1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фенирање

Дискусија во 'Коса' започната од honesty, 21 април 2012.

 1. honesty

  honesty Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  286
  Колку често се фенирате на фризер, каде и колку пари ви зимаат за вашата должина?
   
 2. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.488
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Ја фенирам косата често само затоа штто имам премнногу долга коса ми зимаат до 300 денари.
   
 3. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  имам прекрасна коса, нит ја фенирам нит ја пеглам, единствено фенирање е кога ќе отидам на фризер
   
 4. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Не ја фенирам косата , ако одам на свечености само ,и тоа секогаш не , во годината 2 пати ако се имам исфенирано , и тоа мајка ми го прави , има капацитет за фризер :inlove:
   
 5. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Пол:
  Женски
  Порано многу се фенирав си ја горев косата сеа многу ретко скоро никогаш....земам издувам со фен и терам :D иначе сама се фенирам не давам пари за тоаа убаво си знам самата :D
   
 6. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.013
  Допаѓања:
  13.497
  Пол:
  Женски
  Кажете некоја финта за фенирање.
  Сега откако ја ишишав, ко прцле ми е косава. Кај кратка, па уште пудлица. :wasntme:
  Се изнамучив, незнам да фенирам, и незнам.
  Врти, сучи.. Додека го наместам фенот фрз чешелот, таа веќе се разлетала. :wasntme:
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.441
  Допаѓања:
  78.474
  Пол:
  Женски
  Па и нема некоја финта.
  Купи си убава кружна четка за фенирање и ќе нема да имаш проблем. :)
  Ќе си земаш прамен по прамен и ќе поминуваш онолку пати колку што е потребно, за да си го добиеш посакуваниот ефект.
  Инаку, ако имаш додаток за фенирање би ти било многу полесно, со најобичен фен тешко се постигнува ефектот на права и средена коса. Барем според моиве искуства.

  Инаку, јас се фенирам прилично често и тоа обично овој период, откако ќе поминат жештините. :D
  Имам долго искуство, на почеток ми беше многу тешко да се фенирам сама, посебно имав тешкотии при фенирањето на задниот дел од косата, ама со тек на време се навикнав. :$
  И дефинитивно поубаво ми изгледа фенираната коса, и онака не ги сакам баш пресите. :wasntme:
   
  На Markusa2, Lepaaa, Elennaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
  освен ако се пеглам иначе така природно си ја сушам...
   
 9. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.013
  Допаѓања:
  13.497
  Пол:
  Женски
  Имам дома и четка, и таков фен, сплескан на крајот, ама немам талент. :D
  Прво пробував во десната рака со фенот, па во левата.. Не ме бива.. Во спротивен правец несакајќи го местам фенот, и ми се разлетува на сите страни.. Го бркам цело време праменот. :wasntme:
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.441
  Допаѓања:
  78.474
  Пол:
  Женски
  Еленке, ќе те смачкам. :D
  Немала талент, бре. Ќе ти „легнат“ и фенот и четката во рака, само треба време, малце е зезнато кога се фенираш сама. :)
  И мене на почеток ми ротираа и ми се мотаа прамените ко рингишпил, ама сега да ме видиш. :P
  Јас го ставам фенот меѓу колената додека го местам праменот на четката - си гледав како прави фризерката кога ме фенира и оваа финта од неа си ја украдов. :wasntme: Нели, да не го исклучувам на 2 минути фенот, или да го оставам да бучи на кревет, до огледало, како и да е. :D
  И си тегнеш, си чешлаш во правец надоле и така по ред цела коса.
  Ете, од темава прегеска ме фати мерак и си се исфенирав после толку време. :$
  И си се галкам ко ненормална, ама стварно многу убаво ми испадна косата. :rofl:
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.256
  Допаѓања:
  2.789
  Пол:
  Женски
  Елена погледни го туторијалов, можеби ќе ти помогне.:)
  http://www.youtube.com/watch?v=N6w4fH-3RiA

  Ако ти е потешко со кружна четка, пробај со обична. Како што прави Мишел на видеото, некаде окулу 3:05 - 4:00. Вака лично мене ми е многу полесно, затоа што не секогаш сум расположена да ја тинтрам косата со кружна четка. А и покрај тоа ем имаш волумен на косата со тоа што ја сушиш наведната, ем ја исправуваш.
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.117
  Јас само да кажам дека не е само техниката, важно е и фенот да е квалитетен!!! Имав прилика да тестирам фен професионален, значи од се што сум имала прилика да фатам во рака, FKF 3800 Cоmpact е сон за секоја девојка! Мазна коса како фенирана во салон, дури и немора да тегнете со четка, само дувајте низ косата. Немам зборови, навистина. Морам да си го купам!

  [​IMG]
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 13. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  664
  Не ја фенирам,ми се допаѓа каква што ми е. :)
   
 14. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Ја фенирам а потоа ја пеглам бидејки косата ми е за никада кој ден самата кје ја исечам од нервоза :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@
   
 15. LetsTalkFashion

  LetsTalkFashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  878
  Почнав да си ја фенирам косата во последно време за да имам малку волумен али како за беља јас баксуз ми се расипа фенот :D
  Али добро не е ни битно тоа, ме интересираше дали знаете какви четки се подобри за фенирање дали оние железните или оние како со природни влакна (меките)????
  И користите некакви други производи за косата да не гори или за волумен конкретно што функционираат???
   
 16. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  од искуство ти кажувам долго врем имав боб фризура и морав секој ден да се фенирам земи си железна јас куписв со природни влакна демек поубави ама немаше некоја гоелма разлика а и мн брзо се оштетуваат за две тр фенирања таа се стопила
   
 17. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.441
  Допаѓања:
  78.474
  Пол:
  Женски
  Јас пак имам различно искуство со тие дрвените четки.
  Имав една големка и многу ми беше убава зашто имав долга коса. По некое време приметив дека се стопиле влакненцата и ја фрлив. :doh:
  Купив друга, пак дрвена, ама подруги се влакненцата, мека е и одлично фенира - наменета е за пократка коса и за фенирање шишки, ама мене ми е супер и за целата коса, иако не ми е кратка. :)
  Оваа не покажува знаци за можно уништување. :lol:
  Супер ми се погоди, а ја купив по евтина цена.
  Би купила и таква метална за да сменам, ама понатаму, кога ќе има потреба. Засега оваа ми е супер.
   
 18. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  553
  Пол:
  Женски
  Јас ја фенирам,на секои два месеци,односно само кога сум на фризер. Фризерката е одлична и ми зема по 100 ден.,а со миење 130. Ако сакам да ми биде права најчесто ја пеглам со преса :)
   
 19. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.684
  Допаѓања:
  19.796
  Пол:
  Женски
  не ја фенирам Често бидејки не можам сама :D :D
  најЧесто ја пеглам со преса...
  е сега сакам да ја фенирам али сама не можам,ако некој има некоја техника писете :)
   
 20. macam

  macam Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Фенирањето ја гори косата така?
  Ама и пресирањето ја гори исто така :D ;)