1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фарбање со к'на

Дискусија во 'Коса' започната од ogledalcepp, 14 ноември 2013.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.361
    Пол:
    Женски
    А оваа дали некој ја користел?
    Ја земав од ДМ.
    IMG_20200215_121032.jpg
     
  2. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.123
    Допаѓања:
    14.361
    Пол:
    Женски
    Знам дека можеби не е за тука прашањево, но дали некој ја користел оваа к на?
    IMG_20200215_121032.jpg
     
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Што можам да правам за побрзо да ми падне кната? Во октомври ставив црна.. Жалам за тоа и не ми е убава... Порано на природната боја кога си ставав кна за месец-два паѓаше./ Сега врз бланш кога ставив никако да падне.. Ќе полудам.. Сакам да ја осветлам...
     
  4. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас кога ставив црна кна ништо не ја вадеше и ниту фарба на неа фаќаше .. Чекав да израсне косата мислам дека ќе добие нервен слом. Од тогаш не ми текнало да ставам .
     
    На Milkiway и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ама јас имам ставано и порано и секогаш паѓаше за брзо, затоа пак ставив.. Ова не паѓа.. Не знам зошто..
     
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.696
    Пол:
    Женски
    Зависи од квалитетот.
    Пред неколку години користев црна кна, немаше шанса да се извади.
    Пробуваа со се да ја извадат, само имаше ризик да ми ја оштетат.
    Чекав да порасне, па се префарбав.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Сега читав по интернет.. Се некои агресивни методи со алкохол, сода,лимон, и уште полоши хемикалии. На неколку места прочитав маслиново и кокосово масло да се држи 12+ часа и ќе паднела бојата. Јас успеав 3 часа со кокосово масло замотана со капа за туширање и пешкир седев на топло. Има некој слаб ефект.. Неколку прамени ми станаа кафени ама со грд црвеникав сјај.. Продолжувам да се упропастувам. Уште неколку пати ќе ја повторам постапката, па ќе видиме.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Не може никако 1 година веќе ја имам чекам да порасне мојата природна за да се фарбам. Пробавме на фризер неколку прамени џабе не фаќа никаква боја. Немој да се зезнеш да ја исфарбаш цела ќе ти испадне црвена пробај прамен прво дали ќе ти се свиѓа
     
    На Tam4yy и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Оф... грдотија сум. сите ме викаат црната, како грешен ѓавол да сум. Не знам веќе... Се прифаќам само не се шишам кратко.
     
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Има кафена кна пробај следен пат ако сакаш да ја осветлиш ако не минимум 6м да падне треба ја 3 4 години ја фарбам и еве 1г уште не ми паднала чекам за да менувам и ќе се шишам ептен до брада за да ја тргнам. Убава и свилена е косата од кна ама тешка мука
     
    На Tam4yy и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Од октомври ставив. Пред тоа имав ставано на 15-16 год, за да си ја зацврстам, брзо паѓаше бојата. Потоа се шатирав, фарбав, се супер. Кај ми текна во октомври пак кна, мислев за полесно да ја одржувам косата и да ја живнам малку бидејќи пепел стана од бланш и фарби.. Ама ништо.. грдосија
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Баш ми е жал што не ти се свиѓа сега гледам погоре си пишала за масло од кокос помага ли мислрв да купам и ја
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Веќе никаква кна на мене не ставам! А маслото не знам, малку го држев, едвај 3 саата издржав и негде имам осветлени прамени. Со сода,лимон,алкохол и слични работи не пробувам бидејќи оштетуваат. Со масло ќе повторам уште неколку пати ќе видиме дали ќе ми успее.
     
    На kikkki и Milkiway им се допаѓа ова.
  14. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Каква кна поточно користеше? Зашто мене од кна многу ми се зацрвсти косата и воопшто не ми беше како пепел. Ама ме поучија дека многу е битно каква е кната и како ќе ја нанесеш и како ја одржуваш косата.

    Пробај да ја ревитализираш косата, кната во главно за суши косата, колку зависи. Похранливи маски, масло на коса редовно нанесување. Никогаш не паѓа кната целосно од коса само со измивање. Пробај да ја измиваш со различни чаеви, конкретно пробај со камилица или хибискус. ВО принцип, вака и се активира кната кога се нанесува првично и можеби ќе има некоја разлика.

    Ама за паѓање нема да ти падне и ја не би ти рекла да се фарбаш врз неа. Не знам колку ти е долга косата, расти ја постепено и шишај врвови.
     
    На Fallen.Angel и Emotional123 им се допаѓа ова.
  15. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас пепел си ја направив косата со бланш, а кна ставив за да ја потсредам и да не се мачам многу. Откако ставив кна влакното изгледа поздраво, посјајно и подебело.

    Ставив кна од таа од ДМ, членка погоре има постирано, само што јас ставив црна.

    Не ми е сува, баш добра е, ама бојата катастрофа.. Не знам.. Не би фарбала ништо одозгора, само сакам да ја снема, да си биде мојата природна боја, па после ќе размислувам за фарбање. Имам долга коса до половината.. Кратам ептен малку на фризер, си ја жалам.. А по породувањето многу коса ми паѓаше, сите викаа од кната било, но знам дека се хормоните..
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka сакам нешто да те прашам, во врска со кната, знам дека ти користиш кна.
    Косава минатата година ми беше плава, многу пати ја осветлував со бланш. Многу ми се оштети и ноември минатата година ја префарбав во кафена. Сега сакам да си ја вратам црна, се обидувам многу месеци и никако да фати убава црна , па ја шишав многу кратко косата и на некои места се уште имам проблем. Ја фарбам со фарби.

    Знам ти ја користиш khadi кната, сакам да те прашам случајно да не ја донеле во Мк? Или ете ако знаеш квалитетна црна кна ако можеш да ми препорачаш некоја ? Јас можам да ја порачам од ecco-verde ама дека наскоро ќе дојдам Мк , викав да не може некаде таму да се купи?

    Кна користев пред 3 години ама купував од зелено пазарче , и косава почна многу да ми паѓа. Кога престанав да и ставам кна, се нормализира. Дали е така бидејќи имам слаба коса, дали е точно дека жени само со јако влакно треба да користат кна?
    :)
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга khadi сеуште ја нема кај нас. Ако може да порачаш од еко верде не се размислувај, нарачај веднаш. Таа што си ја земала од пазарче Господ знае што содржела. Гледав една во ДМ и воопшто не беше природна кна. Не знам дали уште ги има на Санте кните кај нас ама ако ги има тие се доста добри околу 600 мкд со одличен состав и имаше и црна.
     
    На koritsaki и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Имам ставано црна кна пред 5 месеци,но не е многу излезена бојата,што мислите дали бордо кна ке може да ми се фати на црна кна?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски

    Не :( мора тоа се да се шиша, па тогаш да ставиш. На црна кна ништо не фаќа, дури ни бланш не помага
     
    На BlackSwan22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BlackSwan22

    BlackSwan22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2018
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Ne ni izleguvaa, pred toa 1 godina ostaviv da ne stavam crna kna i povtorno ne izleze celosno.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.