Феминизам

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Trendafilka, 24 јуни 2011.

 1. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  1.443
  Допаѓања:
  2.813
  Пол:
  Женски
  :\
   

  Прикачени фајлови:

  На Srckata28 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  1.030
  Пол:
  Машки
  Ако се загледаш подолго може и сублиминална порака да најдеш во сликата (facepalm)

  Сме ги гледале тие американски филмови каде наутро, дечињата се спремаат за на училиште, пакуваат ужина и одат кон бусот пред куќа. Во тие 10тина минути мажот ќе читне нешто од весникот кој им стигнал утрото а жената истотака се спрема за денот што претстои. Ништо страшно.
  Бабата (мајката на маженцето како што викаш) во случајот е прикажана како и секоја баба, а ла "гладни/жедни сте, ќе ви скувам нешто". И тоа не е страшно. Многу познаници што ги знам кои се во брак, 80% од денот го минуваат во работа и заработка па истите заслужиле да читнат весник или да седнат додека жената ги третира како на сликата (за разлика од некои жени што не би им посветиле внимание или некои мажи што со прст не мрднале).

  Не размислувам длабоко, во право си :) си го гледала 101 Далматинец? Сцената кадешто тој свири на пијано, околу нив кутриња, а таа го масира од милост. И таму има "жена домачица и мрзливо маженце".
   
  На INNERBEAUTY му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  1.030
  Пол:
  Машки
  Не знам кој ги цртал сликите и кој го редактирал учебникот но се кладам дека во истиот ќе најдеш татко што кова шајки или има некоја слична активност. Рецимо јас сум оженет и имам десетина ситници по дома за поправка. Па со задоволство ќе седнеме заедно со сопругата да дрмнеме по една со мезе а потоа заедно да ги поправиме ситниците. Ете ти еднаквост.
   
 4. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Жената не е маж и обратно мажот жена, еднакви не подразбира исти, еднакви сме но сме различни секој со свои карактеристики и допринеси и нема тоа никаква врска со пустиот патријахат и мизогинија туку природа,биологија и психологија.

  No matter where tribes lived , there was a lot of work to be done to survive. They had to hunt, farm, prepare food for the winter, build homes, make their own clothing, and protect themselves from their enemies. In the typical Native American society, the work was divided up between the men and the women. They each took on different roles in society in their daily lives.

  Although each tribe and region was different, the division of labor between men and women was generally similar across most of the tribes. The women were responsible for work around the house, like cooking and raising the children. The men were responsible for work away from the home, like hunting and raiding.

  Typical Women's Work

  The women were generally in charge of the home and sometimes the fields. They worked extremely hard.
  • Cooking - The women cooked and prepared the meals. This could involve skinning and cleaning the animals, gathering fruit and nuts, building a fire, and smoking meat to be stored for the winter.

  • Crafts - Women had a variety of crafting skills they used around the home including making baskets, weaving cloth, preparing animal hides, and making clothing.

  • Harvesting - In many tribes the women were responsible for harvesting the crops. The men might help in this task, but it generally fell upon the women.

  • Other Jobs - Women had a variety of other jobs including raising the children and gathering firewood. When a tribe moved, it was generally the woman's job to pack up the home for moving and then set it back up at the new location.

  Typical Men's Worк

  The men were in charge of the tribe's activities away from the home.
  • Hunting - The primary job of the men was hunting and fishing. Animals were not only used for food, but their skins were used for clothing and, in some cases, to make their homes.

  • Fighting - Men also were responsible for making war and protecting the village.

  • Crafts - Typical men's crafts had to do with their jobs such as weapons for hunting and boats for fishing and traveling.

  • Other Jobs - In most tribes men were the political and religious leaders. They often did the heavy work such as building permanent homes and planting crops.

  • In some cases, men worked on detailed crafts such as ceremonial jewelry.
  • The women were in charge in the homes. They often owned the home and everything in it.
  • Women were well respected in the tribes for their hard work and providing food from farming.
  • Men and women had different roles, but generally had equal rights. In some tribes, the chief was a man, but he was elected by the women.
  • Today, around 25% of the Native American tribes that are recognized by the federal government are led by women.
   
  Последна измена: 6 ноември 2019
  На Anon и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
 5. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.313
  Допаѓања:
  103.328
  Родова еднаквост, не е исто со полова еднаквост... госпожа.
   
 6. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Госпожа постот ми беше во врска со ова

   
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.313
  Допаѓања:
  103.328
  А не е ли 'во природата' на мажот да готви и чисти?
  Природно, се раѓаат само жените, како готвачки и чистачки?

  Знаеш дека најдобрите кувари во светот се всушност мажи?

  И пак да ти речам..
  Не разликуваш родова, од полова еднаквост.
   
  На Alisa22, GirlRose, hellocity и 2 други им се допаѓа ова.
 8. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  890
  Пол:
  Женски
  Тоа што не се сложувам не значи дека не разликувам
  Иако се сложувам со тоа дека и мажите знаат да бидат добри готвачи што и мене ми се свиѓа кај маж како што и јас знам да изигравам мајстор по дома, но, овде збориме за општествени норми и да тоа е традиционално улога на жената и немам никаков проблем со тоа.
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.759
  Пол:
  Женски
  Во контекст на разговорот за готвењето и чистењето, само мрзлив човек може да чека друг да му зготви или исчисти. И секој треба да знае да зготви барем нешто и да потфати да зачисти, пред се за себе си. Јас би си го растела детето и да е машко и да е женско во таа смисла. Никој на никого не треба да чека ништо, пред се за себе. Во превод секој треба да е независен во животот.
   
  На Lella, Maša8, candy.cane и 8 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.313
  Допаѓања:
  103.328
  'Традиционално', не е исто со 'природно'.
  Баш како што рече: Улоги се.
  Улоги се учат и наметнуваат.

  И тука иди во игра родовата еднаквост.

  Полово, секогаш ќе се разликуваме.
  Нема да ми порасти пенис, ниту на маж ми да му порасни вагина, ама во сите социјални прилики, можеме (и треба) да бидеме еднакво третирани.
   
  На Lella, candy.cane, John Snow и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.887
  Допаѓања:
  6.843
  Пол:
  Женски
  Последен пат кога проверив, живи и здрави мажи имаат раце, а тоа е биолошки доволно за да чистат. :)
   
  На Lella, candy.cane, GirlRose и 10 други им се допаѓа ова.
 12. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  13.025
  Пол:
  Женски
  Нема ништо погрешно во таа слика. Погрешно е што таа е единствена слика за едно "нормално" семејство. Слободно може да се направи еден колаж од слики, во една жената да припрема јадење, во другата мажот а жената да седне и да одмори после работа. Во една жената брише прашина, во другата мажот. Освен тоа има и самохрани мајки и самохрани татковци. Тие не се семејства? Не заслужуваат да се афирмирани како такви?

  Во оваа канцерогена книга сите слики се како што веќе беше погоре напишано, жената е роб на куќата и мажот, а тој е со нозете у вис.

  Еве ви уште една

  75246641_10220749405749437_7085471727907504128_n.jpg

  Женското дете со правосмукалка у рака, мие садови и брише прашина. Машкото дете си игра со играчки. Зошто не се нацртани и машки како мијат садови и метат?

  Ова е учебно помагало, односно ова е тоа кое децата ги усмерува кон "правилен пат" во животот. Покрај домашното, школското воспитување е најбитно, не за џабе се вели дека школото е втор дом. Срамота и безобразно е девојчињата уште од мали да се учат "кај им е местото". Во Америка последниве неколку години специјално се носат жени од научната сфера, од типот на биолози, физичари, докторки, архитектки за да сфатат девојчињата дека можат да се носат со таква професија, само кај нас уште турското жената со престилка ја илустрираат.

  Резил.
   
  На Lella, Maša8, Alisa22 и 14 други им се допаѓа ова.
 13. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  1.030
  Пол:
  Машки
  Готово, во следното издание ќе нарачаме нацртани дечиња и девојчиња како играат со играчки и, како работкаат по дома. Научно е докажано дека женските се по педантни, задоа "хигиенската работа" ја завршуваат подобро. Научно е докажано дека машките се физички посилни, затоа коваат шајки, бушат со бургии или и двата пола ако имаат среќа ќе работат фина канцелариска работа. Со сликиве сака да се укаже на "работата те краси" ефектот.

  П.С. кога пишувам(е) "дечиња", дали де опфатени сите или треба да додадеме и "девојчиња"?
  (facepalm)
   
 14. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.549
  Допаѓања:
  29.176
  Пол:
  Машки
  Молам??? Кој докажал научно дека жените се попедантни? Еве познавам 2,3 жени што не се и тоа го побива научниот доказ? Ај доста со овие шовинистички измишљотини
   
  На Lella, Maša8, Alisa22 и 10 други им се допаѓа ова.
 15. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  1.030
  Пол:
  Машки
  "Шљф-фЉш-пЉш-мљШ"!! Сѐ ви е шовинистичка измишљфшљф.. ми се кочи вилица.
  Тогаш нека идат на скеле, шо. Нека градат згради. Или нека фрлат скутина од дома или скутина од маркет и нека идат на модна писта или каде сакаат. Не глумете лудило ај, шљф пљф -_-


  Дополна:
  Малце гугл и ете.

  https://www.crnobelo.com/novosti/nauka/46556-naucno-potvrdeni-razliki-megju-maskiot-i-zenskiot-mozok
   
 16. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  2.549
  Допаѓања:
  29.176
  Пол:
  Машки
  Не мешај биолошки разлики со муабетов. Тоа е секогаш аргументот на такви ко тебе, нека иде да работи на скеле или да градат згради.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  1.030
  Пол:
  Машки
  Тоа секогаш - секогаш е никогаш. Аргументот е дека нема потреба да се натегаме кое место е за неа а кое место е за него.
  Ај, што ќе кажеш за ова? Авторки (не автори туку жени, замисли мажи да беа :) травеститите и феминистките ќе ги запалеа) објаснуваат за пубертетот и објаснуваат како тоа да го прифатат момчињата. Кого да обвиниме? Авторите. Пардон, авторките. Пардон, и едни и други.
  Бидејќи самиот систем врши контрола и манипулација врз граѓаните, диригира стилови, користи инструменти за управување на луѓето. Еден од тие е феминизмот. Неопходен но злоупотребен.
  Но тоа другпат, летс бек во ќошот да се занимаваме со некои слики од учебник за основно.
   
 18. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  607
  Допаѓања:
  13.025
  Пол:
  Женски
  Оф мори мајко мила. И јас сум нашла со кого се објаснувам.

  Македонски портал кој може да си пишува што сака е едно, научна студија извршена од стручни лица со потпис од човек кој го водел испитувањето е друго. Ајде @Keanu_R.Wick кога веќе си толку сигурен те молам да ми посочиш една НАУЧНА статија каде пишува дека жената е за во кујна, а мажот за шајки. Колку за информација, кога се вселував во новиот стан - сета "машка" работа на подигање работи, ковање шајки, поправање ламби, си ја сработив сама, па еве ме жива и здрава сум.

  По 100 пат на форумов ќе пишам - исти не можеме да сме, ама истоправни и те како можеме да сме. Тоа подразбира во илустрација за деца да се стимулираат сите кон поеднакво распределување на домашните обврски - а не еден да е со рацете у џеб и да гледа од страна, а друг да работи. Не може машко да е претставено да игра со автомобили, а девојче да брише прашина.

  И аман више со тоа дека е злоупотребен феминизмот. Како си ти злоупотребен од него, еве те молам објасни ми.
   
  На Lella, Alisa22, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  1.030
  Пол:
  Машки
  Прво ти да ми посочиш каде реков дека има научна студија дека жената е за во кујна а мажот за ковање шајки, па потоа јас ќе ти одговорам!
   
 20. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.759
  Пол:
  Женски
  Дете е среден род. Момчиња и девојчиња е тоа на кое алудираш.
   
  На WildMk, KateKane, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.