1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемангиом на црн дроб

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Sonce7777, 14 март 2014.

  1. Sonce7777

    Sonce7777 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Здраво, до неодамна ми открија дека имам хемангиом на црниот дроб, кој е белигден и веројатно тој ми е тука од раѓање. Се снимив со компјутерска томографија во болницата Мега Мед. Едниот хемангиом изнесува 12цм, а имам и други 2 помали. Бев кај др. Караџов, др. Владо, др. Караџозов и уште на многу други за мислење. Едните ми викаат да се оперирам надвор од Р.М, а пак други ми викаат да не се чепка воопшто и да се следи, дали воопшто ќе порасне поголем. Ве молам за некое мислње, некој совет, што, како да правам, дали да одам кај некој друг доктор, макар бил и надвор од Македон ијава. Крвната слика и сите други органи ми се во најодлична функција. Ви благодарам
     
  2. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Значи веќе си била кај многу доктори и ти дале различни мислења и тоа те буни. Џабе би ти давале совети кога ние не сме стручни медицински лица, може само да ти кажам да бараш уште мислења.
    Консултирај се со некои доктори од приватниве клиники(РеМедика, Систина, Филип 2) или пак ако некако можеш со професорксата фела на универзитетскиве клиники(но тоа е малку потешко) за уште мислења и пресуди сама што е најдобро.

    Инаку да хемангиомот скоро секогаш е бениген тумор.
     
  3. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Ако си уште тука....незнам, сега видов..... јас имав пријателка со твојата дијагноза, ама ја оперираше др.Караѓозов Скопје, и таа исто истражуваше и единствено кај него рече
     
  4. Mila111

    Mila111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво...Сонце би сакала да прашам што како направи со хемангиомот што ти е откриен, пошто и мене ми открија хемангиом на црниот дроб кој е 10цм и сум испаничена баш...меѓутоа мене ме боли цела десна страна, од стомакот, под десен ребрен лак, градата , позади плешката и док ми викаат дека тоа не боли..направив други испитувања и се ми е океј а и болката сеуште ми е присутна и док ми викаат дека ме боли од мисла, сугестивно, што сугестија ќе имав да во три месеци да не ми помине болката :) и мене сите док ми викаат дека тоа не се оперира но јас не можам да се помирам дека го имам, се оперирало само ако искрвари хммм поздрав ...се надевам дека ќе имам повратна порака ... :*
     
  5. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Ми најдоа две црни сенки на црниот дроб.Претпоставуваат дека се хемангиоми ама сепак ме пратија на тумор маркери и кт.Утре ќе ги дознаам
    резултатите.Ама мене ме боли десната страна на стомакот еднаш погоре еднаш подолу веќе со недели,а викаат дека хемангиомите не болат.на психа не ми е пошто јас заради болката отидов да се снимам.и плус ако каснам храна имам чувство дека ми се повраќа.Има ли и некој друг искуство да каже збор два.Се надевам дека ќе бидат хемангиоми а не тоа другото.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.534
    Пол:
    Женски
    Често се асимптоматски но може и болка да предизвикат.Не е страшно ако е хемангион тоа е бениген тумор создаден од крвни садови и ако е под 5 см не се чепка воопшто
     
    На H.VAGA и jarec6 им се допаѓа ова.
  7. acezmija

    acezmija Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Машки
    dali ima forum meningit bolest na femina ,neka mi pise ako imanekoj
     
  8. SI74

    SI74 Нов член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Поздрав до сите,

    Ми открија Хемангиом на црн дроб 19mm, во меѓувреме, билирубините ми беа малку зголемени а Ензимите мирни. Дали има некој слична дијагноза? Препорака за добар Доктор од таа област?
    Тегоби немам никакви. Некогаш само при физичка активност, вежбање, ме заболува десно горе под реброто, но поминува одма. Ме интересира членките што имаа ваква дијагноза, како ја следеле и што преземале?

    Благодарам,

    Мила, сподели твое искуство после 2014? Благодарам
     
    Последна измена од модератор: 30 мај 2017
  9. GirlyGirly

    GirlyGirly Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    697
    Некој искуство да сподели со хемангиом.
    Ми открија два и ќе одам на дополнителни испитувања, ама ме интересира ваше искуство или сознанија за тоа кои се ризиците, третманите, последиците од нив.
    Многу сум испаничена.
     
  10. Vodolija1987

    Vodolija1987 Нов член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo otkrieno mi e hemanginom na crn drob od 11mm.e sega rezultati treba da cekam 2nedeli,a sum vo panika.ve molam ako znate nesto okolu toa sto I kako
     
  11. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Може да споделиш искуство?? Истите болки ги имам и неколку хемангиоми во црн дроб за кои ми рекоа секоја година снимање
     
  12. Mila111

    Mila111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. До сега се снимав на ехо секоја година. Го следев. Беше цело време ист хемангиомот. Димензии горе долу исти.. е сега после 10год на ехо се виде дека е зголемен. На КТ ми рекоа дека е до 15 cm . А јас знам дека беше до 10cm . Меѓутоа уште не се знае дали е ист или зголемен. Бидејќи уште пред 10год. На ехо пишале 10х15cm. Чекам да направам Скен и да кажат дали е ист, дали зголемен и што понатака... Како е кај вас?
     
  13. Mila111

    Mila111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сонце како е кај тебе со хемангиомите во теков на годиниве??
     
  14. *Milicka*

    *Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.748
    Пол:
    Женски
    Сега те прочитав, јас имам 3 хемангиоми од кои еден поголем 14мм исто сум нон стоп со болки од десна страна ... Де под ребро де подоле со години веќе... Чаре не најдов стално сум на ехо на стомак се е ок, правев и кт и што се не... Останаа болките и да се нервирам во паники
     
  15. Mila111

    Mila111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Додека не растат , само се следат. И мене така ми рекоа . Нема да го мислиш многу. Ќе си се навикнеш на болките и јас ги имам. Кај тебе се мали, мм кај мене см . Јас очекувам операција да ми кажат. Ама ќе видиме. Два месеци чекам за на Скен да ме викнат. Па да видиме што понатака. Искрено се надевам да кажат дека е исто и да не мора ништо
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mila111

    Mila111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Миличка пак ми рекоа да не го чепкам. Само контроли, да го следам. Мислење од тројца доктори
     
    На *Milicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NatkaM

    NatkaM Нов член

    Се зачлени на:
    29 март 2024
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некој оперирал хемангиом,во која институција?