1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Фервекс (Fervex)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од nikiiii, 3 јануари 2014.

  1. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    И Фервексот и Кафетин-колд се на иста база: Парацетамол и Витамн Ц, со таа разлика што мислам дека Кафетинот содржи повеќе парацетамол од Фервексот. Имаат додадено и некои киселини и нели вкусови. Мене Фервексот многу ми помагаше (пу, пу, пу - последниве 6-7 месеци не сум настинала за да пијам), Кафетин не сум сакала да пијам затоа што ретко кога имам висока температура при настинка (до 37,5 преку сила), па да пијам повеќе Парацетамол. Секогаш Фервексот го пиев пред спиење затоа што искрено мене Парацетамолот ме тера на спиење, ме опушта и ми олеснува многу, ама одма ми се приспива.
    Но, откако слушнав за се ова, не планирам повеќе да купувам. Сама ќе си изронам Парацетамол и Витамин Ц во млака вода и ете.
     
  2. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    Ако кесенето сеуште ти стои во корпа провери си го датумот (иако веќе си ги испила)
     
  3. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Против прелада обично пијам фервекс и има позитивни резултати, но овој пат решив да пробам и со Кафетин-колд макс. И секако откако ја видов сликата што ја беше објавила Viktorijaaa5 љубопитната јас одма од позади одлепувам да видам што и како има. И што да видам исто како на сликата.
    Значи КАТАСТРОФА. :puke:
     
  4. SiMpAtIcNaTa

    SiMpAtIcNaTa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.557
    Фервексот има поубав вкус, ама кафетинот е поефикасен. Се разликуваат по составот. Фервексот има 500 грама парацетамол и вит.Ц а кафетинот е со 1000 гр парацетамол. За тоа со роковите,отворајте си очи. Сега со приватизацијата на аптеките се прават бизниси. Иако секој лек може да се користи отприлика до 6месеци од истекувањето на рокот, никој нема да купи лек со поминат рок. Затоа и го лепат тие етикети.
     
  5. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    Одвратен ми е Фервексот за пиење.
    А и нека некое позитивно дејство.Барем кај мене.
     
  6. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    abe so toa "gjubre" trk prijavuvaj, ministerstvo za zdravstvo, sanitaren ispektorat, vamu tamu, namojte da piete lek so pominat rok e ziv otrov, mora da se sankcionira toa so prael falsifikat krivicno delo e toa , ke otrue narod, a zamisli da ne si videla, i ispies ...
     
  7. westimka313

    westimka313 Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    5
    ferveksot ne lekuva nisto , toa e ziv toksin, poveke steta ke ti napravi, probaj so zdrava hrana , svez gjumbir, luk, kantarion, imas trista cuda, ne si go trujte organizmov so razni otrovi
     
  8. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Јас сум го консумирала фервексот со вкус на портокал,ми се допаѓа неговиот вкус,но повеќе ми делува Кафетин Колд и Кафетин Колд Макс и затоа нив ќе продолжам да ги консумирам во иднина при настинка и грип,а Фервексот ќе го тргнам на страна поради неговиот послаб ефект при лекување на настинка и грип! :) ;) 8)
     
  9. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    3.358
    касно гледам али сликава не е од Фервекс туку е од Кафетин Колд ;) еве истиве ги имам дома само овие што не се се вакви немаат лепенки ама истото го пишува :)
     
  10. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Пијам фервекс кога сум настината и искрено многу ми има помогнато кога се чувствувам како претепана како да ме освежува :D навистина сум задоволна :)
     
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    32.104
    Пол:
    Женски
    Имам пиено Фервекс и ми помагал. Сега не смеам да го пијам затоа што дојам.