1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хелекс

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од supergirl1995, 15 јуни 2011.

 1. supergirl1995

  supergirl1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Колку таблети Хелекс можат да се земат највеќе одеднаш?
  која е последицата од 5-6 таблети во исто време ?
   
 2. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  5-6 таблети во исто време?...не е тоа многу???
  Колку што знам се конзумираат 2 пати дневно, наутро и навечер... има 50 мг., 100 мг.таблетки, дури и по пола се пијат.
  Прочитај го упатството и ако си претерала оди да повратиш или барај Брза Помош..искрено не знам колку се опасни.
  Знам само дека се за подобрување на расположението и дека не ретко се препишуваат за лечење форми на депресија и анксиозност.
   
 3. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  543
  Имаш упатство,прочитај си ! А и зависии од количинатаа на активната супстанца !
  Со 5-6 сакаш да се отруеш ???
   
 4. supergirl1995

  supergirl1995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Моzе да се добие тровање со 5-6 ? толку е опасно ? :o
   
 5. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.216
  Пол:
  Женски
  Колку што знам Хелексот го има од 0.25мг и 0.5мг. Треба да се ординира од лекар. Јас пијам ретко ептен ако нешто сум вознемирена и неможам да заспијам. Од 0.25мг за 15 минути сум кома, одвај доаѓам до кревет и спијам како заклана до сабајле. Па сега види што може да се случи со 5-6. Ало токсикологија :call:
   
 6. Azzura

  Azzura Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  149
  Ајде сега една „васпитна“... Значи, таблетите ХЕЛЕКС се бензодијазепами, тоа се таблети за смирување на нервниот систем. (на кратко) ако си нервозна, или во сериозно анксиозна состојба , која претходно треба да ја одреди лекар (не мора психијатар).
  Значи, колку што гледам имаш 15 години и ќе ти препорачам да не се навлекуваш на хелекс и друго, зашто што ќе биде кога ќе имаш 35 години и нервоза до плафон, или животни ситуации на кои нема да можеш да влијаеш (смрт, загуба...) Колку ќе испиеш тогаш ако сега испиеш 5?! Тогаш колку- 15?!
  Таблетите хелекс се од голема помош за нервни моменти и ОК можеш да се напиеш од најмала доза, а тоа е 0,25мг. Најголемата доза која можеш да ја купиш е 1мг, со тоа што најмногу смееш да се напиеш 3 мг, односно 3 таблети од по 1мг. Но, ако прочиташ во упатството, тоа е доза за луѓе со шизоидна психоза.

  Значи, 5-6 таблети во исто време не е добро. Телото нема да издржи. Со твојата возраст од прекрасни 15 години, само ќе си направиш проблем. Не знам зашто би пиела 5-6 одеднаш. Напиј се една таблета од 0,25, легни и заспиј, одмори се, опушти се. Што и да е, ќе се надмине. Верувај :)
   
  На dunja и Peppermint им се допаѓа ова.
 7. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  Девојче не се занесувај,некој ден ќе испиеш 10 кога ќе бидеш понервозна па тек тогаш ќе завршиш во Бутел(скраја да е).Секој стрес е пролазен,и верувај НИШТО ама баш НИШТО несмее да те натера и изнервира до степен на полудување.
   
 8. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Девојче јас на 15 години не знаев што е Хелекс |( :^) се надевам не ги земаш онака од ради реда за некоја таканаречена нервоза или проблем знаеш што значи 5-6 ? ! :^) тоа е ко да си под дрога огромна количина претставува тоа , многу си ризикуваш колку да си знаеш . Користи ги само кога ти се неопходни и тоа по 1 ! а не по 5 :!:

  Ако си нервозна земај си секојдневно б 6 витамни . А ако веќе не можеш без вакви лекови , Персен ти е подобра опција . ( не предизвикува зависност )
   
 9. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.690
  Девојче не претерувај со хелексот...се пие насабајле и навечер...исто така треба да знаеш дека ствара зависност,па не треба долго да се користи или нагло да с е прекинува...и земај само по препорака на лекар,многу си млада бре за хелекс :| ако ептен си вознемирана пиј си б6,б комплекс...
   
 10. Srnicka17

  Srnicka17 Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2017
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  23
  Пол:
  Женски
  Здраво.колку може да е штетно ако се напијам хелекс за време на доење?бебето е пет месеци и почна и да јаде...ме е само на цицање.
   
 11. BOI

  BOI Активен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Дали е штетно хелекс во бременост ?
   
 12. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.360
  Допаѓања:
  317.348
  Пол:
  Женски
  редовно или често ако го конзумираш може да штети.Бебето може да се роди со снижена Т или омлитавена мускулатура.Во доење исто така не е дозволен бидејки се излачува во млекото.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 13. BOI

  BOI Активен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  a dali.moze
  Da se pie nesto na prirodna baza ??? jas pijam relaksan so valerijana matocina pasidlora magnezium I vitamin b6, toa mozi da nasteti na bebeto ako se pie redovno ????pisimi jas sum veke 5ti mesec, sega pocnav da gi pijam oti mn sum voznemirena
   
 14. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.360
  Допаѓања:
  317.348
  Пол:
  Женски
  магнезиум и витамин б 6 можеш да пиеш.За се останато консултирај гинеколог.Што и да е треба да се смириш и сталожиш,за се има решение
   
 15. kika.dragan

  kika.dragan Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  148
  Здраво. Дали може да се пие хелекс и парацетамол во комбинација?
   
 16. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.246
  Допаѓања:
  101.002
  Пол:
  Женски
  Normalno deka moze.
   
  На kika.dragan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. jagoda777

  jagoda777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  253
  Допаѓања:
  405
  Пол:
  Женски
  Za kolku vreme deluva heleksot i dali uspiva bas kaj site ili kaj poedinci deluva taka ?
   
 18. Anastasia9228

  Anastasia9228 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2020
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  pretezno deluva kaj site, no ne sekogas treba da se pija celo apce, mozes slobodno da se pie pola saat pred legnuvanje, taka pijat babami, strinami:D
   
  На jagoda777 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. LadyMau

  LadyMau Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  247
  Допаѓања:
  136
  хелекс прави зависност и реално не треба да се пие подолго од 3-4 месеци, најдобро максимум 1.
   
  На Anastasia9228 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.467
  Допаѓања:
  39.687
  Пол:
  Женски
  Треба да се пие онака како што е препишан.