1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фен за коса

Дискусија во 'Коса' започната од sunfemina, 25 август 2012.

  1. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    ^Штом е за исправање врвови, дефинитивно ќе ти заврши работа :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  2. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    За фино исправување на врвовите ти го препорачувам фенот Filips HP - 8195.
    Не сум во можност да прикачам слика, но можеш да погледнеш на интернет-страната на Техномаркет.Неколку години го користам и премногу сум задоволна.
    При изборот на фен за коса за намената за која ти е потребен секогаш внимавај да има јонизатор и добро обликуван отвор за фенирање т.е. минимален простор за издувување на воздухот.На тој начин косата полесно се обликува и добива мазен и сјаен изглед.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mimoza.mk

    mimoza.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    653
    Јас го имам истиот на розево :)
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Наусица и јас го имам истиот фен и да, првично купен заради дизајнот.
    Жени, бре! :D

    Инаку јас имам кадрава коса, која после ја пеглам, па незнам многу да ви кажам како се "однесува" на права коса.
    Мојата со пегла едвај ја скротувам,а со фенот е просто невозможно.

    Иаку би прокоментирала и за Бејбилис, што и да видите од маркава земајте, јас имам пегла за коса, која работи повеќе од 6 години, а колку пати има паднато,колку ја пренесувам низ куфери , еднаш на ден секако е оклучена, и уште работи како прв ден.

    Иако купив нова, пак си се враќам на неа. :lol:
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Фала многу за предлогот, но јас веќе имам таков фен со јонизатор од друга фирма, а ми треба помал и компактен за да го носам со мене кога патувам.
    Ако некогаш ми притреба нов професионален фен, ќе знам што да одберам, со Филипс очигледно нема утка. :)
     
  6. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мене резервниот фен ми се расипа баш пред да одам за Банско и набрзина си го купив овој
    [​IMG]
    Ме чинеше 650 денари и еве од мај месец до сега одлично ме служи. Малечок е, таман за да го сместиш во куфер. Нема никакви додатоци, а искрено и кога одам некаде не ни ми требаат толку. Поголем фен со разно разни додатоци и опција за ладно имам дома, овој ми е баш погоден за патување. Јас од Северин производите сум многу задоволна, и двете пегли на мене и сестра ми ептен ни се погодија.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Јас користам фен со јони нешто слично како бабулис ама од друга марка. Пред некоја недела косата наместо со фенот со јони ја исушив со обичен фен и резултатот беше посува коса, наелектризирана, со помал сјај. Повторно ја исушив со мојот фен со јони (ја сушам со функцијата ладен воздух) и сѐ беше во ред: косата беше мека, со поголем сјај и не се електризираше. Дали и некоја друга има искуство со фенот со јони и како и одговара? Јас ако ја исушам со друг обичен фен чувствувам голема разлика. Поздрав.
     
  8. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Jaс овај го имам моментално, добар е, само што нема многу додатоци, нема дури ни додаток за ладно.:(

    879377.jpeg
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    Имам фен за коса марка Rowenta. Ретко го користам. Преферирам природно да ја сушам косата. Фенот има јачина од 1 200w и многу е добар. За една минута косата е сува.
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Фен со јони е одличен избор за убава, мека и сјајна коса со можност за користење на умерена температура при сушење.
    Имам позитивно искуство со ваков фен и се сложувам со тебе за разликата во ефектот од употребата на јонизатор која е очигледна. Предност е да се има ваков фен особено во летниот период кога обичните многу се загреваат и создаваат неподносливо чувство при употребата што не е случај со феновите со јонизатор.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.582
    Пол:
    Женски
    Јас имам фен Philips, од постарите модели, не грее многу во споредба со некои модели сега што ги има. Обично ја оставам косата природно да се суши, освен кога треба да излезам брзо откако сум ја измила.
     
  12. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Купив убав, квалитетен фен за коса и најмногу се израдував на дифузерот. Е сега проблемот е што или не знам да го користам како што треба или едноставно мојата коса не се витка со него. Пробав и со пена и без, гледав и туторијали ама не бива. Да напоменам, косата природно ми е виткана. Вие како го користите? :)
     
  13. nikolija2

    nikolija2 Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
  14. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    [​IMG]јас го имам овој фен со повеќе додатоци за фенирање на косата и за правење фризури.
    Имам виткана коса и со фенов дефинитивно најдобро ми ја прави косата кога ја пеглам
    + не ја гори до толку косата како други фенови.
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Препорака за добар фен?
    Ми треба нов, овојпат ќе барам и со јонизација поради наелектризираноста во зимскиов период.
    Ги гледам онлајн во Нептун - Ремингтон, Филипс или Ровента?
     
  16. Оленка*

    Оленка* Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.751
    Пол:
    Женски
    Јас имам фен на Ровента, не излажа името, го купивме како поквалитетен баш од Нептун, го користиме неколу години, ама почнува да прегрева во последно време. Чист е внатре, заштита за заплеткување на влакна не е ни тргната, а знае после 5 минути обично дување да изгаси. Нема шанси да се исфенираш, зашто од топлината што се задржува уште пократко работи. Така што, јас од лично искуство би ти препорачала Филипс, мои другарки се задоволни и од пегли од фенови.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Па ако гледам по цена, Филипс се најскапи. Иако не секогаш цената значи и квалитет. Ремингтон и Ровента имаат реноме како добри фирми за вакви производи, ама очигледно само реномето останало, а не квалитетот.
    Фала за препораката.
     
    На Оленка* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.787
    Пол:
    Женски
    Има ли некаде каде што се продава само додатокот (мислам дифузер се вика) и која цена?
     
  19. MonikaM113

    MonikaM113 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2018
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    76
    Пол:
    Женски
    Дали некоја го има користено и како сте задоволни?
    [​IMG]
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Многу е убав, особено за фино фенирање со четка. Косата изгледа како да е средена на фризер.
     
    На MonikaM113 му/ѝ се допаѓа ова.