1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање на коса со техниката Balayage

Дискусија во 'Коса' започната од nadya99, 2 февруари 2015.

  1. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.544
    Во Hait vip studio ми рекоа од 3500-4500 во зависност од должината на косата
     
    На Pencitita му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Ај да ја активирам темава.
    Имам идеја за некоја ваква промена кај мене.
    Само сакам да знам некоја цена отприлика колку се движат, но не нешо појше од 2-3000 и препораки кај сте оделе и дали сте задоволни?
    Читав цени од 4000 и некако многу ми личи ама сепак би дала и толку коа ќе размислам, само да ми испадне убаво...
     
    Последна измена: 13 мај 2020
  3. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Немам лично искуство, но од слики што сум гледала Октај и Адо преубаво работат.
    Инаку имав балајаж пред 2-3 години и искрено не би препорачала на оние со тенка коса. Колку и да се негува со маски, виолетови шампони за одржување на бојата, пак квалитетот на косата не е ист ко претходно и многу потешко се расчешлува после и со тоа полесно се кине влакното.
     
    На Fallen.Angel и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  4. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.544
    Јас кај Октај правев, го препорачувам! 3000-4000 илјади ми зеде, не се сеќавам добро бидејќи и ме шишаше. Косата ми беше до рамо,ама премногу густа ми е.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш квалитетно да ти ја направат косата подобро е да платиш повеќе и да одиш кај професионалец. Јас во фебруари ја направив и платив 5000 ден. должината ми беше до средина на грбот. Цената зависи од тоа колку материјал ќе потрошат.
    После тоа косата е посува, но редовно редам регенератор и нема никаков проблем. Не ми ни пожолте, буквално е иста како на почетокот. Значи оди само кај професионалци и нема да имаш проблеми. :D
     
    На IRBBB, oblace1, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас во cut&cut платив 4000. Супер е бојата, како што сакав. Ама косата пепел оштетена. И ако не ставам силвер шампон имам гадни прамени негде.Веќе никогаш бланш на мојата коса нема да ставам. Безживотна ми е. Џабе се, кога не е здрава косата, било која боја лошо стои.
     
  7. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    Јас направив и платив 3000 ден косата оштетена влакната се цепеа и плус без силвер шампон ништо не правев и ехотон. За нареден пат би размислила дали ќе направам
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    @Fallen.Angel @Lady Maria женски каков е тој силвер шампон? и јас имам балајаж правено и ми е ептен оштетена.
     
  9. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    413
    Пол:
    Женски
    Од паефимерија го купував. А за оштетена коса мешав три масла кокосово и рицинусово. Пред да ја миеш се мачкаш и ја оставаш 30-40мин и после се миев со шампон и маска за коса
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Тоа е шампон кој ги неутрализира жолтите прамени. Го имаш и во ДМ, ама поубаво земи од кај фризер.
     
    На S.W.A.G му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Скрената бев по техникава, се додека не отидов да ми ја направат. Резултатот беше црна коса со жолто-златни прамени. Плачев од фризер до Тинекс (купував нови фарби) и од Тинекс до дома.
    Не знае секој да го прави ова, да се врати времето би отишла само и само кај Октај. Воедно мислам дека моментално е најдобар фризер кај нас.
    Следно, Даре (Hair House), познавам неколку кои се правеле кај него, задоволни се. Исто соленки цени.

    Јас за мојата тогаш платив 3,000. Кеве ми ќе дадев и 6,000 само за да искочев као шо треба. Али више никад апсолутно, едвај и си ја вратив косата у живот после киксов.
     
    На IRBBB и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  12. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    264
    Пол:
    Женски
    Кога веќе си препорачала места, кажи го и местото што си се зафркнала :D
     
  13. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не можам да го кажам пошо не би било океј. Рецимо може мене ме утнале, а има други задоволни :)
    А може и се научила девојката у меѓувреме пошо е поминато доста време :D
    Како и да е, маалско место е, нишо извикано и познато.
     
  14. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    После направен балајаж со што сте ја одржувале бојата и косата вака нешто препораки?
    Утре ќе го прашам и фризерот ама вака и некој со лично искуство не е лошо да сподели што користел. :)
     
    Последна измена од модератор: 26 јули 2020
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.552
    Допаѓања:
    80.603
    Пол:
    Женски
    Јас не сменив ништо. Мислам, ништо посебно што не сум правела и претходно.
    Убав шампон кој ми одговара на скалпот (шампони за фарбана коса не ми одговараат), маска за коса и толку. Еднаш на две недели ставам виолетов шампон за да не ми пожолти и тоа е тоа.

    Убава маска и виолетов шампон се клучни за одржување на убава руса коса. Моите се Фанола, а шампонот за коса ми е Алверде со авокадо затоа што ми одговара и не ми го разранува скалпот, плус ептен ја омекнува косата.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Belllaa1

    Belllaa1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    24
    za balayage vo bitola koj frizer bi go preporacale
     
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    На колку време го обновувате балајажот? 3 месеци и нешто откако првпат ја направив ама уште солидно изгледа, се мислам кога пак да одам?
    И шо уствари прават коа одиш пак да те потсредат? Нешо прелив само ти ставаат или скроз цела процедура од ново? :^)
    Глупо е прашањево ама нова сум во овие работи... :rofl::rofl::rofl:
     
  18. Lollipop_123

    Lollipop_123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2019
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    1.714
    Пол:
    Женски
    Обично се оди на една година, за да ти порасне убаво и малку да ја одмориш од фарбата и од бланжот. Целата процедура од почеток ти ја прават.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Рано ти е, почекај уште 2,3 месеци. Вадат прамени нагоре кај што е израснатото, па прелив
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Samovila81

    Samovila81 Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Дали препорачувате некоја фризерка/фризер од Скопје што убаво ја прави оваа техника а да не биде претерано скапо? Фала