1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bokicka, 11 декември 2010.

 1. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  По објавувањето на многу тајни на американската тајна демократија, хакерите кои го поддржуваат Викиликс најавија дека ќе ја објават комплетната GMail и Yahoo база од последните пет години.

  Изминатите неколку дена на интернет се води вистинска војна меѓу хакерските групи кои го поддржуваат Џулијан Асанж, основачот на Викиликс и „патриотските“ групи кои ги штитат компаниите од нападите.

  Хакерите од групата Pirate Bay успеале да влезат во централната база на двата најголеми email провајдери - GMail и Yahoo. Сите податоци за сите корисници во последниве пет години од утре ќе и бидат достапни на јавноста.

  Освен тоа ќе има и други опции како пребарување на се она што лицето кое Ве интересира барало на интернет последниве пет години, како и комплетната историја на сите chat пораките.

  Извор: Инпрес

  Дали ова значи сајбер војна, во која подебелиот крај ќе го извлечеме сите ние, како обични смртници?

  Чекам ваши размислувања...
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.465
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Море што сакаат нека прават веќе |( .... и овие сега се занесуваат нешто!Сигурно и да објавуваат глупости, т.е се тоа што го наброја, јас мислам дека никој не би се замарал со мене, тебе или некој смртник :whew: Фала богу! :rofl: и не сум користела ниту една од овие 2! ама ова е добра идеја да фатиш некој на дело :rock: Сега ќе дознаеме што планира Грујо во иднина, и што се допишувал наоколу :lol: :rofl: :D
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Сестро, ова значи дека светов и се во него оди во неповрат! :|
   
  На Bokicka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.465
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  не разбрав баш нај-нај....нели само корисниците на гмаил и YAHOO?
  да не пишувам едно врз друго, бикоца јас разбрирам што сакаш да кажеш,само не ми е јасно која е добивката на сето тоа :x? убаво наброја ти што се би се случило... а само не ми е јасно прашањето погоре што го поставив! ова се однесува само на тие две?
   
 5. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Точно така сестро!

  Лудо, не е проблемот дека Обама или не знам кој ќе се замара со тебе или мене, меѓутоа секој кој те познава ќе има пристап то твојата е-пошта и прелистувањата кои ги правиш на Google секојдневно.

  Ова дали ќе се објави или не, не е ни важно, важно е дека хакерите имаат пристап до нашите информации и лични податоци и утре ако случајно на некој лудак му текне да ги објави, во светот ќе настане општ хаос!

  Ќе се дознаат многу тајни кои луѓето ги кријат едни од други, многу луѓе ќе се разочараат едни од други, ќе се налутат и после тоа ситуацијата може да излезе од контрола, односно народен гнев кој може да се истури по улиците.
   
 6. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  776
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  аххх уште тоа ни фалиии :@
   
 7. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Ова се однесува на Gmail и Yahoo, меѓутоа не го заборавај фактот дека Gmail е под Google, така да пребарувањето на Интернет и се што гледаш и читаш, можам утре јас да го дознаам и да го објавам за тебе.

  А, впрочем и кога има за Yahoo и Gmail, утре може лесно да дојдат и до Hotmail и ред други...
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.465
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  е тоа ме интересираше :x :x :x :tmi: знам дека гмаил е со гугл... абе чим тие допреа до ова, за хотмаил ич нема да им биде проблем! тоа е...... да се надеваме дека нас смртниците ќе не прескокнат :doh: ако имаат барем малце милост за нас :(
   
 9. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  А каде ги објавуваат податоците? Ако знае некој да каже?
   
 10. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Cега слушам за ова,па нормални се ?Tака ке настане хаос,ке се истепаме мегусебно,леле здивот ми застана :sweat:
   
 11. Rozich

  Rozich Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  1.194
  Допаѓања:
  1.092
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Господее ! :x
  Не ми е јасно зошто не ги затворат овие глупациве ?!
  Вчера на вести ја видов нивниот работен простор.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Да се вратам на темата.

  Нарушување на приватноста до крај!
  Иако мислам дека ние обичните смртници нема да го интересираме.
  Тоа ќе биде за тие над нас.Не верувам :?:
   
 12. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Прв пат слушам :^) Ај некој нека подобјасни повеќе да се упатам во темава? Баш ме заинтересира. :?:
   
 13. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.123
  Допаѓања:
  56.409
  Пол:
  Женски
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  :o :o :o
  А што стана со нашата приватност?!?!?!
   
 14. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.430
  Допаѓања:
  24.611
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Епа живееме во ера на многу развиена комуникација, и ете ги последиците.

  Искрено не мислам дека ке ги издаваат информациите од сите персонални маилови, затоа што Викиликс опстојува на база на донации од поединци кои се залаагаат за дознавање на вистината и за политиката на големите сили, и секако дека не би сакале нивните информации да бидат објавени. Што значи дека кога Викиликс ке ги објави податоците на оние кои ги спонзорираат (те цел свет на поединци) ке нема кој да ги спонзорира и полека ке ја изгубат моќта што во овој момент ја имаат.

  А за Гујо и БЦ слободно нека ги издадат. Ич не ми е гајле за нив.
   
 15. UniqueCreature

  UniqueCreature Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  44
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Леле свашта. Па каде отиде овој свет? Не можам да поверувам... Свесни ли се што ќе се случи доколку се објави такво нешто? Од никој нема ништо да остане, сами себеси ќе се уништиме :worried:
   
 16. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Па не гледаш дека човекот тежнее кон самоуништување...
   
 17. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Луѓеее... Ова вистина било. Можело да се симнат мејловите од нет :(
   
 18. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Од кај може да се симнат? :)
   
 19. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Па незнам, сега на чет зборе со еден познаник и ми рече дека он симнувал нешо.. Ај ако знае некој нека пише
   
 20. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Хакерите од Викиликс ќе ја објават GMail и Yahoo базата

  Хмм еве јас проверив, нема ништо такво. Не ни има таква вест дека се пуштени. Може да сум грешка сепак :|