на времето?
  Мене ова вода не ми држи
   
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Абе ти читаш ли јас што напишав??? Без разлика дали е поради локумот греота е!!!

  Еве ако не гледаш, ако сакаш и наочариве ќе ти ги дадам, мене одлично ме служат, можда и тебе ќе ти послужат да видиш и да не вадиш зборови од контекст.
   
  На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
 13. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.111
  Допаѓања:
  107.080
  Пол:
  Женски
  Воопшто не верувам дека заради локумче и кафе некој некому би укинал социјална помош, аман, баш во време на избори ќе потрчале да им однесат пакети со знак и штембил од вмро за да ги придобијат.

  Пропагандна војна Сител пука против едни, А1 против други... што помалку се замара човек, мада тешко иде кога сто пати на ден ги даваат истите Да се збогуваме од Бранко, па другиве Ајде на дуел, па ете ти го брат Љубе Слобода или смрт уз прекрасна песна (еј, тоа само ме развесели од цела кампања, песната на Љубе ххахахах).

  Проблемот со социјалната помош е не дека ја укинале некому, а бидејќи целиот тој систем за социјална грижа е трула вишна од поодамна и треба да се најде друг механизам да се подобри положбата на тие луѓе. Укинувањето е не заради друго, а доколку фатат некој дека работи, макар и нелегално... што е најголема глупост со оглед на тоа што со тие бедни пари од социјално никој не може да преживее. Пак и кога работат на црно, да ги спојат и од социијалното и од заработеното, пак не им достигнуваат за нормален достоен за човек живот. Е тоа е проблемот, а не локумот.
   
 14. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.949
  Допаѓања:
  4.757
  Пол:
  Женски
  Ајде нејќам да се карам
  И не, не ми требаат наочари видот доволно добро ме служи
  Греота е, не велам не (ако е вистина)
  Ама јас значи ЈАС лично не верувам во ниедна приказна што ја слушам на а1
   
 15. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Во право си Offspring и јас истото го реков причината воопшто не е битна, тоа е срамно, греота и безчовечно и јас ги гледав децава и стварно многу жално :(
  Девојкава како да е политики обоена па после А1 лажеле, каква корист би имале луѓево да излажат дека им е укината негата (ако лажат ќе ги судат), па верувам во вистината на приказната
   
 16. DivineChaos

  DivineChaos Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  60
  Државата е банкрот СФАТЕТЕ
  Пред тоа им кратеа социјална за безвезе работи...
  Им паднале во очи им прднало им скратиле.
  Има субвенции, социјална помош, станови само за партиски послушници ( па дури и за нив нема понекад)
  Све останато е на божја милост оставено.
   
 17. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Не е поради локумот во буквална смисла скината социјалната помош навистина, меѓутоа факт е дека целна група за локуми или капчиња или запалки и сличен материјал се лица кои се или определени во облик на членство или запечатени симпатизери или неопределени навистина кои се целна група на напади и на двете опции. Сите партии имаат свои лица кои водат евиденција за кого е определено било кое семејство, пред години кога пред избори се делеше вака по домаќинства не се ни сеќавам што почна да ме испрашува еден човек од групата и знаеше поприлично за моето семејство податоци :^) , јас првпат го гледав и не би го познала да го сретнам пак, па му упатив едно саркастично - тоа ти е професија ]:) , на што човекот се насмевна и љубезно ми објасни дека навистина тоа му е професија да знае се‘ за сите. Практично партиски шпиуни кои знаат за нас повеќе од нас самите. Реално ги има и ја водат оваа евиденција со страстта на алчни лихвари. Така да не е случајност каде завршува локумот на СДСМ нити па Манифестот ма ВМРО иф ју ноу вот ај мин, според проценката си го наоѓа точно се‘ патот. Некој ќе ми рече дека грешам би рекла отстапувањата може да се минорни, но плод се на големи и однапред смислени калкулации.
  Во однос на семејството ќе изнајдат оправдување зошто им ја укинале помошта бидејќи социјалната помош остава широк простор за маневар во однос на губење на правото на истата и најмал приход во УЈП од хонорарна дејност ја ништи дури и да имаат во двор само рѓосана каросерија ќе им рачунаат како да имаат автомобил и да не ширам јасна е поентата. Само нискоста е во одмаздољубивиот чин над немоќни и болни, што остава простор за размислување кој е тука поболен дали децата телесно или составувачи на вакви плански акции - умствено. Реторичко е прашањево.
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.111
  Допаѓања:
  107.080
  Пол:
  Женски
  Во време на кампања, кога цел тим работи на нејзино осмислување, кога се трча да се сечат ленти со поголема брзина од било кога, да се даде помош, каде никогаш таа не била дадена, тешко дека некој ќе реши намерно некому да му скрати социјална помош и тоа заради локумот на СДСМ.
  А, да професионални занимавачи со партиската обоеност на луѓето постојат во секое маало и доаѓаат од локалните штабови на партиите. Знаат во секоја зграда кој за кого гласа и се секако луѓе и кои ве познаваат и кои ги познавате, или можеби вие не нив, али тие вас да.
  И надвор од избори им кратат социјална помош на луѓето и најчесто е поради некоја сторија на телевизија каде човекот излегол да се жали за нешто, па тогаш од службата биле алармирани да го испитаат и разбрале дека освен социјална помош, човекот и работи на црно. Па тука, колку што ми е авторитетот лош, толку ми е и оној што го искористил човекот за сторија од која човекот изгубил, а креаторот на сторијата не му помогнал да го оставри своето право. А, како што кажа ДивајнХаос, државата е со празна каса се крати од секаде, не е ради локуми. Тешко и дека таа фамилија била некој страсен навивач на митинзи... освен не знам ако докажат дека оделе по митинзи тогаш ќе верувам во приказнава локум за социјална помош.
   
 19. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Прво Господ да чува да брани од овие од А1. Сите граници ги поминаа, скрос!
  Како не им е срам јас знам, не сум политички определена ама слеп да си ке видиш дека се е за политичка пропаганда. Ми се лоши секој ден некој потресен случај најдуваат, да го искористат против владата. Пу гнаси од луѓе. Е*ати медиумот објективен. А онај па некни 10 дена "што не јадел", шо барал да си оди од 5-6 фирми? Луѓе плачат да се запослат и во една фрима, не му чинело штрајкувал со глад кантите полни. Криминалец, и шо треба бе една joomla да се хакни? Јаките краставици, јакиот талент. А овие па на сител, иста приказна. Не знам кој е толку неинтелегентен да верува во ова дека е вистина, и дека не е за политичка пропаганда. Ке ги искористат кутри луѓе само за глупости, секакви судбини има, не дека им е галје за нив, и ајде цела приказна, за локумотт вака и вака им направиле. Срамота.
   
 20. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Далеку од тоа дека биле страсни посетители на митинзи ова семејство муабетот ми беше се‘ оди во насока или со официјално со нас или не си, значи и од групата на неопределени се крати поради истиот факт економски е пред колапс државата касата уште толку ќе осиромаши со изборниов маркетинг. И во игра е кат на трошоци еве вака социјални случаи кои не се официјално под партиската капа која владее остануваат аут, а од друга страна пак се‘ се прави за полнење на истата каса фирмата во која работам има партиски неопределен менаџер и овој месец наеднаш ги наплатија сите заостанати долгови за персонален данок, која случајност |( . Убедена сум дека ова се смислени постапки, не обични коинциденции.
   
  На Fearless му/ѝ се допаѓа ова.