1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Успешните луѓе и контрадикторноста на нивните особини

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 2 март 2021.

  1. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Зависи од личната дефиниција за успех.
    Да, целта ги оправдува средствата за мене, но не секогаш и по секоја цена.
    Со луѓето постапувам така како што тие постапуваат со мене. Едноставно е. Знам да направам услуга и без да очекувам нешто за возврат, доволно е личноста да не биде неблагодарна кон мене и да не ми наштетува.

    Сакам да напредувам во кариерата и не ми е проблем да го жртвувам социјалниот живот и дружењето во одредена мера.

    Не ми е потребен луксуз за да бидам среќна, доволно ми е да имам за удобен живот, да сакам и да бидам сакана, да имам мир и чиста совест.
    И се водам според оваа моја дефиниција за среќа.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.973
    Пол:
    Женски
    Благородните метали кога ќе ги фрлиш во вода тонат, наспроти тоа сите знаеме што лета на површината. Така е и со луѓето, поготово на наши простори. Кај нас ретко кој успеал преку вистински квалитет да се истакне. Умешноста на пробивањето најчесто лежи во тоа да газиш преку останатите. Чесните и вредните кои си ја гледаат работата секој само ќе гледа да ги исцеди до максимум. Секогаш се поинтересни оние кои ги бива за кодошење, правење сплетки и лижење задници. Земи ги за пример најобичните фирми, скоро на сите подобри позиции се поставени некои неквалификувани потрчковци кои вршат мобинг, ги малтретираат сите околу нив а макотрпната работа на другите си ја препишуваат на себе.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.