Успешните луѓе и контрадикторноста на нивните особини

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 2 март 2021.

 1. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  5.413
  Пол:
  Женски
  Секогаш ме е бунело дали успешните луѓе се добри или лоши, завидливи или прифатливи, и дали се себични или дарежливи како ја сваќате успешноста треба да се гледаме себе и да се ставаме на прва место и само јас јас или секогаш другите да ги ставаме на прво место, и дали успешните мораат да газат преку мртви да стигнат до целта или сасуваат со добрина и хуманост, ова ме е секогаш бунело сите успешни луѓе што ги знам се себични и мислам дека таа им е добра особина. И затоа не верувам во карма и такви глупости. Треба да си лош и брутален за да успееш и рамнодушен .... Или... што мислете?
   
  На Dashing:), Tanjamm и elimkd им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.799
  Допаѓања:
  179.378
  Општеството во кое живееме ги цени анти-социјалните особини.
  Ако сакаш да си 'на врвот', мора да газиш преку лешеви.

  Нема поинаку.
   
  На AgentGinger, tamche995, LoLa96 и 12 други им се допаѓа ова.
 3. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  5.413
  Пол:
  Женски
  За да бидеш успешен во овој свет неможеш да имаш зајачко срце... Затоа и не верувам во кармата, што ако си дарежлив повеке ке те користат и фрлат...
   
  На Bezobrazna01, Dashing:) и Limpan им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.799
  Допаѓања:
  179.378
  Нема лошо во филантропијата, само што од она што го гледам, кај себе и тие околу мене, ретко има вистинска филантропија. Повеќето се прави со друга агенда.

  Во основа сме себични суштества.
  Ако не беше така, немаше да сме поделени на толку нивоа, ќе имавме чувство за заедница и немаше да ја уништиме планетата, до сетепен да се прашуваме дали ќе можеме да опстаниме како вид.
   
  На theBride, Ajronmen и Осе им се допаѓа ова.
 5. Limpan

  Limpan Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2020
  Пораки:
  673
  Допаѓања:
  2.411
  Пол:
  Женски
  За да бидеш успешен треба ти самиот да си на прво место, треба ништо да не те занемарува, треба да се посветиш на целта, и нормално кога ќе дојдеш до врвот ќе се понашаш поинаку нема веќе да си истиот.. Али се е индивидуално мислам
   
  На Ajronmen и Crna Dama им се допаѓа ова.
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.683
  Допаѓања:
  31.783
  Пол:
  Женски
  За некои, поблиску до врвот значи "подалеку од себе".
   
  На Tanjamm и Vanilla15 им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.799
  Допаѓања:
  179.378
  Па не мора да значи.
  Рачунај, на највисоките позиции во економијата и политиката се психопати.
  Баш си се свои.
   
  На LoLa96, Nigredo Odor, theBride и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.927
  Допаѓања:
  18.583
  Пол:
  Женски
  За каква успешност збориме? Наведете ми успех и кажете ми преку кој треба да се згази за да ве разберам.
   
  На mydrug, daylight, Bezimenka90 и 11 други им се допаѓа ова.
 9. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.683
  Допаѓања:
  31.783
  Пол:
  Женски
  Во друг контекст ми е мислењето.
  Не секој може да успее по секоја цена. Отстапувањето од себе за да се постигне целта значи оддалечување од вистинското јас.
   
  На daylight, Elf и WildMk им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.799
  Допаѓања:
  179.378
  Ако нема анти-социјални карактеристики, тогаш, да.
   
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.650
  Допаѓања:
  74.706
  На WildMk, theBride, Ajronmen и 2 други им се допаѓа ова.
 12. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.592
  Допаѓања:
  5.413
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е доволно разбирливо напишано, дали за да бидеш успешен треба да си брутален и сурово егоцентричен или дарежлив и чесен..
   
  Последна измена од модератор: 2 март 2021
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  1.899
  Допаѓања:
  3.998
  Пол:
  Женски
  Нема врска дали си хуман или безмилосен, зависи од твојата среќа како ќе живееш и тука јас ја препознавам “кармата“. Инаку, овие опишани погоре на темата газат, ама и газени се. Негде плукаат, на друго место лижат. Во денешно време се бара да бидеш полтронче.
   
  Последна измена: 2 март 2021
  На Tanjamm и edna_malecka им се допаѓа ова.
 14. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.117
  Допаѓања:
  16.240
  Не знам. Себичноста ми е една од најгрдите особини. Карма не, нарцисоидноста дека ќе те удри во глава, да.
  Не можам да генерализирам, а темава е баш тоа. Не значи ако си сиромашен и неуспешен дека ќе си добродушен, исто и ова.
   
  На Nigredo Odor, Peperutce1115, Dashing:) и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.043
  Допаѓања:
  3.945
  Пол:
  Женски
  Мене па ме интересира што е тоа ‘добар’ човек? И секако, што ‘лош’?
   
  На DraganFem, WildMk, KittyAgnes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  31.292
  Пол:
  Женски
  Успешноста е резултат на цврстиот карактер
  емотивните никогаш нема да го допрат успехот
   
  На Daniela93, hellocity, СуперДевојка и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.132
  Допаѓања:
  22.056
  Што е успех, добар во професијата, богат? Елон Маск не е емотивен, или Стив Џобс не беше, бар од јавните настапи, или мислиш на емпатичност?
   
  На DraganFem и Skylar им се допаѓа ова.
 18. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.650
  Допаѓања:
  74.706
  Дефинирајте успех, аман. Во што се мери, во пари, во позиција?
   
  На daylight, DraganFem, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  874
  Допаѓања:
  3.837
  Пол:
  Женски
  Што се подразбира под тоа успешни луѓе? Според мене успешна личност не може да е лоша, себична да нема емпатија кон другите луѓе.
   
  На daylight, DraganFem, KittyAgnes и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.650
  Допаѓања:
  74.706
  Си чула за Елон Маск? Мислам успешен е:D. Или за Безос, или за Стив Џобс. Оперирани од емпатија биле.
  Ама и јас чекам да го дефинираат опсегот на успешност8-|
   
  На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.