Форми на долга коса

Дискусија во 'Коса' започната од Lizalka, 16 март 2010.

 1. Girl-love

  Girl-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  200
  Допаѓања:
  17
  девојки имам долга коса некаде до половината...и ми е кдрава...и незнам што да и правам..сакам да ја скратам но се плашам да не ми се извитка многу и да бидам како буф...кажете некои фризури ве молам..веке ми здозади да ја носам се пуштено :/
   
 2. LuDaTa-Li

  LuDaTa-Li Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  16
  Lugje jas imam dolga kosa negde do polovina moze i malce podolga i cel zivot mi e sisana pravo t.e. ramna i koga bev sredno napraviv siski na strana podolgi sega sakam da i ja sisam na stepen ili kako i da se vika toa ve forma li neznam ama se mislam posto milion pati me imaat utnato na frizer odev so kosa do polovina a koga ke im re4ev da mi gi skratat vrvovite se vrakav so kosa do ramena znae li nekoj dobar frizer niz gjor4evo??? brineta sum i imam ni prava ni vitkana kosa prekrsena e valjda terminot koa ke ja ispeglam od prilika vaka izgleda
  [​IMG]
   
 3. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

 4. shururup

  shururup Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  36
  Ах.. :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

 5. LuDaTa-Li

  LuDaTa-Li Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  16
  Lugje jas imam dolga kosa negde do polovina moze i malce podolga i cel zivot mi e sisana pravo t.e. ramna i koga bev sredno napraviv siski na strana podolgi sega sakam da i ja sisam na stepen ili kako i da se vika toa ve forma li neznam ama se mislam posto milion pati me imaat utnato na frizer odev so kosa do polovina a koga ke im re4ev da mi gi skratat vrvovite se vrakav so kosa do ramena znae li nekoj dobar frizer niz gjor4evo??? brineta sum i imam ni prava ni vitkana kosa prekrsena e valjda terminot koa ke ja ispeglam od prilika vaka izgleda
   

  Прикачени фајлови:

  • selena-gomez.jpg
   selena-gomez.jpg
   Големина на фајлот:
   109,8 KB
   Прегледи:
   788
 6. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.067
  Пол:
  Женски
  [​IMG] :lol: :lol:


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 7. Dpokahontas

  Dpokahontas Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  27
  Како ви се допаѓа оваа фрузира?
   

  Прикачени фајлови:

  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  34
  :)
   

  Прикачени фајлови:

 9. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  293
  Ме мрзеше да најдам слика, но јас сакам најмногу а и имам таква коса, значи долга, со долги шишки до под вратот, и шишките а и косата од позади да бидат израмнети, права линија. Совршена коса, според мене 8)
   
 10. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.450
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  Имам многу многу долга виткана коса и незнам каква форма да и направам.
   
 11. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Еве некои идеи од мене , јас обожавам такваа коса ( како на сликите ) и скоро природно ми е таква , само со мали корекции и сум презадоволна :clap: :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

 12. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  се изнабарав ваква тема и конечно најдов.. после миење на косата имам скоро брановидна форма на коса многу ми е убава, со убава форма и убава боја, ама еден ден после туширањето, косата ми УМИРА.. значи буквално ми УМИРА.. ќе ја исчешлам и се прави многу мазна залепена горе на главата а надолу како оди се повеќе и повеќе се шири, и мене ми изгледа ко мртва коса :envy: .. сакам да си правам нова фризура ама сеуште немам точна идеја каква.. сакам некако да ја оживеам косата, да ми биди цело време убава а не онака падната :puke: инаку косата ми е право сечена, немам шишки, и густа ми е.. неможам да кажам дека е многу густа ама како што кажав погоре, од темето и надолу се прави да изгледа како густа.. мислам да ја изретчам ама не сум сигурна дали ќе ми стои убаво, имам отприлика округло лице и незнам дали ми се здосади оваа фризура, па затоа ја мразам, или па стварно воопшто не ми стои :@ планирам нешто како долга емо, ама не онака на делови цела (ко искубана кокошка - не сакам да навредам никоја ама така ми изгледаат некои емо фризури :D ).. утре ќе ставам слика од косата моја и нормално, ќе ми се гледа и формата на лицето, па дадете по некој совет :)
   
 13. MaggieTatum

  MaggieTatum Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  509
  Пол:
  Женски
  eте слика, па кажете каква фризура да си направам :D btw ова со очилата и се друго е за да си ја сочувам анонимноста :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  • Picture 018.jpg
   Picture 018.jpg
   Големина на фајлот:
   9,4 KB
   Прегледи:
   467
 14. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.545
  Можеш степенасто да си ја сечеш косата или долги шишки или пак шишки на страна :?:
   
 15. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.046
  Пол:
  Женски
  Ми треба некој поискусен или некој некого да ми препорача ( ама мерак да мењам фризер баш и немам ).Имам солидно (задоволително) долга коса и не личи на ништо моментално.Изгуби форма немам ни мотивација да ја средам, да ја исфенирам.Како да се објаснам на фризер дека сакам да ме истрижат нешто во стил на Ким или ЏејЛо?? Аман просветлетеме секој пат е утка фризот, некоја импровизација од посакуваното е.Има материјал за работа, косата ја има потребната должина.Кој е проблемот незнам. :|

  [​IMG]

  [​IMG]
  Им објаснувам дека сакам шишките да се странични со должина над увото степени напед да има а назад да се во V форма исечени за да не се изгуби на должина а форма секако да има.И шишките степенасто да ми ги истрижи.На крај испаѓаат прави како праз а таа ме убедува дека до фенираното е.Немој да ме јебеш бре ако го истрижеше на косо така и ќе беа.Пропуштам нешто советувајте ме ?Да се истрижам сама :?:
   
 16. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  660
  Кога ќе ти ги шиша шишките, речи и да ти ги направи до средината на увото, т.е под јагодиците. Плус, кажи и да ти направи “опашки“ поточно, да им ги изретчи врвовите, да дојдат како изретчени.

  Имам пробано дома вака, со брич, ама друго е фризерска рака.
   
  На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
 17. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.046
  Пол:
  Женски
  ^^^^^^
  Ќе пробаме, ако не успее најсериозно ја земам работата во сопствени раце имам дома професионални ножици и ретчалка.Барем ако е запустена да знам дека мое дело е, да не кукам и пцујам.


  sunfemina
  Сум пробала верувај појма си немаат, за матура им ојдов со фотографија па пак ми ја утнаја фризурата :|
   
 18. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Најлесно е да му ги однесеш фотографииве испечатени за да знае што сакаш да постигнеш, јас кога знам каква форма сакам точно им носам зошто со зборови не разбираат фризериве и си тераат по нивно иако некогаш и на слика да видат знаат да промашат...ама тоа е :)
   
 19. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  леле таа коса :( незнам шо да праам веке неколку време мие истата форма долга до газот и шишки до градите шо да и сменам а несакам да си ја скратам мн :( некој предлог ?
   

  Прикачени фајлови:

 20. AnGeL4e009

  AnGeL4e009 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  245
  Пол:
  Женски
  Јас сакав да имам коса како на Мiley Cyrus..Но таа грешка направи што ја ишиша кратко..Не знам дали ја имате видено