1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање од црна во црвена

Дискусија во 'Коса' започната од black-angel, 2 февруари 2010.

 1. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  Девојки ми треба ваша помош! веќе неколку години се фарбам црна ама сакам да сменам и сакам да се офарбам црвена......е сега како и со која фабра можам уште од 1-2 фарбања да добијам црвена боја? фала однапред позз :clap:
   
 2. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  malku tesko ke bide od edno dve farbanja da dobies od crna crvena boja.najdobro ke bide da otides na frizer i toj date ofabba mozebi toj ke uspee da ja izvlece tolku brzo crnata boja.ili pak pred farbanje da naneses prvo hidrogen da postoi malku na kosata da ja osvetli pa potoa da se ofarbas so crvena boja i 12% hidrogen.da ne te razocaruvam jas imav crna kosa i potrebno mi bese skoro edna god za da dobijam vatreno crvena boja,koga se farbav korenot mi bese crven a kosata crna so crven sjaj,mnogo se izmaciv dodeka ja dobijam bojata,moja bese greskata sto koristev 9% hidrogen,a ne 12 %.
  sega koristam 12%hidrigen i palete RFI5
   
 3. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  а ти на фризер се фарбаше или дома? и ке пробам некако со таа фарба мада видов и многу убави црвени бои од гарнииер
   
 4. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  doma se farbam jas,ima ubavi boji ama poentata e sto ne izlevaat taka kako sto izgledaat koga se ofabas,mene sea za sega mi naj odgovara ovaa boja vatreno crvena samo sto koristam 12%hidrogen a vo farbata odi 9 %.a ednska se farbav i so palete XXL vatreno crvena i taa mi bese super boja.sea na pocetokot ke bide tesko daja dobies sakanata boja ama so poveke trud ke ja dobies..vredi dase ceka :) posle ke bides vatrena :)
   
 5. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  да знам само мене ме кочи тоа што сум фарбана црна и кога пробав ич ни малце не ми фати ни нијанса :( ни малце па ке морам да праам деколорација па да се префарбам,а тоа на фризер е многу скапо ;( да не знае некој да не има во аптека такво средство за деколорација?
   
 6. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.697
  Mорам да признаам дека не сум многу искусна со фарбите за коса,меѓутоа еднаш кога бев на фризер имаше една Г-ѓа до мене која што сакаше да го постигне истото,а фризерката и велеше да не го прави тоа,арно ама Г-ѓата тврдоглава и кога и ја измија косата ќе паднеше во несвест излезе портокалова како морков :roll:
   
 7. anjuskaa

  anjuskaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  eee so napravi se farbase li crveno uspeali daja dobies boja barem priblizno do taa sto ja sakas
   
 8. Simona-M

  Simona-M Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Нема теоретска шанса само со боја за коса да добиеш црвена. Јас исто пробував неколку пати, ама се што добивав беа шаренила. На крај се избланширав па потоа се фарбав црвена. И мислам дека тоа е единствен начин, а рака на срце не знам колку е излатлив. Нема да стигнеш да и се израдуваш на црвената боја најмалку 6 месеци после тоа од што ќе се обидуваш да ја вратиш во живот косата.
   
 9. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  смислив другначин да ја добијам ама ако успеам барем да ја осветлам,ке се офарбам со најсветлата плава накај бела да иде колку толку да се искорне црнилово па послеке ја фарбам црвена.......него за блансотми рекоа ко демек само плав бланс да и лупнам одма од црна искацала црвена ама не ми е баш нешо верно ова
   
 10. komiti

  komiti Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2010
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  0
  iskreno so crvena farba nema nisto da postignes moj so vet ti e da si izvadis crveni prameni jas imam napraveno i posle nekoe vreme da si se ofarbas no crveni prameni samo na frizer posto oni imaat crven blans i mnogu ubavo stoi ja imav mnogu crveni prameni taka da crnata mnogu i ne mi se poznavase pozdravce pa pisis so si napraila :P
   
 11. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  а ти кажаа ли дека бланш на цела коса не се става :@ ќе ти изгори цела, па тоа е киселина :worried:
  инаку ако ја бланшираш цееееелата коса, без сомневање ќе ти падне црната тоа е точно... и после ќе ја фарбаш црвена и ќе ти биде убава :wasntme: ама влакното и целата коса во целина? метла ќе ти биде :!:
   
 12. lady-gaga

  lady-gaga Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  Epa vaka ke si kupis crven blansh za kosa i odkako ke ja izblansiras so 6% hidrogen ke i naneses na kosata crvena farba.Ova e brza procedura za dobivanje na sakanata boja
   
 13. elencxeto

  elencxeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  iiiiiii nemoj da ja vadish bojata so hidrogen ostaja sama neaka ti ispadni crnata boja
  jas imam probano da ja vadam .. na frizer so hidrogen ..
  imaf mn dolga kosa i mi ispadna moraf da ja skratam do nad ushi :worried::worried::worried:
  inache mi se napraj portokalevaa :worried::worried::worried: i nikako nemozhef da ja postignam bojata sho ja sakaff
  i sega pak sum crna :D
   
 14. Lady01

  Lady01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  8
  ooo nee ova e cist glupost od crna vo crvena vo domasni uslovi nisto ne pravite veruvajte so se sum probala...mora da padni bojata ...:)
   
 15. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.732
  Допаѓања:
  17.880
  Пол:
  Женски
  Jas imam iskustvo so osvetluvanje na crna kosa,nekolku pati go imam napraveno toa i sekogas vikam deka nema veke crna da ja farbam ama ete pak sum crna,a inaku so hidrogen nema sansi da osvetli znaci mozebi samo korenot,a so blans ke osvetli i toa da vi kazam pravo nema da dobiete edna boja znaci ke imate na vas od svetlo plava na korenot,do portokalova,crvenkasta,a nekade i ke vi ostane crnoto i plus mn gori kosata.Ima sredstva na frizer za vadenje na bojata i toa go imam napraveno ednas,zosto i posle blansiranjeto mi ostana crno ama ne bev nesto prezadovolna,sega ne znam kaj sekogo razlicno,no sepak tesko se vadi crnoto i treba vreme za da dobiete ednobojna kosa....najtesko se vadi crnoto a najefikasno so blans megutoa kosata ostanuva mn ostetena
   
 16. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.305
  Пол:
  Женски
  Во домашни услови, стварно многу тешко. Барем првиот пат оди на добар фризер, па после фарбај се сама. За фарби ти ги препорачувам Eugene Perma, се фарбам со темно кафеава со црвенкаст сјај, ги користам со години и стварно се многу убави. И кога ќе падне фарбата, пак косата има преубав сјај. Дефинитивно најубави фарби од сите што сум ги пробала. Јас секогаш се фарбам на фризер, зашто фризерката ми ги меша фарбите и секогаш успева да ја добие нијансата што ја сакам, а дома тоа не ми оди од рака. Не ми е многу скапа фризерката, затоа - 1000 денари фарбање со нејзина фарба заедно со шишање и фенирање, јас мислам дека таа цена е ок. Како што слушам, во Скопје добрите фризери се многу поскапи, во таков случај би си се фарбала сама, ама ако планираш толку драстична промена, како што реков - барем првиот пат оди на фризер.
   
 17. aleksandra984

  aleksandra984 Нов член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  2
  da ama na ovoj tvoj nacin moze devojceto da ostani i bez kosa ne e mozno od crna da stane crvena poprvin bi stanala cist portokal otkolku crvena a hidrogen smao na kosata 12 % da stavi moze da si go izgori skalpot i da i se pojavi neverojaten prvut i ostata na kozata na glavata oti hidrogenot sam ne pomesan so farba smao gori a so farba reagira i osvetluva , za simnuvanje na crna boja osven blans sto ja pravi pepel kosata postojat dekoloranti farbi sto ja vadat pigmentacijata na vlaknoto i otposle 2 farbanja ke ja ima bojata sto ja posakuva ali barem ke ima pozdrava kosa za razlika crna boja vadena so blans. pozdrav

  [mod-kirilica:2ux6wmp4][/mod-kirilica:2ux6wmp4]
   
 18. BettyBoop25

  BettyBoop25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  1.107
  Sakam da ve prasam devojki, nekoi mozebi imaat takva boja na kosa dobieno, mojata kosa e temno kafena no ja isfarbav crna i sega ne sum 6 meseci farbana i do pola negde mi e porasnata mojata boja, a malku imam i crno ostanato, pa sakam da ja pravam crna so bordo ili ona crven sjaj, samo ne znam dali ke mi fati ubavo taka i ne znam sto farba da zemam. Ako znae nekoj neka mi pisi. Poz devojki :hai:
   
 19. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.246
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  И мене ми влезе во глава некоја идеја да се офарбам во темно црвена :D Но незнам дали би ми стоело , имам кафеави очи и средно светоол тен. Па што мислите можам ли со ставање на најсветло црвена боја да успеам да ја осветлам малку косава? Не би сакала да одам по фризери :| За од темно кафеава во руса сум пробала во домашни услови да ја добијам како што сакам , но ми требаа 13 пати фарбање со најсветлата боја. Дајте ми некој совет :*
   
 20. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.785
  Допаѓања:
  19.965
  Пол:
  Женски
  Нема да ја осветлиш ич. Значи нема шанса во домашни услови. Јас имав темно кафеава и ставив најсветло црвена (дома) и на ништо не личев коренот жиш црвен надолу само сјај црвен друго ништо. По 2 недели пак се фарбав, ставив темно црвена и малку ми се поизедначи. Ама после тоа секој месец ставав црвена и така 6 месеци и никако не ја добив бојата што ја сакав. Сега пред 1 месец ставив темно кафеава и раат сум сега, но и понатаму имам црвен сјај.