1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

ХПВ типизација

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од azitromycin, 3 март 2013.

 1. azitromycin

  azitromycin Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Здраво девојки,

  отварам нова тема бидејки не најдов конретен одговор за моето прашање.

  Дали сте правеле ХПВ типизација? Збор-два за процедурата ( боли-не боли,колку трае....)?

  Прашувам зашто пред две години пап тестот ми покажа ХПВ цервитит и кондиломи кои ги лечев ги излечив успешно.Наредните 4 теста немаше ништо,и еве сега последниот од пред една недела повторно ХПВ цервитит.Гинекологот препорачува типизација. По мое некое скромно познавање би требало да правам и колпоскопија ...или не? Анализите ги пракал во МАНУ-имате искуство некое? Или сепак да се преорентирам во некоја приватна клиника?

  Благодарам. :)
   
 2. nadja.d

  nadja.d Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  220
  Најчесто кога ги носат анлизите во ману земаат брис,сличен на оној за за папот,ти земаат брис со стапче и го потопуваат со посебна течност и се носи во Ману,не е ништо страшно.Не знам како е кај вас,дали вие го носите или лекарот ги праќа.Некогаш,но поретко се носи и ткивна типизација,ти откинуваат мало делче од ткивото наместо брис,и може малку да те пецне.
  Како и да е не е ништо болно,обавезно направи си штом си имала кондиломи,иако најчесто се знак на нискоризичен хпв,направи си типизција,не знам зошто до сега не те упатил гинекологот.
  За колпоскопијата,не е задолжително но убаво е да си направиш,веројатно прво ке ги почекате резултатите од типизација.Колпоскопијата трае5-10 мин а кажува многу.Направи си ги и двете и не чекај,па по резултатие одлучи си дали да бараш второ мислење од приватна клиника.
   
 3. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  ткивната типизација се нарекуа биопсија и се изведува со локална анестезија,значи се зема парче отприлика колку зрнце грашок(бар мене така ми кажаа,толкаво било) се носи на испитување,и точно покажува дали има или не хпв,кој тип е итн.
  А обичната типизација е безболна,се зема брис со една четкичка се става во една течност и се носи во ману или на клиника, резултатите се земаат по 4 недели и кошта 150 ден ова го потенцирам бидејќи некои тука кажуваа дека матичниот им земал 1500 денари па и повеќе за типизација.
   
 4. nadja.d

  nadja.d Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  220
  Вики,те молам не мешај поими.Ткивна типизација и биопсија не е исто!!
  Мене ми имаат земено ткивна ,не боли ,без анестезија,се зема милиметарско делче(какво зрно?) и нема врска со биопсија,тоа е сосема друга процедура и се применува во други случаи и чини многу повеќе.
  Јас погоре говорев само за типизација,и таа може да биде обична со брис и ткивна.
  За цените нормално е дека доколку лекарот ги прака примероците од друг град да е поскапо а не 150 ден,зависно од договорот.
   
 5. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  Мене матичниот ми предлагаше биопсија,никогаш ми немаше спомнато за ткивна типизација,па затоа мислев дека тое е тоа...така да ако сум грешка се извинувам :)
   
 6. azitromycin

  azitromycin Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Фала девојки :) Мојов гинеклог ми рече 800 ден типизација, така да малку ме збуни ова 150 ден...да не ми наплака он мене како да не ми е матичен :devil: со оглед на тоа што кај него нема бесплатен пап тест кој го промовира владата//// :swear: хм.... јас може и да се изнервирам :@

  Секако фала на мислењата ;)
   
 7. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.066
  Види вака...ти ќе отидеш кај него да ти земе само брис за типизација,ке му платиш на него за тоа,он ке ти даде упат за во МАНУ,и ти сама ке си го однесеш брисот,таму со плаво картонче и со упатот ке ти земат само 150 ден,ништо повеќе.
  Јас правев два пати типизација во МАНУ и знам дека е толку. ;)
   
 8. LadyDPC

  LadyDPC Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  добри сте вие, мене ми зеде 2500 и резултати имаше за 2-3 недели мислам
   
 9. katencezlatence

  katencezlatence Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Девојки, дали некоја од вас имала хпв 45?
   
 10. Nomnom

  Nomnom Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки.

  Дали некоја правела типизација во трудова медицина во Битола?

  Каде се најрелевантни резултати? На клиника Скопје, МАНУ?

  Треба да правам типизација но матичниот гинеколог нема термин до крајот на месецот а јас сум во паника не знам дали да одам на приватно или да почекам па да си поминам поефтино.
   
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.478
  Допаѓања:
  9.370
  Пол:
  Женски
  Да ја активирам малку темава. Дали знаете освен во МАНУ и во ГАК дали на друго место се прави типизација? Не знам колку верувам на резултативе зошто беа различни во рок од 3 месеца, од МАНУ дури добив и негативен резултат. Дали има друга опција освен овие две, секако на приватно, која и да е цената....
   
 12. midnight.flower

  midnight.flower Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  1.011
  Здраво!
  Дали и каде се прави ХПВ типизација преку Фонд, или само на приватно. И колку чини тоа?
   
 13. merina.93

  merina.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  295

  Јас правев ХПВ типизација пред една недела во Ремедика и ме чинеше 3100 денари со новите цени, порано беше 2500, сега од пред неполн месец во Ремедика е се покачено.
   
 14. izabela nilsen

  izabela nilsen Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  здраво девојки
  денес ги земав резултатите од хпв типизација наодот позитивен на тип 18 кој бил високоризочен,59 и 44 значи несвестица ме фати затоа што пред 6 месеци правев пап колпоскопија брисеви се беше во ред а од тогаш сопругот ми е ист ,освен ако тој за мене нешол замена,Како и да е сега приоритет ми е да си средам здравјето( иако тоа силно ме погодува ).Доктрката ми препиша Изопринозин,олигогал се витамин ц,зелен чај моркови алое бетадин вагинални т.и ми препораца хигиенско диететски режим
  Ве молам да споделите слично искуство како и дали имал некој искуство со терапијава,многу ке ми значи
  однапред благодарам
   
 15. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  21.131
  Допаѓања:
  138.741
  Пол:
  Женски
  Ќе ти помогне се ова акомсе придружуваш.
   
 16. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  599
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  здраво на сите.
  Долго време имам ХПВ кој ту го има ту го снемува благодарение на безбројните третмани и промени кои ги направив во изминативе 10+ години.
  Последно што правев минатата година беше некоја најнова метода која гори, значи некоја киселина или така нешто, и таа покажувала ептен добри резултати дури 99 од 100.
  Кај мене два пати ја правевме (во интервал од неколку месеци) го снемуваше вирусот, но после некое време отидам на рутинска контрола (инаку одам многу често на контроли, ептен често) и вирусот е тука пак, овој пат во друга верзија, односно друг тип.

  Денес ми се јави гинеколот да ми каже дека не е задоволен со тоа што го гледа, имено тестот покажал дека имам овој пат тип 18... мислам дека беше високо ризичен или така нешто.
  Ми вика - "чудно ми е како се појавува кога овој третман што го правевме два пати е конректно за тип 18 и другите во таа класа".
  Кај тој доктор сум одамна и сум задоволна (ако смеам да се изразам така иако не знам што би значело да не си задоволен од некоја лекар), но се прашувам дали да ги послушам старите кога велат- Секогаш прашувај барем на две места за се.
  Предложете дали да се консултирам со друг доктор и дали тоа би дало некаков различен приод кон оваа ситуација.

  Инаку не спомнав лекарот ми рече "размисли дали сакаш повторно да го повториме третманот", и рече "овој пат ќе ти биде бесплатен (инаку чинеше негде 4-5000 МКД) и сите следни прегледи ќе ти бидат на пола цена поради тоа што чувствувам одговорност..... па одлучи дали сакаш да го повториме третманот но во тој случај нема да можеш да пробуваш да зачнуваш барем 2 месеци, или да не го правиме третманот - пробај да зачнеш (инаку пробуваме со дечко ми веќе 5 месеци, но за жал до сега е неуспешно) па ако зачнеш тоа некогаш делува позитивно врз елиминирањето на вирусот".
   
 17. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  599
  Допаѓања:
  292
  Пол:
  Женски
  И мене ми кажаа денес тип 18. Каков е тој хигиенско -диететски режим?
   
 18. AngIv

  AngIv Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  8.771
  Кога пред неколку месеци се соочив со овој проблем и барајќи повеке информации и искуства, на македонските форуми и не можев да најдам баш којзнае колку искуства стрикно за Цин1, Цин2, Цин3 и Цис. Овде на Фемина постои тема во прашај гинеколог мегутоа со последна активност од 2013 и моментално темата не е отворена за нови одговори. Знам дека постои тема и за ХПВ, мегутоа ХПВ е премногу опширна тема, од ХПВ настануваат Цин промените мегутоа овде спагаат и обични брадавици, плантарни брадавици, плоснати, антогенитални, орални папиломи итн. Па затоа се одлучив да направам нова тема каде што ке можеме да разменуваме искуства само за Цин промените на грлото на матката.

  Да го споделам моето искуство. Пред околу 4 месеци на редовен гинеколошки преглед и направен Пап тест добив резултати Цин 3, високоризични промени на грлото на матката. Да напоменам дека немав буквлно никакви симптоми, редовна менструација, никакви болки, баш ништо што би ми укажало за овој проблем. Бидејки на државно резултати од Пап тестот чекав цел еден месец, по добиените резултати, во приватна болница го повторив Пап тестот по што добив резултат Цис (cancer in situ). Нормално по направена типизација испадна дека го имам Хпв16, високоризичен тип на што и се должеше оваа дисплазија, секако и намален имунитет. Следуваше биопсија којашто го потврди наодот од Пап тестот. Потоа беше направдна конизација со цел да се отстрани заболениот дел од грлото на матката.

  Конизацијата е дијагностичка и тераписка постапка во текот на која со хируршки, електричен или со ласерски нож се прави подлабоко сечење на грлото на матката во вид на конус.Со конизацијата мора да се отстрани целиот заболен дел од грлото на матката. Во зависност од проширеноста на промената (лезијата), варира и длабината на конусот (до потполна ампутација на грлото на матката).
   
 19. Lolita7

  Lolita7 Активен член

  Се зачлени на:
  10 март 2020
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Здраво.Мене материјал за хпв типизација ќе ми зема матичниот гинеколог,а потоа ќе го носам на испитување на клиниката за Гинекологија.Знае ли некој која е цената на гинекологија?