1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фервекс (Fervex)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nikiiii, 3 јануари 2014.

 1. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  Што мислите за фервекс, дали е добро да се пие при настинка затоа што го забранија да се пие, демек имало во составот нешто што не треба да се пие. Што мислите вие и дали го пиете? :?:
  [​IMG]
  ---> http://sitel.com.mk/lekot-ferveks-se-po ... aptekite-0
  Јас знам дека уште се продава и дека го пијаат многу мина, јас порано го земав и имав ефект, но сега незнам дали да го земам? Ваши мислења? :?:
   
 2. Lemon

  Lemon Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2013
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  160

  Пред половина година (или колку беше) кога пишуваше по весници како е најдена некоја штетна состојка во прашокот Фервекс, конкретно јас кога читав се спомнуваше Фервекс за возрасни со вкус на боровинка. При настинка кога го побарав во аптека, малтене ми се развика аптекарката во Зегин колку е штетен, го повлекле од продажба и како сеуште можам да го барам!!! Јас, па дури и влегов во дискусија да не е само тој со вкус на боровинка во прашање - битно ме искараа и си заминав со андол.
  Минатава недела одам во аптека (на Зегин), и гледам дека го рекламираат на оние картонски паноа што ги ставаат за производи на акција. Ми требаше за мајка ми за настинка, и' ја прашувам аптекаркава како сега го продаваат, нели е забранет за продажба? Само ми го подаде и ми наплати - си преќуте |( . Ниту мене не ми е јасно што се случува
   
 3. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  И јас ја прашав аптекарката и ми преќути.. :?:
   
 4. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  35.873
  Пол:
  Женски
  Девојки,наместо Fervex,можете да земете Cafetin Cold.Ја има истата намена,а и немало барем до сега некоја помпезна антиреклама за составот.Искрено,а можеби чудно за вас,јас премногу ретко настинувам и немам искуство со овој вид на лекови за настинка и грип.Знам дека некои мои пријатели ги користат лековите од групата на Cafetin Cold.
   
 5. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  знам и јас имам пробано Cafetin Cold, ама подобар ефект имав од фервекс :?:
   
 6. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.255
  Допаѓања:
  122.915
  Јас сум пиела и фервекс и кафетин колд, иако се вратив на обичен парацетамол, затоа што ми се гледа помалку штетен.

  Фервекс подобро ме препотува и ми ја симнува температурата, па го пијам навечер, пред спиење. Ама дејството не му е многу поразлично од обичен парацетамол.

  Кафетин колд ме крева, тоа ми е супер за преку ден, ако сум болна, а морам да одам на работа. Не ми се допаѓа тоа што од него имам тахикардија.

  Во секој случај мислам дека парацетамол добро си ја врши работата, па ги избегнувам овие надградени верзии. Ако имам температура под 38 степени, тогаш пијам лажичка ѓумбир во топла вода и исцеден лимон во него. Многу добро загрева, исто како фервекс, само не ми е тестиран на повисоки температури, затоа што за среќа не сум имала одамна.
   
 7. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  зависи на секој организам различно дејствува, мене ми е најдобро со фервекс :)
   
 8. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Мене секогаш ми помагаше Фервекс, но последен пат кога го побарав во аптека, аптекарката само ми одговори дека веќе не се продава. Па незнам, можно е овие што ви го продаваат, наместо да го фрлат да сакаат да заработат некој денар.
   
 9. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.890
  Допаѓања:
  79.070
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  [​IMG]
  Еден другар пред месец време можеби има купил фервекс па гледајте што се случуваше :x Незнам како може да продаваат такви работи ... се згрозив кога го видов и не планирам никогаш повеќе да се напијам од него ,а сум го користела само 2-3 пати претходно
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 10. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.357
  Допаѓања:
  9.973
  Imam pieno I ferveks I cafetin cold I mislam deka obicen paracetamol I vitamin c ja imaat istata funkcija,pa zatoa retko koristam cafetin cold.
   
 11. Mei

  Mei Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  70
  Имам пиено фервекс неколку пати но се покажа дека кај мене нема некој голем ефект кога ќе настинев а додека од кафетинот сум задоволна - ме поти,ми ја ублажува кашлицата и ми го отпушта носот.
   
 12. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.095
  Допаѓања:
  1.019
  пред некој месец побарав фервекс и ми рекоа дека не се продава веќе,инаку го имам пиено и мене лично ми помага ,но кратко време.Имам приметено дека кога ке го испијам подобро ми е 2-3 часа,после тоа пак исто,само апчиња помагаат ништо друго.
   
 13. nikiiii

  nikiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2013
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  942
  :o :o е уште ова го неам видено :o :tmi:
   
 14. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.522
  Допаѓања:
  4.170
  Пол:
  Женски
  Еднаш имам пробано, и никогаш повеќе :x
   
 15. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.567
  Допаѓања:
  51.473
  Пол:
  Женски
  Леле шо е оваа? :o Како можи вака?!?! Луѓето го земаат за да му биди подобро, ама не и да пијат лек кој е со поминат рок.... :o :shake:
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.339
  Како замена за Фервекс може да се употреби Tylol Hot ,нови се и за кратко време ги олеснуваат симптомите.
   
 17. licemerna

  licemerna Нов член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  па го пријави ли бе ова а????
   
 18. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.890
  Допаѓања:
  79.070
  Пол:
  Женски
  Мислам дека да , низ повеќе аптеки беше исто кога го виде оваа уште од 2 други аптеки купи по едно кесенце и истото беше залебено со друга налепница врз него ....
   
 19. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  574
  ^Вчера пиев.. :o Што се' не ќе видам ццц.. :^)
   
 20. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.218
  Допаѓања:
  21.973
  Пол:
  Женски
  Шо убаво им текнало па, со сини налепници врз старите бели. Ем инвентивни, ем да не се во загуба. |( |(
  А според датумот, ги повлекле пред 7-8 месеци и бап на истите нов рок. :headbang: