1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Усно или писмено - како ви е полесно да се искажете?

Дискусија во 'Психологија' започната од Someonespecial, 13 ноември 2016.

 1. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Категоријава прилично редовно ја следам, ако не баш откако сум зачленета - тогаш сигурно барем 2-3 години, и немам приметено тема во која се дискутира по ова прашање, а не знам точно под каква сѐ варијанта на наслов би можела да биде именувана доколу постои за да пребарувам... па ако е дупла - се знае што следи. :$ :lol:

  Како ви е полесно да се искажете комплетно и отворено - усно или писмено?
  Не мислам на избор меѓу усно или писмено проверување знаења во образованието :D туку - дали во секојдневието вашите најискрени чувства и ставови преферирате без проблем секогаш да ги искажете гласно и очи во очи, или пак хартијата/празното бело прозорче ви е попријатно засолниште кое ви дава малку поголема слобода, а со тоа и ослободување на креативноста и елоквентноста?

  Јас си признавам дека како интровертна личност спаѓам во луѓе за кои се однесува втората опција. Многу често во почетокот на познанство со нови луѓе поотворена сум при допишување. Најдлабоките чувства полесно ми е писмено да ги изразам, а и ставовите онака најдиректно до крај никаде не сум
  ги изнесувала толку како на форумов - освен со круг на луѓе што ги сметам за најблиски.

  За ова, т.е. за мојот личен одговор на прашањето во насловот мислев да пишам во СДК, но ми текна дека би било добро прашање за дискусија - па, еве ја првата моја отворена тема за дискусија освен за музички артисти и по некоја серија. :lol:
  Епа voilà, повелете! 8-|
   
  На teteks, fragaria, cresa-jagoda и 15 други им се допаѓа ова.
 2. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  28.805
  Пол:
  Женски
  Интересна тема.
  Зависи од ситуацијата и предметот на зборување. Сепак, во најголем дел од случаите, полесно ми е писмено. Од причина што можам да се загледам во реченицата и да видам како би била подобро формулирана, а усно некако е go with the flow.

  Но усното изразување има многу повеќе предности како интонација, емотивност, ритам, акцент, што не може да се долови во пишана форма.
  Сепак, редењето на зборовите во времето е многу поразлично од нивното редење во просторот. Вниманието се добива повеќе кога има усно изразување. :)
   
  На Wahnsinn, ku4ence, Rebecca_R и 6 други им се допаѓа ова.
 3. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.357
  Пол:
  Машки
  Usno
   
  На Читател му/ѝ се допаѓа ова.
 4. irenadaniel

  irenadaniel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  887
  Допаѓања:
  1.329
  Пол:
  Женски
  Zavisi so koj zavisi za sto,nekogas pismeno, Paulo Koeljo ne mi e ramen hahahha no nekogas usmeno, neznam zavisi pak ke kazam od situacijata.
   
 5. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.326
  Пол:
  Женски
  Писмено... дефинитивно и од секогаш.
   
  На Mr.Awesome му/ѝ се допаѓа ова.
 6. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.948
  Пол:
  Женски
  Кога би бирала би се изразувала само писмено, оти во многу случаеви при вербална комуникација знам да 'оплескам', зборовите ми се пред паметот и нема назад, во таква ситуација тешко можеш да прикриеш емоција, самиот говор на тело ќе те издаде и дава простор за дополнителна анализа, сепак не секоја ситуација е за писмена комуникација
   
  Последна измена: 15 ноември 2016
  На Wahnsinn, purple..m, Gushkalo и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Love...music

  Love...music Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.298
  Пол:
  Женски
  Писмено сум многу поопуштена а кога зборувам усно имам страв од тоа како ќе бидам разберена
   
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.332
  Ако се работи за испит и ако ми е спремен - УСНО.

  Ако се работи за пишување на творба на некоја тема, тогаш писмено.Да имам време да размислам, да ,,украсам,, текст...
   
 9. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.579
  Допаѓања:
  45.077
  Пол:
  Машки
  Усно-директен и во кратки црти, писмено по опширно пофиловано но и по заобиколено
   
  На SummerGirl, fallenangel, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.732
  Допаѓања:
  32.007
  Пол:
  Женски
  Без разлика дали за испит или друго секогаш подобро ми е да се изразам усно. Мислите сами по себе ми доагаат. Додека писмено ми е потешко. Секогаш испит барав усно.
   
  На SummerGirl и Petar80 им се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  Писмено, сакам кога имам време да одберам зборови, да си ги средам мислите и да ги усогласам со зборовите. И со мм кога ќе се скараме преќутувам, па потоа му пишувам во порака смирено што сум мислела и зашто така сум изреагирала.
  Си го присвоив овој метод зашто кога избувнувам во моментот можам да кажам многу работи со лоши зборови кои потоа не можам да си ги вратам назад. А пишаните можам да ги избришам пред да ги пратам ако сакам да ги променам. :)
   
  На КикиМаус, cresa-jagoda, SummerGirl и 9 други им се допаѓа ова.
 12. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  Вака во секојдневието полесно ми е писмено, мислам покрај цела оваа развиена технологија што ќе се замарам да зборувам :D
  Ако сум лута на некој, ако сакам да признаам грешка, ако сакам да честитам нешто, искрено полесно ми е да пишам нешто, барем ќе размислам убаво што да пишам.

  Додека за испити полесно ми е усно. Знам да филозофирам и да превртувам едни исти зборови, па дури и најстрогите професори ми симнуваа капа за тоа :wasntme:
  Употребувам многу раце, мафтам и знам лесно да се снајдам...
   
  На mode-kristina, Ketchup и Someonespecial им се допаѓа ова.
 13. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  5.370
  Пол:
  Женски
  Generalno pismeno.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Oscar Lady

  Oscar Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2015
  Пораки:
  1.170
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Зависи кога како.. може и усно и писмено..
   
 15. mouse

  mouse Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  Писмено повеќе од усно.Ама у мислите најдобро се искажувам, додека се сеуште у мене.
   
  На Someonespecial и Petar80 им се допаѓа ова.
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.945
  Допаѓања:
  50.029
  Пол:
  Женски
  Писмено дефинитивно
   
 17. QweenSM

  QweenSM Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 декември 2013
  Пораки:
  3.945
  Допаѓања:
  30.781
  Пол:
  Женски
  Усно, дефинитивно.
   
 18. Rebecca_R

  Rebecca_R Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2016
  Пораки:
  3.083
  Допаѓања:
  55.708
  Пол:
  Женски


  Епа тогаш не си имала доволно строги професори. Веројатно сеуште си средно, на факултет е друга приказна. Нема да положиш се додека не дадеш концизен одговор. Можеш да превртуваш редослед на зборови, ама додека ке видат точен одговор - ништо од бизнисот.
  Мене лично употребувањето на раце, мафтање и акробации ми оставаат впечаток на слаб вокабулар и неначитаност.

  Преферирам усно изразување ради експресијата на лицето - и мојата и на соговорникот. Што се однесува на полагање на испит на факултет - сеедно ми е. Немам трема да зборувам ни пред професор ни пред група на студенти.
   
  На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Crvenata.Sonja

  Crvenata.Sonja Нов член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2016
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Писмено затоа што усно луѓето не заслушуваат и велат дека не ме разбираат... Но кога навистина сакам некој да ги разбере моите зборови, се разбеснувам и неам време за филозофирање писмено :lol:
   
 20. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.389
  Пол:
  Женски
  На факултет сум и 80% од испитите, така ми се положени.
  Па ти реков имам посебна тактика дури и да не го знам точниот одговор, ќе вртам одоколу и самиот професор ќе му излета и ќе го каже, и на крај излегува ко јас да сум го кажала...
  Не ги вртам речениците толку очигледно, за да оставам впечаток дека не сум прочитала туку на културен начин тоа се први.
  Нормално треба да имаш прочитано нешто, а не глупости да тресеш.
  Во случај ако стварно не го знам одговорот, тогаш фино лепо ќе размислам пак и ќе кажам дека не можам во моментот да се сетам.
  Се што сум полагала усно ми се 10ки и 9ки.
  Средно друга приказна...
   
  На Someonespecial и Ketchup им се допаѓа ова.