Форми на долга коса

Дискусија во 'Коса' започната од Lizalka, 16 март 2010.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.074
  Допаѓања:
  74.280
  Пол:
  Женски
  ^ И јас умирав по ваква коса, ама почнав од пред скоро да не ја сушам косата со фен, туку ја оставам да се исуши природно и верувале или не, таква ми станува. Е сега за доловување на ефектот со кадриците во план сум да си купам и пена за коса, па ќе видиме што ќе биде.
  А да ве прашам, како можам да си ја направам косата а-ла Серена од ГГ ?
  Мислам дека знаете на која фризура мислам. :lol:
  [​IMG][​IMG]
   
  На Kristinna92 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  И јас сакам да имам иста ваква коса ! Ама природна ,без екстензии..
   
 3. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  Мене најповеќе ми се допаѓаат овие форми а посебно првата...
   

  Прикачени фајлови:

 4. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.488
  Сакам да се шишам, цело време ми е рамна и права. Пред некој месец сама си направив шишки (ама до вилицата) па дава одма поинаков шмек, не е истото.
  Денојве ќе се шишам, и не знам како. Степенесто никако. Можеби горниот дел кај шишкиве ќе го сменам..

  [​IMG]

  eве вака :)
   
 5. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  и јас се чудам што да и правам ама по се изгледа тоа ке биде јак степен :$
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Кога сакам да сменам нешто на мојава коса, обично си правам странични шишки или појак степен. Инаку не сакам да ја кратам многу и затоа не правам некои позабележителни промени. :)
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 7. MoonChild

  MoonChild Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  90
  имам долга коса до половината,рамно шишана само напред бидејќи има шишки има малце степен,виткана,многууу бујнаа,виткана мислев брановита и сега сакам да ја шишам дајте некои предлози
   
 8. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Па малку изретчи ја и ишишај ја до степенот и шишки на страна :)
   
 9. MoonChild

  MoonChild Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  90
  ако направам јас шишки или ако ја скратам толку шишките ќе ми се извиткаат,одма ќе и се врати густината и ќе бидам како буфчеее :)
   
 10. Asterion

  Asterion Популарен член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  392
  Допаѓања:
  5.617

  јас не би те советувала да ја ретчиш, мислам нема потреба :) јас лично сакам бујни коси, па кога веќе имаш таква нема што да ја расипуваш и непотребно да ја ретчиш. Потоа можеби брзо ќе ти досади и ќе сакаш некоја друга промена, но што и да и направиш ќе треба да почекаш одреден период за повторно да ти се обнови. Сепак твое е. :D

  Пошо спомна дека имаш долга коса со благ степен јас би ти предложила овој пат да ја ишишаш во израз V , така што ќе и дадеш појак степен и промената би била позабележителна. Нешто слично на ова . :)
   

  Прикачени фајлови:

  • v shape.jpg
   v shape.jpg
   Големина на фајлот:
   27,6 KB
   Прегледи:
   634
 11. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.798
  Пол:
  Женски
  Немој само да ја ретчиш косата и јас имам како твојата долга до половина пред тоа ја имав истрижано на степени и по некој месец рамна се истрижав повторно. Уште не можам да си го надокнадам тој волумен што го имав....Можеш кркми тоа многу ќе смени :)
   
 12. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Иста е како мојата само имам покрупни локни, а да не и ставам маска има да биде... хахах како струја да ме дрмала ни локни ни ништо.. само маска е спас за таква коса
   
 13. RoseMarie

  RoseMarie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  18
  ISTO i jas imam bujna kosa skoro do polovina .Malku mi e vrtena i mene mi se dopaga bujna kosa.I jas sega ke se shisam no samo ke ja napravam stepenasto i na strana shiski.
   
 14. mace1

  mace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  354
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  а каква маска користиш тереса94 и јас сакам онаква коса како на сликана и мене ми е долга и не ми е ни виткана ни права многу сакам онаква коса ако може кажи каква маска користиш.
   
 15. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Јас имам долга густа права коса и сакам да и дадам форма :)
  Нешто вакво незнам дали ќе е добро:
  [​IMG]
  [​IMG]

  Шишки настрана ми се допаѓат ама незнам дали по формата на лицето ќе ми стојат?
   
 16. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.702
  Пол:
  Женски
  Моментално ми е ваква фризурата само за 2-3 сантима пократка (се расшишав :rofl: ) Шишки на страна минимален степен (скоро ич) и крупни локни.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 17. CrystalNoir

  CrystalNoir Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  91
  Овие форми на долга коса ми се допаѓаат,но сепак мислам дека формата на косата зависи и од самата природа на косата,неможеме секогаш да имаме таква форма на коса каква што ни се допаѓа па мораме да се прилагодуваме или да правиме некои варијанти од повеќе видови на фризури,па да добиеме нешто слично на тоа што ни се допаѓа.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 18. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  И јас истото ,ама веќе ми здодеа да имам висок степен (некои 7-8 цм должина ,десет нека беа преку сила) ,кркмите настрана ,од веѓа па да надолу да си паѓаат.
  И сега се запнав и нив да ги растам ,степени ,кркми ,туто комплето ,арно ама дека бланѓирани и подизгорени ми се кубат краевите и веќе ред е да ги истрижам.
  Очај ме фаќа за пуста коса!
   
 19. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.787
  Девојки, и јас сакам да направам некаква промена со косава, но незнам каква. :?:
  Косава ми има должина како на сликава, некоја добра мешавина меѓу кафеава и плава боја, природно права е и мноогу побујна. И имам шишки на страна, кои понекогаш ги фаќам горе со шнолче.
  [​IMG]
  (Незнам ни дали оваа должина воопшто се рачуна како долга коса) :$
  Ќе може малку помош? :rofl:
   
 20. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.166
  Допаѓања:
  1.818
  Пол:
  Женски
  [​IMG]  [​IMG]


  ;) ;) ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • Untitled.jpg
   Untitled.jpg
   Големина на фајлот:
   26,1 KB
   Прегледи:
   1.117