1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање на коса со техниката Balayage

Дискусија во 'Коса' започната од nadya99, 2 февруари 2015.

 1. nadya99

  nadya99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  13
  Оние кои ја испробале оваа техника сакам да споделат дали се задоволни, бидејќи и јас сакам да ја испробам :D
   
  На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sasha-Fierce

  Sasha-Fierce Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Објасни малце подетално, каква техника е оваа?
   
 3. nadya99

  nadya99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  13
   

  Прикачени фајлови:

 4. Nausicaa

  Nausicaa Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.439
  Допаѓања:
  20.020
  На сликата што ја имаш постирано техниката на фарбање многу повеќе ми личат на стандардно шатирање со фолија...Колку што разбрав, Balayage почнува од врвовите на праменот па оди кон коренот, постепено претопувајки се со природната боја на косата. За разлика од омбре, целта е да делува понежно и поприродно, оставајќи впечаток на коса осветлена од сонцето.
  3eb83f10a141ecb63419b747a22ff0d4.jpg 4fcc91d0c7fcb82813662e71ba3ea8d9.jpg 943621c4d938e5bd88e6b802c913388b.jpg c23fec433bb4c7d2e1eb0a6be808c891.jpg
  b5c3ba18c058a9fe31ef58d89355c29f.jpg aed685a7d6ff91371d36554e45b9842a.jpg

  Мене инаку премногу ми се допаѓа ваквото боење но за жал кај нас не знам баш колку ќе знаат да го погодат ...
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  ^ Истото сакав да го кажам - горнава слика е обично шатирање. Balayage делува поприродно, нешто како sun kissed hair. Баш на форумов се распрашував лани да не има некој пробано, да ми препорача фризер, зашто може многу лесно да се утне. Ако некој пробал ваква техника и е задоволен, нека пише кај кој фризер бил :)
   
  На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.949
  Пол:
  Женски
  Е оваја техника навистина ми се допаѓа преубаво изгледа косата но сепак треба да се оди кај некој што навистина добро ќе си ја знај работата и за каква техника се работи,аууу дури ме фати ќев да пробам да сменам нешто на косата:)
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 7. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Ај да ја реактивираме темава, има ли некој пробано да препорача каде?
   
  На anjathesaint му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  4.623
  Навистина луѓе, ако има некој кој знае да препорача некој добар фризер за ова,се моли да каже :) да одиме на сигурно
   
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  9.305
  Пол:
  Женски
  Стварно ова е многу убаво би пробала кога ќе бидам малце поголема :D:D
   
 10. Galadriel

  Galadriel Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  7
  здраво девојки, значи оваа техника ја испробав минатата недела, и не можам да кажам дека сум задоволна.Значи косата ми беше природна, констенлива, воопшто не третирана.Пред 8 год. ја фарбав плава,но ја оддржавав со прелив, ретко ја фарбав и имав мн убава руса нијанса, таква каква што сите блондинки си сонуваат.ех преливот беше многу евтин, бугарско произвотство.од кога си ја пораснав мојата природна боја, долго време се колебав дали да ја бојадисам неккао,и кога ја видов оваа техника, зедов конечно речение. Девојки, не дека ми изгледа лошо но сепак е шатирана со пораснат корен од 7 месеци.Ако се решите на оваа техника, добро изберете го фризерот, мојот долго време мислев дека е незаменлив особено за фарабње, но ја утна работата. Адали некој може да ми даде инфо околу преливи за руса коса,марки и сл. оти стварно не можам да ги гледам жолтите прамени.полудуваамммм.
   
 11. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.942
  Допаѓања:
  14.003
  Пол:
  Женски
  Можеш да ја миеш со silver шампон, има во космо неколку вида. Тој го неутрализира жолтиот пигмент, би добила пепеласто-сребрени прамени
   
 12. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.276
  Ми се допаѓа многу овој стил, за разлика од омбре кој ми беше тотално несимпатичен.
  Сакав да пробам да ја направам вака косата во домашни услови, не сакав да одам на фризер бидејќи не ги обичам баш фризерите плус мислев дека ќе можам да ја осветлам и без бланш и ќе успеам да ја заштитам од горење- меѓутоа не ми успеа.
  Мојата коса не е баш темна, долго време се фарбам со оваа нијанса
  [​IMG]
  и мислев дека со ептен светла плава фарба ќе успеам да добијам посветли прамени. Прво земав плава фарба од тие од Кам бидејќи читав во темата за бојадисување дека многу фаќаат и се трајни, плус сакав да пробам со некоја понискобуџетна за и да не ми успее да не ми е жал за парите. Нанесов пола од фарбата на одбраните прамени, меѓутоа фарбата не ми фати воопшто. Веднаш ја фрлив преостанатата половина.
  Вчера ја земав оваа
  [​IMG]
  од субрина, со 12% хидроген и се надевав дека ќе имам барем некаков ефект, и онака не сакам бели прамени како од шатирање, туку баш како да ми е осветлена од сонце, меѓутоа повторно ништо, само исушена коса. Не сакав да земам од Еволушн бидејќи се преагресивни, имам негативно искуство со нив, мислев дека од Субрина ќе имам барем некаков ефект, ама очигледно погрешно сум мислела.

  Толку од моето домашно експериментирање, ќе морам да се упатам на фризер, и да прифатам дека без бланш нема шанси да добијам ваков ефект.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Galadriel

  Galadriel Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  7
  ти благодарам многу за информацијата, би било добра варијанта,засега успеав да се обезбедам со повекје преливи за коса кои ги порачав од надвор, а маки мачев да најдам нешто во меѓувреме додека ги добија преливите, сепак живеам во Битола каде ништо неможеш да пронајдеш а и др проблем е што продавачките по нашите парфимерии не си разбираат од производите што ни ги продаваат
   
 14. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  4.623
  Некој искуство во Дадар со техникава балајаж? И какви фарби употребува?
   
  На glosipgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  4.623
 16. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.734
  Допаѓања:
  17.901
  Пол:
  Женски
  Не знам за Дадар ама силуете во сити мол се одлични,три другарки се правеа до сега и косите им се совршени,кога би правела би одела таму без ризик да бодам жолта или портокалова
   
 17. Deadhalf

  Deadhalf Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  а која е цената во силуете?
  и дали некоја знае која е цената во hair vip studio и дали сте задоволни ?
   
 18. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.734
  Допаѓања:
  17.901
  Пол:
  Женски
  1000 и нешто беше,до 1500.Не знам точно.
   
  На Deadhalf му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  4.623
  Ќе може ли линк од силуете во Скопје? Не можам да најдам, а сакам да видам слики како го прават тоа :)
   
 20. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  4.623
  Или ако можеш слика од косите на другарка ти. Многу сакам да си ја нијансирам косата, но сакам да видам прво како прават. Ги најдов на фб, но немаат постирано слики. :/
   
  На SAMIRA му/ѝ се допаѓа ова.