1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемангиом на црн дроб

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Sonce7777, 14 март 2014.

 1. Sonce7777

  Sonce7777 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  Здраво, до неодамна ми открија дека имам хемангиом на црниот дроб, кој е белигден и веројатно тој ми е тука од раѓање. Се снимив со компјутерска томографија во болницата Мега Мед. Едниот хемангиом изнесува 12цм, а имам и други 2 помали. Бев кај др. Караџов, др. Владо, др. Караџозов и уште на многу други за мислење. Едните ми викаат да се оперирам надвор од Р.М, а пак други ми викаат да не се чепка воопшто и да се следи, дали воопшто ќе порасне поголем. Ве молам за некое мислње, некој совет, што, како да правам, дали да одам кај некој друг доктор, макар бил и надвор од Македон ијава. Крвната слика и сите други органи ми се во најодлична функција. Ви благодарам
   
 2. n1k0la

  n1k0la Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  85
  Значи веќе си била кај многу доктори и ти дале различни мислења и тоа те буни. Џабе би ти давале совети кога ние не сме стручни медицински лица, може само да ти кажам да бараш уште мислења.
  Консултирај се со некои доктори од приватниве клиники(РеМедика, Систина, Филип 2) или пак ако некако можеш со професорксата фела на универзитетскиве клиники(но тоа е малку потешко) за уште мислења и пресуди сама што е најдобро.

  Инаку да хемангиомот скоро секогаш е бениген тумор.
   
 3. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.374
  Пол:
  Женски
  Ако си уште тука....незнам, сега видов..... јас имав пријателка со твојата дијагноза, ама ја оперираше др.Караѓозов Скопје, и таа исто истражуваше и единствено кај него рече
   
 4. Mila111

  Mila111 Нов член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво...Сонце би сакала да прашам што како направи со хемангиомот што ти е откриен, пошто и мене ми открија хемангиом на црниот дроб кој е 10цм и сум испаничена баш...меѓутоа мене ме боли цела десна страна, од стомакот, под десен ребрен лак, градата , позади плешката и док ми викаат дека тоа не боли..направив други испитувања и се ми е океј а и болката сеуште ми е присутна и док ми викаат дека ме боли од мисла, сугестивно, што сугестија ќе имав да во три месеци да не ми помине болката :) и мене сите док ми викаат дека тоа не се оперира но јас не можам да се помирам дека го имам, се оперирало само ако искрвари хммм поздрав ...се надевам дека ќе имам повратна порака ... :*
   
 5. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.709
  Допаѓања:
  17.442
  Пол:
  Женски
  Ми најдоа две црни сенки на црниот дроб.Претпоставуваат дека се хемангиоми ама сепак ме пратија на тумор маркери и кт.Утре ќе ги дознаам
  резултатите.Ама мене ме боли десната страна на стомакот еднаш погоре еднаш подолу веќе со недели,а викаат дека хемангиомите не болат.на психа не ми е пошто јас заради болката отидов да се снимам.и плус ако каснам храна имам чувство дека ми се повраќа.Има ли и некој друг искуство да каже збор два.Се надевам дека ќе бидат хемангиоми а не тоа другото.
   
 6. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.011
  Допаѓања:
  309.923
  Пол:
  Женски
  Често се асимптоматски но може и болка да предизвикат.Не е страшно ако е хемангион тоа е бениген тумор создаден од крвни садови и ако е под 5 см не се чепка воопшто
   
  На H.VAGA и jarec6 им се допаѓа ова.
 7. acezmija

  acezmija Активен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2016
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Машки
  dali ima forum meningit bolest na femina ,neka mi pise ako imanekoj
   
 8. SI74

  SI74 Нов член

  Се зачлени на:
  30 мај 2017
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Поздрав до сите,

  Ми открија Хемангиом на црн дроб 19mm, во меѓувреме, билирубините ми беа малку зголемени а Ензимите мирни. Дали има некој слична дијагноза? Препорака за добар Доктор од таа област?
  Тегоби немам никакви. Некогаш само при физичка активност, вежбање, ме заболува десно горе под реброто, но поминува одма. Ме интересира членките што имаа ваква дијагноза, како ја следеле и што преземале?

  Благодарам,

  Мила, сподели твое искуство после 2014? Благодарам
   
  Последна измена од модератор: 30 мај 2017
 9. GirlyGirly

  GirlyGirly Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 мај 2018
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  696
  Некој искуство да сподели со хемангиом.
  Ми открија два и ќе одам на дополнителни испитувања, ама ме интересира ваше искуство или сознанија за тоа кои се ризиците, третманите, последиците од нив.
  Многу сум испаничена.
   
 10. Vodolija1987

  Vodolija1987 Нов член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo otkrieno mi e hemanginom na crn drob od 11mm.e sega rezultati treba da cekam 2nedeli,a sum vo panika.ve molam ako znate nesto okolu toa sto I kako
   
 11. *Milicka*

  *Milicka* Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2016
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  1.614
  Пол:
  Женски
  Може да споделиш искуство?? Истите болки ги имам и неколку хемангиоми во црн дроб за кои ми рекоа секоја година снимање