1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Финансиите во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од stetoskop, 16 декември 2011.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.402
    Мислам дека знам отприлика колку заработува, но не се замарам. Трошиме кој како ке му дојде и не пазиме кој колку дал, па дали се мои, негови, заеднички. Пресреќна сум што не е тупаџија за пари и што е разумен човек кога е трошењето тема. Може има црн фонд, поим неам, не знам ни колку картички има, ни дали штеди. Мислам дека еднаш одмана, пред неколку месеци му спомнав дека имам заштеда, ама не се испозамара многу за тоа. Ако некој од нас снема, нормално, другиот ќе троши, ама никогаш нема да преречеме кој колку потрошил, кој помалку, кој повеќе.
    Чудна ми е по малку таа опседнатост со тоа колку пари има мажот, дали дава на мајка му, на сестра му, каде троши негова плата...Моитре пријателки исто така, не се замараат(освен една) со тоа колку трошат и заработуваат нивните дечковци или сопрузи. Секој има право на свои пари и свој начин на трошење. Не може никој да располага со туѓ имот.
     
  2. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Цка друго е во врска друго е во брак .. И јас не се замарам колку има партнерот дали дава на роднини , нити знам колку заработува. Трошиме заеднички и не броиме кој колку дал .

    Ама сметам дека во брак е друго барем според примерот на моите . Не дека некој се замара и брои туку едноставно во еден хармоничен брак тоа природно си доаѓа . Заработуваат за да има за домот те за децата .Моите си имаат посебни сметки , татко ми плаќа сметки мајка ми купува за дома и двајцата често си ги земаат картиците ако има потреба . И не го рачунаат тоа како земање туку едноставно сите пари што ги заработуваат си ги рачунаат за заеднички бидејки имаат заедничка цел .
    И еве пример мајка ми продаде имот од наследство , без разлика што тоа се нејзини пари таа ги рачуна како заеднички и заедно се консултираат во што да ги вложат .А си има посебна сметка во која штеди за нас , за свадби и биле тие пари :rofl: Татко ми знае за неа и не се меша колку ќе стави месечно на неа бидејки знае дека е разумна жена.
    Што се тиче помагање на роднини секогаш се помагало кога има и никој не се лутел дома , нормално кога сме биле во криза никој од нив не ни помислил да дава пари .

    Не знам не сум во брак ама сметам дека со време природно нема да ги делиме парите на мои и негови туку на наши .
     
    На roberta-rubi, imelda и Cacuvche им се допаѓа ова.
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Не сум во брак, ама од што ве читам и од што знам многу во моја близина мажите сакаат да располагаат со парите на жените. Многу нефер е жена да води сметка за 70% од трошоците во куќата. Знам таков пример им плаќа сметки, им реновира по дома, дрва за огрев купува и тоа на ништо не личи. Треба да се има доверба и да придонесуваат партнерите заедно. Ако имаат повеќе нека си приуштат некој убав одмор, викенд, а не да крие мажот а жената да дава пари за се или обратно.
     
  4. Lexus

    Lexus Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се чувствувам дека го изневерувам, ниту пак би се чувстувала изневерено ако тој има пари на страна. Знаете зошто?Затоа што јас тој црн фонд не го чувам за да го трошам за мене. Дома сега се е подмирано, фала Богу се има. Ама недај Боже дојдат денови (какви што сме имале)кога нема да имаме да јадеме ( мислам на сите на мене, мм и детето). За тоа е тој црн фонд. Плус имам дете. Потребите на децата се некогаш поголеми од нашите примања. Веројатно сите сте ме разбрале во негативна смисла. Сте ме разбрале кога ќе нема пари за дома, што ми е гајле за вас немајте леб за јадење, јас ќе си ги трошам парите за мене. Не, никако !! На крај од краиштата тие пари еден ден добро ќе ми дојдат за образование на детето :)
     
    На encimenci, nena2010, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    Јас уште студирам, последна година ми е, работи само мм... парите ги трошиме заедно, гледаме прво да има за малото, за јадење, па што остане за нас... моите ги плаќаат сметките, тоа ни е голема помош, неговите ни даваат пари ако некогаш ја заглавиме... така да имаме помош и добро ни е, но факт е дека со една плата не се живее, да го завршам факсот ќе се вработам и јас, па тогаш по ќе се живее... многу ми се допаѓа тоа што пред да се купи нешто се договораме, никогаш не криеме еден од друг...
     
  6. Cacuvche

    Cacuvche Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Кај нас се е заедничко, нема мои твои парите ги чуваме заедно и за што ни треба си земаме.
     
  7. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Кај нас сега за сега функционира се добро... и додека беше тука мм некако преживувавме со една плата и гледавме да имаме за се и да не позајмуваме од никого.
    Е сега некогаш може да ми останат ситни пари пример 100-200ден и ги тргам на страна, и така си собирам и многу се добредојдени за на крај на месецот. Некогаш знам со тие пари да му купам нешто да го изненадам, а некогаш на крај месец кога сме немале знаел да ми рече ајде домаќинче извади од тие преградите од новчаникот знам дека ќе се најде нешто. Он не се чуствува ниту измамено ниту било како. Мило му е што ете така некогаш знам да тргнам на страна. Да напоменам ниту ги чувам за себе ниту ги кријам од него, пре би рекла ги кријам од самите себеси за да се најдат кога ќе се најпотребни.

    Сега откако отиде да работи надвор имаме повеќе пари но и повеќе проблеми. Глава ме боли кога зема плата, до денар го цепкам и се си запишувам кај трошам. Не сакам да се полакомам па да ми биде џабе седењето без него. Исто така кога ќе ми испрати пари ги расределувам на сите страни и што остане тргнам на страна.. Сега не ме ни прашува каде трошам и колку трошам, но јас сепак запишувам и водам евиденција ..
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Se e moe tvoe i obratno:) taka funkcionirame nie. Jas uste koga zemam plata odma trgam 4000-5000 mkd i obavezno mi se naogaat za nesto neplanirano ( pr.poveke detski rodendeni vo mesecot, nesto za decata sto ne vredi da se ispusti:) ).
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.409
    Многу ме интересира, колку пари би требало месечно да зима едно семејство, кое сака да се осамостои за да можат да имаат колку толку нормален живот кај нас? Еве на пример ако збориме за маж, жена и едно дете(бебе)? Колку мислите дека би требало да имаат минимални примања за да живеат сами, без да имаат некакви потешкотии во смисла да немаат за јадење и слично?

    Извинете ако не е за тука мислењево, многу ми е ова непознато и некако не можам ни да се потрудам да разграничам така да баш би сакала да слушнам мислење од повозрасни.
     
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Од многу работи зависи, во кој град живеете, дали под ќирија, во сопствен стан или во заедница со старите. Ако не плаќате ќирија и не се луксузирате туку ви е важно само преживување на почеток, а сте во помал град, тогаш и две минимални плати ќе ви завршат работа. Во смисла да не сте гладни но не и со полн фрижидер, да имате повремено понекое евтино парче облека да си купите, да внимавате кога бојлер уклучувате, излегување со пријатели на вечера еднаш во неколку месеци, нови технологии да заборавите и слично. Многу скромно, но ако се води ред се може.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  11. babylove90

    babylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    и јас би рекла дека зависи од истите работи но сепак зависи и како се организираат парите,не е само во примањата но сепак сметам дека за нормален живот 500 евра најмалце се потребни...ако живеат сами сопружниците,во заедница би биле мислам помали зашо сепак нели секој трошок е поделен...барем така е во нашиот случај,сметките по пола се плаќаат. инаку баш за темава ќе кажам дека меѓу мене и сопругот нема мое твое,додека работев и јас кој прв земеше плата плаќаше сметки (тоа ни е правило-прво сметките па се др.),потоа зависи што следи на ред итн...парите стоеле секогаш у фиока а у новчаник за секој случај секогаш и јас и тој сме имале во ќеш 1000ден.,се останато дома,а и јас си имав и ден денес си го имам истиот систем како една др форумџика што прочитав дека тргала пари на страна па на крај месец им се наоѓале,и јас тргам од што и да ми остане кусур и на крај месец искачала извесна сума пари што ни се наоѓала и исто и мм знае дека имам тргнато и му е баш мило зашо мн пати на него му згустило (обично за некој дел за колата) и само ми вика ај вади од тие за црни дани,во една прилика ми рече-паметна си ти така што правиш,да сум јас ќе ги потрошам!како и да е,така ние функционираме и мислам дека е тоа најнормално...извинете за долгиот пост!
     
  12. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    На ова тема зависат и дрруги работи ,дали плајка кирија,дали дава на таткому мајкаму а и тие работат и кој ги плајка сметките за дома.
    Е па да,кога бевме во заедница со неговите мм плајкаше се а неговите ништо,стан,вода,струја,јадење пиење,книги за братот и сестрата и плус бензин за колата на мм и таткому,на почетокот си молчив ама кога сето ова се случуваше и они секој понеделник на пазар да си купуват се што сакат а јас и мм да не купуваме е тогаш почнав да се грижам околу тоа,бидејки на моите пари им го донесоа крајот а со мм бевме од плата до плата.
    Така се замешав и јас со тоа и му водив малце евиденсија со давањето пари на неговите,сепак треба и за утре да се мисли а не некој денес и утре и натака да се шетка а некој да нема да јаде.
     
  13. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Во многу бракови има несогласувања најчесто поради тоа парите. Но ако со партнерот знаете да се договорите кој што ќе плати ќе нема проблем. независно од тоа на кој датум се зема плата но кога ќе ја земеш таа плата прво и основно треба да се платат сметки струја, вода, интернет и други места кај што се должни. Се пазарува за дома за цел месец и на крај ако остане нешто тогаш може да се планира што со тие пари или каде ќе се трошат. Па на крај краишта никој неможе да се остави без динар во џебот до следната плата. Ова го знам оти мајка ми така прави и сметам дека е правилно. И најважно е со партнерот да се договорите како ќе плаќате и кога за да си немате проблеми подоцна.
     
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Kaj nas sekoj si vodi smetka za svoite pari. Jas si gi placam moite kartici , mm negovite, a kreditot koj prv ce zeme plata. So ednata plata placame smetki ( struja, voda mob internet...a so drugata pazaruvame za jadenje) Obavezno trgame po 1000-2000 den.za crni denovi da se najdat. Ako snemam pari ce mu pobaram da mi dade i obratno.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Парите се на купче.Однапред во месецот знаеме какви обврски имаме (режиски трошоци, родендени, свадби....).Картици немаме.Обавезно тргаме на страна 100 евра најмалку.
    Не сме трошаџии, не одиме по кафани, излагаме на кафиња само, за гардероба сме рационални и не расфрламе.
    Можам да кажам дека сме доста умешни и економични.
    Однапред имаме собрано пари за одмори и викенди, и не користиме рати за таа намена.Многу се високи каматите.
     
    На Dust, VladeMila, vitamina и 4 други им се допаѓа ова.
  16. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    Супер звучи ова погоре и алал да ви е што можете сето тоа да си го дозволите. Да можам и јас би постапила така... Во ситуацијата во која се наоѓам делумно можам.. Плаќаме кредит и пазарење со една, режиски трошоци сметки со друга... За луксузни излегувања нема сем кафе или несто поскромно... Обавезно во месецот има родендени, одење негде на свадба, за дете, за стан.... И само за убаво нека биде.... Не можам многу да штедам на страна со мало дете... И одморот по се изгледа ќе биде на рати... :(
     
  17. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    Epa vaka vo brak sme edna godina i posledno vreme mn rab prefrla vo smisla jas rabotam jas trcam tebe ne te biva i normalno jas ne prekutuvam i doagame do kavga toa se slucuva posledniov period pocesto j se mislam deka ke se opusti i ke mu premine vo navika , inaku jas ne rab momentalno baram rabota decinja nemame jas imav spontan abortus toa me ubiva psihicki mn a toj uste me dotolkuva
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Ние ставаме по 2/3 од платата на едно место, 1/3 си оставаме во нас за секојдневни трошоци, до работа, од работа, лични луксузи... Вкупна имаме некаде околу 30000 денари за трошење, од нив од старт ставаме 100 евра на страна, имале потреба немале потреба ставаме, моментално тоа е за реновирање на кујна, 100 евра ни се отприлика сметките, сега додека е голема струјата де, но со доста пазење, со остатокот пазариме два пати месечно, еднаш на почеток кога купуваме крупни работи, средства, прашоци, месо, за цел месец залихи, а втор пат доколку нешто ни затреба но секојдневно требаат работи како леб, нешто што е расипливо, зеленчук и овошје... Имаме картица, од неа купуваме поклони што вредат повеќе, да ни излезат на рати, поголеми работи плаќаме со неа, а со неа планираме да покриеме и дел од материјалите за кујната. Кога купуваме обично купуваме по еден пакет млеко, пола пакет зејтин, големи количини брашно, шеќер, по 1-2 кила кашкавал и сирење, намази, салама ретко јадеме, едно парче некоја салама на 2 месеци, сувомеснато само за некакви славја купуваме, тестенини купуваме скоро секој месец по една кеса од сите врсти, секогаш мора да има резерва прашок за перење, средства за хигиена, тоалетна, секогаш да има за 15 дена ако немаме пари да покриеме. Месо купувам на 2 месеци отприлика, мелено, стек, телешко, свинско, за 1000ка најмалце и така на 2 месеци. На родендени и такви славења секогаш носиме подароци сами без исклучоци, и тоа не гледаме да заштедиме. И можам да речам дека секој месец кубуриме при крај, но се издржува, имаме секогаш за јадење, не одиме да јадеме кај родителите на мм секоја недела за да заштедиме и мислам дека можам да речам дека сум горда на себе и мм, на нашиот домаќинлук. Не гледаме да биде скромно, напротив, но не ни се расфрламе со непотребни работи. Облека, лични потребштини, се тоа сами си покриваме, мислам секој за себе. Мислам дека сега засега сме на добар пат ;)
     
    На Dust и joy1 им се допаѓа ова.
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Neznam kolku sum komeptentna da komentiram na temata,no moite kako sto pravat so finansite dobro funkcionira...Tatkomi zema dosta visoka plata i nikogas ne ja vadi cela plata primer ako zemi 38000 ili 40000 ili gore dolu tuka nekade toj ke izvadi samo 30000 i site pari gi ostava na edno mesto,se plakat site smetki i se pazari za jadenje,ako trebat za nesto plus pari se prasva ili se dogovorva mozi ili nemozi i tocka.Potoa majkami koga ke zemi plata i taja kupva za jadenje toa sto misli deka treba nesto del zema od platata za nea za trosenje do krajot na mesecot del ja ostava na mestoto kaj tatkomi i se trosi za toa sto treba ako na nekoj mu trebat pari kazva da zemi i za sto zema...E sega ako izlezi nesto ne predvideno svadba nekoj nekade da odi ili bilo kako sve e stvar dogovor, nekogas ima konflikti znat bratmi i tatkomi za nekoi raboti da se opustat ama nisto bez kontrola,sepak smetam deka moite znat da se spravat so finansite...Mene ne mi e logicno za mn.semejstva koj imat mali primanja ili edvaj svrzvat kraj so kraj,si dozvolvat telfoni na neznam kolakvi pretplati trosat na kreditni karticki za garderoba i trista gluposti od nea,pa uste i odmor na rati,kako odmorot da mu e zadolzitelen,da odam na odmor na kredit mislam koj apsurd nemozam da gi svatam takvite semejstva iskreno kako funkcionirat ama ok sekoj razlicno...
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    И ние со мм за парите функционираме супер....Се си трошиме на нас :D:DЖивееме сами по кирија сме, бидејќи сме во друг град од нашите дома и супер ни е, и кој прв ќе земе плата плаќа кредит,сметки, кирија, бензин и сите трошоци кои ќе се појават месецот. Инаку многу пари трошевме до сега за викенди, гардероба си кушуваме често, често одиме во кафана со друштво,викенди излегуваме обавезно и на диско одиме, на кафе два-три пати неделно па и почесто некогаш, на одмор обавезно и тоа на убави дестинации ама имаме како така солидни плати и си ги трошевме за нас, никој не ни помага финансиски. Еве сега фала му на Бога бебенце на пат си чекаме и сега прво приоритет има бебе и се што е потребно за неа, а после за нас :inlove::inlove::inlove:Немаме заштедено пари, ама затоа убаво си тераме месецот:DБитно до сега за финансии никогаш се немаме спречкано, во врска бевме 8 год, 3 год живеевме заедно и сега веќе една година во брак и супер функционираме :l::hug: