Уставниот суд дозволи помилување на изборни криминалци, педофили и наркодилери

Дискусија во 'Политика и настани' започната од blueberry93, 16 март 2016.

 1. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.466
  Уставниот суд дозволи помилување на изборни криминалци, педофили и наркодилери


  Уставниот суд на денешната седница ја прифати иницијативата со која на претседателот на државата му се враќа правото да помилува лица осудени за изборни измами, за педофилија и наркодилери и др, дознава НОВАТВ од извори блиски на Судот.

  Судот расправаше на затворена седница за јавноста, без притоа да ги образложи причините за тоа. Утрово обезбедувањето на Судот не им дозволи на новинарите да влезат во зградата.

  Иницијативата за укинување на измените на Законот за помилување донесени во 2009 година со кои му беше ограничено правото на претседателот за помилување на овие лица до Уставниот суд ја поднесе адвокатот од Охрид Ристо Китевски соработник во адвокатската канцеларија на Љубчо Наумовски, познат адвокат од Охрид којшто во процесот „Титаник“ покренат од Специјалното Јавно обвинителство е дел од адвокатскиот тим на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и градоначалникот на Пустец Едмонд Темелко, двајцата обвинети за изборни измами.

  Веднаш по донесувањето на одлуката, започна да се расура и кампот на контрадемонстрантите кои од вчера напладне го запоседнаа просторот околу Судот, со образлоќение дека се тука за да го бранат, а организирани од градоначалникот на Карпош и лидер на ГРОМ Стевчо Јакимовски.

  Илјадници граѓани синоќа беа дел од протестниот марш против тоа што Уставниот суд работи под партиски директиви. Од безбедносни причини најголем дел од протестот беше пред Музејот на ВМРО.

  http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=27893  на здравје...
   
  На BoneMachine, Rama, makedonkamak и 11 други им се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.936
  Допаѓања:
  151.284
  Пол:
  Женски
  Си работат по наредби, кој го шиша народот :x (facepalm)

  Сега криминалци по улициве ќе се шетаат, не дека досега немаше, сега со амин... а најтрагичното е што ова го прават за да се заштитат... изборниот криминал ништо не го пере, ама Уставен го пере :swear: срамота! (wtf)
   
  На Читател, The Strenger, One.Moment и 24 други им се допаѓа ова.
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  На ТВ малце поинаку кажано за да се манипулира со лугето! цитирам: -Уставниот суд го укина Законот за помилување! ( не се кажува дека го укинуваат законот за помилување од 2009 каде што преседателот беше ограничен ) .Добро бе , немаат никаков осет овие од Уставен суд , аплаа се гледа за кого работат! И мислам дека цела работа од СЈО ке пропадне заради Уставниот суд!
   
  На Читател, Rama, mareane и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  11.026
  Пол:
  Машки
  Луѓе дај бе кулирајте малку, отворете да видите какви специјалитети спремаат форумџикиве. Баталете политика има многу поубави работи во животот, семејство, деца, љубов...ХРАНА хахаха
   
  На The Strenger, Црвче, Tinushka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.163
  Колку тажно, од секоја страна гледано, ох сирота моја татковино
   
  На #Пепи, Cataleya, ph.orhideja и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  11.026
  Пол:
  Машки
  бај д веј вечер Вардар игра треба да се навива и слави!
   
  На #Пепи му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.480
  Пол:
  Женски
  село гори баба си ја чешла!
   
  На okcenzi, eloves, #Пепи и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  11.026
  Пол:
  Машки
  не не , баба навија за Вардар!
   
  На #Пепи му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
  Од 24 вести:
  „Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови донесе одлука за укинување на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Со одлуката, Претседателот на државата ќе може да помилува лица обвинети за изборни нерегуларности и педофилија. "

  Брука !! (facepalm) :puke:
   
  На cresa-jagoda, Eli23, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
 10. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.291
  Допаѓања:
  7.181
  Пол:
  Женски
  Во каква Држава живееме,не во која!
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.050
  Пол:
  Женски
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.255
  Допаѓања:
  106.062
  Пол:
  Женски
  Затоа си има теми за сите.
  Немора да влегуваш кај што не те занима.
  Повели во темите за спорт.
  Како шро тргнало,ќе споеруваме цела држава за ќејфовите на поединци.
   
  На okcenzi, kukla21, joy1 и 11 други им се допаѓа ова.
 13. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  11.026
  Пол:
  Машки
  Јaс сo семејствoтo и спoртoт ќе уживaм a ти слoбoднo труј си јa душaтa и сите oкoлу тебе сo пoлитикa. А aкo евентуaлнo пукне ти сигурнo ќе бидеш дaлеку oд тукa нaместo дa јa брaниш држaвaвa вo унифoрмa, нештo сличнo кaкo 2001вa кoгa плукaвте прoтив "живoтинскoтo цaрствo" нa мaкедoнските безбеднoсни сили.
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.582
  Допаѓања:
  54.423
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  ... и овде веќе не се работи за политика. Се работи за правда.
   
  На BoneMachine, macencef, kim.k и 25 други им се допаѓа ова.
 15. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.173
  Допаѓања:
  3.994
  Ќе се извинам на изразов @Роберт 7 но да те просветлам: -Државата не се брани само со примена на сила, се брани и со рационално размислување.
  Ти благодарам што јавно ни изнесуваш дека би ја бранел државата, со примена на физичка сила. Искрено, ти благодарам и што јавно ни признаваш дека твојата способност на размислување во ваквите моменти е навистина мала. Поткрепена од фактот што уживкањето ти е на прво место.
  Ти благодарам уште еднаш, но само да ти напоменам дека Ние, кои рационално размислуваме, всушност се трудиме да спречиме да дојде до физичка пресметка. Всушност тоа е и моќта на размислувањето.
   
  На kim.k, jovanovska94, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
 16. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  2.677
  Допаѓања:
  88.151
  на сиоте педофили во државата би им ги поделил адресите на уставните судии кои го гласаа денешниот предлог...онака, да им се најдат...
   
  На Читател, okcenzi, kim.k и 15 други им се допаѓа ова.
 17. MiloMalo

  MiloMalo Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2011
  Пораки:
  890
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Оваа политика дозволи да бидат помилувани убијци педофили итн. Казна следува ако украдеш некој ќебап или продаваш на тезга, вака е дозволено Хорхе да те помилува, кој патем е избран исто така нерегуларно, ко и се друго. Сега ги разбирам комшииве кои викаат дека сме измислена држава, кога власта си игра курташак со народот и манупулира до бескрај, а зошто? зошто им се може.
  Она што ме интересира е дали треба некој на лице место да им го опне, или треба децата да им бидат силувани (недајбоже) и да осетат на своја кожа оти друкчие не бива? Дали е можно некој при здрав разум да поддржува вакви работи и да преќутува буквално на се затоа што ете им дале работа им обезбедиле егзистенција, некои дури ни лично задоволство немаат туку му се посреќило на некој од фамилијата? Зошто плашење и угнетување по автобуси, малтретирање по секоја цена? Ако те бива ќе си ја задржиш работата, ако мислиш дека нема тоа значи дека барем малку си свесен за работите, што е добро донекаде. И не им ги препишувајте тие заслуги ним, не ве плаќаат од свој џеб!!! Свесни сте дека силата е во народот а упорно им се покорувате, бетер турско е ова, бетер. Доброволци во ропство, само кај нас.

  Но како да натераш слеп да прогледа? Никако. Само не провоцирајте и не ме терајте поединци да бидам безобразна да ве потсетам како сте размислувале пред да седнете комотно на столчето. Толку
   
  На galapce, Annath, LivingGlam и 3 други им се допаѓа ова.
 18. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  6.108
  Допаѓања:
  75.362
  Пол:
  Женски
  Што ти е чоек? Ако не сакаш да ја труеш душата со политика тогаш што бараш во темава? Што се грижиш толку за нејзината или душата на другите, што сакаат да си ги трујат. На форумов 5000 други теми има, оди читај и релаксирај се таму. Господ да чува од луѓево.
   
  На okcenzi, softy1, galapce и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Роберт 7

  Роберт 7 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  11.026
  Пол:
  Машки
  Зa рaзликa oд вaс јaс не мислaм нa никaквa пресметка. Сaмoмнaпишaв декa ќе се пoвтoри 2001 a вaс пaк ќе ве немa, ќе нaвредувaте се штo е мaкедoнскo. Мене единственo ме интетрсирa зaгрoзувaње нa безбеднoст нa држaвaтa вклучителнo пoлициски и вoени сили кoи јa брaнaт. Зaев и Грујo не ме интересирaaт. И дa применaтa нa физичкa т.е. вoенa oдбрaнa 2001 нaпрaви дa ние сите денес слoбoднo дa се изразуваме нa мaкедoнски јaзик и вooпштo Мaкедoнијa дa пoстoи. Немaм нaмерa пoвеќе дa кoмуницирaм сo луѓе кoи немaaт служенo вoјскa и кoи вчерa не рaзмислијa кaкo им е нa пoлицaјците пoмеѓу две oстрици.
   
  На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.843
  Допаѓања:
  103.449
  Пол:
  Женски
  Побитен и поактуелен политички настан од тоа дека оваа жаба веќе не е политички неопределена, амин.
  Право па лево. Најлево!
  Ајт. ]:)
  да видиме до кога ќе ме држи..ентузијазмот,као. :D
   
  На JuLleE и Abrakadabra им се допаѓа ова.