1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уртикарија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lori-30, 26 април 2013.

 1. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  709
  Zdravo na site, barav da najdam dali ima tema za mojot problem i ne najdov, zatoa resiv da otvoram i pisam, bidejki mojot problem veke e nepodnosliv!!! >Ne posakuvam na nikogo, no ako nekoj ima problem so urtikarija neka pise, za da spodelime soveti i iskustvo!pozdrav
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.294
  URTIKARIJA

  А си правела испитувања од што ти се појавува?
   
 3. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  709
  URTIKARIJA

  Делумно направив, усте на храна остана да направам ама немозам засто за да бидат тестовите валидни мора да немам алергија на мене и да ми биде организмот чист од лекови, но јас стом престанам одма утредента пак ми излегуваат тие болни црвенила! ова ми е седма недела веке, имасе пауза мозеби недела две и сега се пласам ако потрае тогас ке се смета за хронична, а акутната трае најмногу сест недели! многу сум испласена, засто планирам бременост а ако биде хронична тогас ке морам да примам долготрајна терапија, од неколку години и...уфф сто ми се случува...
   
 4. blairwaldrof

  blairwaldrof Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  URTIKARIJA

  Antihistaminici ke si pies i gotovo.
   
 5. Lori-30

  Lori-30 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2012
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  709
  pa pijam, no do koga?! a i tie ne pomagaat mnogu:( sepak blagodaram
   
 6. &&&&&

  &&&&& Нов член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Ах таа уртикарија и јас истиот проблем а лек никако да се најде
   
 7. Катерина М

  Катерина М Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2017
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Пиј цеден лимон што повеќе можеш да земеш цинк исто така.. а уртикаријата миже да е последица од стрес, нервози и можеш да пиеш бедоксин.. се надевам дека ќе ти помогне :)
   
 8. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.481
  Допаѓања:
  273.896
  Пол:
  Женски
  уртикаријата е алергија.Како лимонот би делувал на неа?Помагаат антихистамини и диета без белковини
   
  Последна измена: 27 декември 2017
 9. Катерина М

  Катерина М Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2017
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Уртикаријата не е алергија туку црвен исип по целото тело. Уртикаријата може да биде предизвикана од повеќе фактори... Покрај терапијата доста влијание има лимонот и цинкот. :)
   
 10. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.481
  Допаѓања:
  273.896
  Пол:
  Женски
  епа тој црвен осип најчесто е алергиска реакција на нешто(јаткасти плодови,лекови,ацетисалицилна киселина и мн др работи).
  Него ме занимаше за лимонот поточно како делува?
   
 11. Катерина М

  Катерина М Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2017
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Лимонот е витамин а витаминот внесен во организмот го подобрува имунитетот за да се бори организмот со болеста или промената. А ако нр е најчесто алергиска реакција од што може да биде предизвикана уртикаријата. И не го наведов лимонот како главна терапија за лечење него покрај терапијата да се употребува и лимон. Мислам дека бев доволно јасна :)
   
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.481
  Допаѓања:
  273.896
  Пол:
  Женски
  зависи каква е првично треба да се испита .Акутна,хронична,контактна,физикална

  ќерка ми од кива доби уртикарија.
   
 13. Катерина М

  Катерина М Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2017
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Да те разбирам, но јас сум медицинско лице и имам разбирање од од оваа област. Моја другарка доби уртикарија од стрес и нервози. Поздрав
   
 14. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.481
  Допаѓања:
  273.896
  Пол:
  Женски
  и јас сум :)
  се разбравме ,сеедно :)
  позз
   
  На Катерина М му/ѝ се допаѓа ова.
 15. malerozna

  malerozna Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  1.474
  Допаѓања:
  57.373
  Пол:
  Женски
  Јас добив од ... не знам од што. Мислев дека е од храна, ама јадев пак од неа и ништо не ми беше. Може од воспаление на грло да ми беше, шо знам. Само антихистамини ми помогнаа. Прв пат слушам за диета без белковини. По тоа што истражував, не е до толку страшна колку што е досадна. Се додека е само исип на тело, а не пострашното де.
   
  На Катерина М му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ruza.Ruzica

  Ruza.Ruzica Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  24
  Здраво сакам да ве прашам дали некој од вас имал акутна уртикарија и како се излечил, што ви помогна? Слободно споделете детали и различни искуства
   
 17. kig

  kig Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2013
  Пораки:
  133
  Допаѓања:
  184
  Zdravo sakam da prasam...dali dekoj imal hronicna urtikarijaa?? Kako ja izlecil? Jas imam veke 2 meseci nikako nenmi pomaga i tableti piev i inekcii i i nikako da mi pomogne...sekakvi kremi probav od nisto ne mi pomaga..?? Napraviv alergo test ne sum alergicna na nisto posebno ,malce mi pokaza na r'zano brasno,ama jas ne vnesuvam ....ve molam za pomos ??
   
 18. Unforgiven_girl

  Unforgiven_girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  720
  Пол:
  Женски
  Jas imam urtikarija no mene mi se pojavuva odreden period od godinata.. i trae dve tri nedeli napraciv analizi no pak nisto .. no ke prodolzam so taa borba i ponataka ... mora da se najde nacin od ova cudo no koga sum nervozna najmn mi izleguva...
   
 19. Lady D ❤️

  Lady D ❤️ Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2019
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.970
  Пол:
  Женски
  Devojki, dali urtikarija mozhe da se javi samo kako osip po odreden del na teloto, a ne po celo telo?
  Vekje 2 nedeli imam osip, ne sum sigurna dali e urtikarija
  A i od shto se pojavuva da ne znaete? I kako se lechi?