1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фервекс (Fervex)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nikiiii, 3 јануари 2014.

  1. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    Што мислите за фервекс, дали е добро да се пие при настинка затоа што го забранија да се пие, демек имало во составот нешто што не треба да се пие. Што мислите вие и дали го пиете? :?:
    [​IMG]
    ---> http://sitel.com.mk/lekot-ferveks-se-po ... aptekite-0
    Јас знам дека уште се продава и дека го пијаат многу мина, јас порано го земав и имав ефект, но сега незнам дали да го земам? Ваши мислења? :?:
     
  2. Lemon

    Lemon Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    167

    Пред половина година (или колку беше) кога пишуваше по весници како е најдена некоја штетна состојка во прашокот Фервекс, конкретно јас кога читав се спомнуваше Фервекс за возрасни со вкус на боровинка. При настинка кога го побарав во аптека, малтене ми се развика аптекарката во Зегин колку е штетен, го повлекле од продажба и како сеуште можам да го барам!!! Јас, па дури и влегов во дискусија да не е само тој со вкус на боровинка во прашање - битно ме искараа и си заминав со андол.
    Минатава недела одам во аптека (на Зегин), и гледам дека го рекламираат на оние картонски паноа што ги ставаат за производи на акција. Ми требаше за мајка ми за настинка, и' ја прашувам аптекаркава како сега го продаваат, нели е забранет за продажба? Само ми го подаде и ми наплати - си преќуте |( . Ниту мене не ми е јасно што се случува
     
  3. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    И јас ја прашав аптекарката и ми преќути.. :?:
     
  4. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Девојки,наместо Fervex,можете да земете Cafetin Cold.Ја има истата намена,а и немало барем до сега некоја помпезна антиреклама за составот.Искрено,а можеби чудно за вас,јас премногу ретко настинувам и немам искуство со овој вид на лекови за настинка и грип.Знам дека некои мои пријатели ги користат лековите од групата на Cafetin Cold.
     
  5. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    знам и јас имам пробано Cafetin Cold, ама подобар ефект имав од фервекс :?:
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Јас сум пиела и фервекс и кафетин колд, иако се вратив на обичен парацетамол, затоа што ми се гледа помалку штетен.

    Фервекс подобро ме препотува и ми ја симнува температурата, па го пијам навечер, пред спиење. Ама дејството не му е многу поразлично од обичен парацетамол.

    Кафетин колд ме крева, тоа ми е супер за преку ден, ако сум болна, а морам да одам на работа. Не ми се допаѓа тоа што од него имам тахикардија.

    Во секој случај мислам дека парацетамол добро си ја врши работата, па ги избегнувам овие надградени верзии. Ако имам температура под 38 степени, тогаш пијам лажичка ѓумбир во топла вода и исцеден лимон во него. Многу добро загрева, исто како фервекс, само не ми е тестиран на повисоки температури, затоа што за среќа не сум имала одамна.
     
  7. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    зависи на секој организам различно дејствува, мене ми е најдобро со фервекс :)
     
  8. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш ми помагаше Фервекс, но последен пат кога го побарав во аптека, аптекарката само ми одговори дека веќе не се продава. Па незнам, можно е овие што ви го продаваат, наместо да го фрлат да сакаат да заработат некој денар.
     
  9. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.358
    Допаѓања:
    83.801
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    Еден другар пред месец време можеби има купил фервекс па гледајте што се случуваше :x Незнам како може да продаваат такви работи ... се згрозив кога го видов и не планирам никогаш повеќе да се напијам од него ,а сум го користела само 2-3 пати претходно
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  10. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Imam pieno I ferveks I cafetin cold I mislam deka obicen paracetamol I vitamin c ja imaat istata funkcija,pa zatoa retko koristam cafetin cold.
     
  11. Mei

    Mei Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    70
    Имам пиено фервекс неколку пати но се покажа дека кај мене нема некој голем ефект кога ќе настинев а додека од кафетинот сум задоволна - ме поти,ми ја ублажува кашлицата и ми го отпушта носот.
     
  12. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    пред некој месец побарав фервекс и ми рекоа дека не се продава веќе,инаку го имам пиено и мене лично ми помага ,но кратко време.Имам приметено дека кога ке го испијам подобро ми е 2-3 часа,после тоа пак исто,само апчиња помагаат ништо друго.
     
  13. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    :o :o е уште ова го неам видено :o :tmi:
     
  14. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Еднаш имам пробано, и никогаш повеќе :x
     
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Леле шо е оваа? :o Како можи вака?!?! Луѓето го земаат за да му биди подобро, ама не и да пијат лек кој е со поминат рок.... :o :shake:
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Како замена за Фервекс може да се употреби Tylol Hot ,нови се и за кратко време ги олеснуваат симптомите.
     
  17. licemerna

    licemerna Нов член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    па го пријави ли бе ова а????
     
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.358
    Допаѓања:
    83.801
    Пол:
    Женски
    Мислам дека да , низ повеќе аптеки беше исто кога го виде оваа уште од 2 други аптеки купи по едно кесенце и истото беше залебено со друга налепница врз него ....
     
  19. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    ^Вчера пиев.. :o Што се' не ќе видам ццц.. :^)
     
  20. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.462
    Допаѓања:
    22.804
    Пол:
    Женски
    Шо убаво им текнало па, со сини налепници врз старите бели. Ем инвентивни, ем да не се во загуба. |( |(
    А според датумот, ги повлекле пред 7-8 месеци и бап на истите нов рок. :headbang: