1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Финансиите во бракот

Дискусија во 'Брак' започната од stetoskop, 16 декември 2011.

  1. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Na pocetokot od brakot zavisevme od moite i od negovite. Potoa koga se vrabotivme plakavme pola-pola so smetkite so svekor mi i svekrva mi.Sami od nasite plati (i od svadba) si go uredivme spratot bev nicija pomos a sega i cela kuka,dvor.Pred 1god brat mi go povlece mm i zamina da raboti vo Amerika .Koga pocina svekor mi normalno e deka svekrva mi nemozese da opstoi so edna plata i da dava pola za smetki,za drva i plus da ima za jadenje a nie moram da kazam deka jas zimam dobra plata a za mm i da ne zboram si gi zemavme site smetki i si gi plakame plus i za drva i od strana na meso sekogas nie kupuvame.Svekrva mi e poveke i od blagodarna za toa a nema potreba,zatoa sto kako sto roditelite imaat obvrska da se grizat za deteto taka i deteto koga ke porasne ima obrska za roditelot (normalno dokolku zasluzil).Moe mislenje
     
    На A.n.g.e.l.a.V, anggell, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Си имавме сопствени желби и цели, пространства и ставови, гледишта, критериуми и карактер околу поимот брак. Па баш затоа уште од самиот почеток не зависевме и не зависиме од никого. Појдовме на пат да се избориме за сите наши лагодности и задоволства, и сме до реализацијата на истото.
    Ако некаде каде што треба и се може секогаш ќе се помогне без отстапки.

    Финансиите се обострани и заеднички секогаш, дури и во случај да дојде период на не обостраност важи истото правило, за тоа нема ни потреба да се дискутира ниту пак најмалку споменува.
    Всушност суштината на бракот се нарекува "наше" а не "мое" "твое" , секогаш фунционираме и располагаме заеднички и наше.
     
    На delvi и Milobebence им се допаѓа ова.
  3. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Кај нас се е задничко,нема мое,твое и нема црн фонд од моја или негова страна скришно.Знаеме кој колкава плата зима,за што одат парите и никогаш нема скришни работи,се планираме заедно,Затоа и од сам почеток не сме имале проблем и караници за финансиите.
     
    На Milobebence и stetoskop им се допаѓа ова.
  4. diskreten32

    diskreten32 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 август 2013
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    3.034
    Пол:
    Машки
    тоа повеќе се нарекува семеен буџет што значи она си има своја плата ја си имам своја а учеството у трошоци е заедничка ја ги плаќам сметките она купува намирници за дома па понекогаш и обратно глупо би било таа да ми ја даде платата па после да ми побара пари ма јок
     
    На crazylady, elimkd и stetoskop им се допаѓа ова.
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Мојата и неговата плата на едно место (во домашен паричник) и секој од таму си зема колку му треба, нема мои и негови пари, заеднички се. Од овде се земаат пари за сметки, за намирници, за облека за потреби на кола, за потреби на дете и за билокакви наши потреби.
    ММ работи плус уште нешто, па парите од таа негова плус работа си седат на сметка како заштедени пари и ги планираме за нешто покрупно оти искрено од неговата и мојата плата скоро ништо не останува како заштеда.
    Така е организиран нашиот семеен буџат од привот ден откако живееме заедно, и мислам дека така е правилно.
     
    На crazylady, Nightwish11, Paka и 3 други им се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.907
    Допаѓања:
    32.502
    Пол:
    Женски
    Нема мое твое кај нас. Се е заедничко.
     
    На A.n.g.e.l.a.V, Abc07 и Nightwish11 им се допаѓа ова.
  7. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    И ние функционираме 'нема мое-твое, се е наше' ама сепак работиме и двајцата и си имаме посебни сметки, картички. Некогаш на пример јас ќе платам сметки, ќе испазарам, па кога ќе ми отиде платата зимам од сопругот. Некогаш обратно. Имаме и мал кредит, него го отплаќа сопругот (автоматски му повлекува банката). Не штедиме, но не трошиме пари на непотребни работи. Секој месец тргаме пари колку што ќе ни останат од платите. Додека сме двајца и не сме кнап, ок ни е така да функционираме.
     
    На A.n.g.e.l.a.V му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Nema tvoe moe,se znaat pinovi,se znaat smetki,trosoci krediti...
    Momentalno e nevozmozno stedenjeto,se nadevam vo idnina ke se promeni:swear::swear::swear:(y):emo:,
    Ne fati los period no nema da trae vecno.:nod::nod::nod::nod::shake:
     
    На A.n.g.e.l.a.V му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Со мојата плата се плаќаат сметки,со неговата намирници за дома, а на свеки пензијата појма немаме кај оди... Тоа што ќе ми остане од плата стои на моја сметка ,неговото на неговата.
     
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Вие што сте подолго во брак и имате дете: Можете ли да ми кажете од прилика колкави се трошоците околу грижата за детето месечно? Ние плаќаме кирија, сметки, кредити, храна значи тие трошоци добро ми се познати и јас сум одговорна за повеќето (со парите на мм зашто моментално не работам, тој ми плаќа придонеси за трудничко) ама ме интересираат трошоците околу детето. Кај и да е ќе се породам и многу ме плашат муабетите дека грижата за детето носи најмногу пари. Или и тоа е индивидуално?
     
  11. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Sporedva nemozes da pravis.
    Nikoj ne moze da go predvidi sekoj trosok.
    Ima mn neplanirani.
    Dokolku imas nekoj poznat mozes malata obleka da ja zemes od niv veruvaj za bebe sto i da kupuvas e nepotrebno za pomalku od meesrc.
    Barem do 9 mes 1godina, zavisi od bebeto.
    Brzo izrasnuvaat se.jas od prvoto deka masko za vtoroto nemav zenski raboti,a nemav nikoj blizok so bebe,nekoi se iznosija nekoi ne.
    E zatoa pa bratmi ima dve devojcina i so moeto pogolemo nivnoto prvo e razlika 9meseci i pomos e ogromna koga go imas toj moment.
    Eve vtoroto mu e 2 godini, na moeto najmalo mu dadoa se... ima alista sto 2 3 pati se obleceni i se od moeto prvo devojce,ednostavno nema koga i kade da gi iznosat.
    Normalno deka ke kupuvas nekogas i novo, no toa bi ti bilo najgolemiot t.n problem.
    Pampers,krem, sampon,kupka i vlazni zavisi od koi ke kupuvas mesecno sig okolu 1500 ke te kostaat dodeka e pomalo.
    Mlekoto dokolku ne go fois bebeto e drug dopolnitelen i najgolem trosok.fokusiraj se na toa.
    Tocen iznos nema.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. лукајана

    лукајана Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    506
    Пол:
    Женски
    Исто како и @Mami3 и јас сум со три деца и можам да кажам дека за бебето немам нешто многу трошоци. Месечно одат пелени, влажни, козметика, витамини. Само на цицање беше до сега еве постепено воведуваме цврста храна која секако ја купувам и за другите деца и не сум осетила нешто многу зголемени трошкови за бебче. Не можеш точно да знаеш и не се замарај уште сега и штом ти плаќа придонеси мт ке земаш и породилно тоа ти се плус пари.
    Во врска со финансиите немаме поделба на мои-твои. Работиме двајцата, вадиме некоја сума на пари која стои дома остатокот е на сметка и плаќаме со картичка кога пазариме. Сега заради коронава мм пазари и сите картички се кај него.
     
    На A.n.g.e.l.a.V, Jana06 и Mami3 им се допаѓа ова.
  13. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    9.040
    Месечно 2 000 за памперс, 800-1000влажни марамици,babytol d3-300, плус гел за туширање/лосион/павличева маст околу 1000.На почетокот најмногу пари имам дадено за шишиња и цуцли додека да погодам. Околу 3 000-4 000 давав за адаптирано млеко, па плус чајче,сокче,капки за грчеви итн. Околу 10 000 -12 000 месечно.
     
    На Nevenche26 и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Adaptiranoto mleko e najskapo.
    Jas caevi i sokovi ne davav na niedno.
    1 go doev do 1god i 2 mes
    2 1god i 8 mes,
    3 e bebe od 3 mes ke vidime zdravje.
    Ne bi rekla deka 12000 davam za bebeto mesecno.ni priblizno.
    Za golemite posto se vo skolo da odat poveke pari zasto imsst kurs,hrana, sport i slicno...
    Kolku e pogolemo deteto ima i pogolemi baranja -normalno.
     
    На bertold, crazylady и Jana06 им се допаѓа ова.
  15. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    И јас де соглсувам со тебе и на нас така ни беа трошоците дур не напрсви бебе 7-8 месеци па почнаа да се намалуваат трошоците за ад млеко. Ама зависи дали детето ќе е на цицање или на ад. Тоа ја игра според мене најголемата улога. Дур е мало и за пелени одат доста пари, зошто реално 8-9 пелени менуваш на ден. Имало месеци кога само за пелени и ад сме давале по 9000-10000, ама тоа е дур е мало.
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Многу точно ти кажале. Доаѓањето на бебето носи големи трошоци. Уште па ако е на ад ... :tmi:
    Пелени, капки, влажни, пробиотици, цуцли, шишиња (радувај се ако првата цуцла и првото шише ги прифати), нега на твоите гради, па дали ќе цица нормално или со силиконски брадавици, чаеви за доилки.
    Ако е на ад ќе купуваш ново, ново и ново додека некое не го засака (треба да се радуваш ако првото купено го засака) а притоа да не му прави проблем на меше.
    Ехееее ....
    :inlove::l:
     
    На Tanjamm, crazylady и Jana06 им се допаѓа ова.
  17. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Од моето искуство трошоци за бебето се околу 1500 денари месечно, моето бебе е на доење од самиот почеток, така да немаме трошоци за адаптирано млеко, пелени има ефтини варијанти, што едно џамбо пакување може да трае до три недели а чинат околу 650 денари. Неопходно е првите три месеци да пие витамин д3+к1, кои чинат околу 400 денари, а по третиот месец д3+омега кои се околу 500 денари. Цуцли не користевме воопшто, иако купивме, но не ги прифати, па не настојувавме да го учиме на цуцла, сега немаме ни потреба, така да не е неопходно да се фрлаат пари за цуцли, како и за шишиња доколку бебето е на доење. Павловичева користиме една во месецот околу 200 ден, оригиналната, но секако има и поефтини варијанти. За бањање купивме мустела купка и млеко за тело, малку се поскапички, но траат 6 месеци и повеќе. Во однос на облеката купувавме пред да се роди по некое боденце, пижамчиња и сл, но не премногу, а во првите шест месеци немавме потреба од дополнително купување облека, бидејќи имавме многу подароци. Прегледите кај матичен педијатар се бесплатни, знаат да препишат пробиотоци кои исто така знаат да се скапички, ние не ги користевме бидејќи кога прв пат му дадовме бебенцето не ги прифати, многу ни плачеше, втор пат исто, се консултиравме со друг педијатар кој ни кажа дека мајчиното млеко е најдобар пробиотик и нема потреба да се даваат. Така да резимираме, 1500, плус минус 500 ден во првите шест месеци. Се надевам одговорот ти е од помош.
    Поздрав
     
    На bertold, mKdevojce и Jana06 им се допаѓа ова.
  18. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Tocno...
    Zatoa pisav okolu 2000 den.
    Na adaprirano e najskapo sekako,zatoa e naglaseno.
    Ne se traumatiziraj,bebeto zdravje i zivot samo da go dois,drugoto ne mu treba,se si ima bo mlekoto:inlove:
     
    На crazylady и Lisicko им се допаѓа ова.
  19. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Во брак сте и со свекрвата?
     
    На delvi, Lunar, haruki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Не сме ,во заедница сме и таа троши и струја и вода ,и јадење.
    Сметам дека кога знае душа да ми вади треба да знае и да плати барем една од сметките кои патем се на нејзино име а не ги ни отвора ,додека кога ќе стигне пошта на мое име било што "поштарот отворени ги донесе"
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.