1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање на коса со техниката Balayage

Дискусија во 'Коса' започната од nadya99, 2 февруари 2015.

  1. nadya99

    nadya99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
    Оние кои ја испробале оваа техника сакам да споделат дали се задоволни, бидејќи и јас сакам да ја испробам :D
     
    На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sasha-Fierce

    Sasha-Fierce Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Објасни малце подетално, каква техника е оваа?
     
  3. nadya99

    nadya99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    13
     

    Прикачени фајлови:

  4. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    На сликата што ја имаш постирано техниката на фарбање многу повеќе ми личат на стандардно шатирање со фолија...Колку што разбрав, Balayage почнува од врвовите на праменот па оди кон коренот, постепено претопувајки се со природната боја на косата. За разлика од омбре, целта е да делува понежно и поприродно, оставајќи впечаток на коса осветлена од сонцето.
    3eb83f10a141ecb63419b747a22ff0d4.jpg 4fcc91d0c7fcb82813662e71ba3ea8d9.jpg 943621c4d938e5bd88e6b802c913388b.jpg c23fec433bb4c7d2e1eb0a6be808c891.jpg
    b5c3ba18c058a9fe31ef58d89355c29f.jpg aed685a7d6ff91371d36554e45b9842a.jpg

    Мене инаку премногу ми се допаѓа ваквото боење но за жал кај нас не знам баш колку ќе знаат да го погодат ...
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Истото сакав да го кажам - горнава слика е обично шатирање. Balayage делува поприродно, нешто како sun kissed hair. Баш на форумов се распрашував лани да не има некој пробано, да ми препорача фризер, зашто може многу лесно да се утне. Ако некој пробал ваква техника и е задоволен, нека пише кај кој фризер бил :)
     
    На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Е оваја техника навистина ми се допаѓа преубаво изгледа косата но сепак треба да се оди кај некој што навистина добро ќе си ја знај работата и за каква техника се работи,аууу дури ме фати ќев да пробам да сменам нешто на косата:)
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ај да ја реактивираме темава, има ли некој пробано да препорача каде?
     
    На anjathesaint му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Навистина луѓе, ако има некој кој знае да препорача некој добар фризер за ова,се моли да каже :) да одиме на сигурно
     
  9. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Стварно ова е многу убаво би пробала кога ќе бидам малце поголема :D:D
     
  10. Galadriel

    Galadriel Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    здраво девојки, значи оваа техника ја испробав минатата недела, и не можам да кажам дека сум задоволна.Значи косата ми беше природна, констенлива, воопшто не третирана.Пред 8 год. ја фарбав плава,но ја оддржавав со прелив, ретко ја фарбав и имав мн убава руса нијанса, таква каква што сите блондинки си сонуваат.ех преливот беше многу евтин, бугарско произвотство.од кога си ја пораснав мојата природна боја, долго време се колебав дали да ја бојадисам неккао,и кога ја видов оваа техника, зедов конечно речение. Девојки, не дека ми изгледа лошо но сепак е шатирана со пораснат корен од 7 месеци.Ако се решите на оваа техника, добро изберете го фризерот, мојот долго време мислев дека е незаменлив особено за фарабње, но ја утна работата. Адали некој може да ми даде инфо околу преливи за руса коса,марки и сл. оти стварно не можам да ги гледам жолтите прамени.полудуваамммм.
     
  11. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Можеш да ја миеш со silver шампон, има во космо неколку вида. Тој го неутрализира жолтиот пигмент, би добила пепеласто-сребрени прамени
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Ми се допаѓа многу овој стил, за разлика од омбре кој ми беше тотално несимпатичен.
    Сакав да пробам да ја направам вака косата во домашни услови, не сакав да одам на фризер бидејќи не ги обичам баш фризерите плус мислев дека ќе можам да ја осветлам и без бланш и ќе успеам да ја заштитам од горење- меѓутоа не ми успеа.
    Мојата коса не е баш темна, долго време се фарбам со оваа нијанса
    [​IMG]
    и мислев дека со ептен светла плава фарба ќе успеам да добијам посветли прамени. Прво земав плава фарба од тие од Кам бидејќи читав во темата за бојадисување дека многу фаќаат и се трајни, плус сакав да пробам со некоја понискобуџетна за и да не ми успее да не ми е жал за парите. Нанесов пола од фарбата на одбраните прамени, меѓутоа фарбата не ми фати воопшто. Веднаш ја фрлив преостанатата половина.
    Вчера ја земав оваа
    [​IMG]
    од субрина, со 12% хидроген и се надевав дека ќе имам барем некаков ефект, и онака не сакам бели прамени како од шатирање, туку баш како да ми е осветлена од сонце, меѓутоа повторно ништо, само исушена коса. Не сакав да земам од Еволушн бидејќи се преагресивни, имам негативно искуство со нив, мислев дека од Субрина ќе имам барем некаков ефект, ама очигледно погрешно сум мислела.

    Толку од моето домашно експериментирање, ќе морам да се упатам на фризер, и да прифатам дека без бланш нема шанси да добијам ваков ефект.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Galadriel

    Galadriel Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    ти благодарам многу за информацијата, би било добра варијанта,засега успеав да се обезбедам со повекје преливи за коса кои ги порачав од надвор, а маки мачев да најдам нешто во меѓувреме додека ги добија преливите, сепак живеам во Битола каде ништо неможеш да пронајдеш а и др проблем е што продавачките по нашите парфимерии не си разбираат од производите што ни ги продаваат
     
  14. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Некој искуство во Дадар со техникава балајаж? И какви фарби употребува?
     
    На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
  16. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Не знам за Дадар ама силуете во сити мол се одлични,три другарки се правеа до сега и косите им се совршени,кога би правела би одела таму без ризик да бодам жолта или портокалова
     
  17. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    а која е цената во силуете?
    и дали некоја знае која е цената во hair vip studio и дали сте задоволни ?
     
  18. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    1000 и нешто беше,до 1500.Не знам точно.
     
    На Deadhalf му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Ќе може ли линк од силуете во Скопје? Не можам да најдам, а сакам да видам слики како го прават тоа :)
     
  20. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Или ако можеш слика од косите на другарка ти. Многу сакам да си ја нијансирам косата, но сакам да видам прво како прават. Ги најдов на фб, но немаат постирано слики. :/
     
    На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.