1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемороиди

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Докторката ми рече три дена пред прегледот алкалакс три пати на ден и да пијам еспумисан исто три пати на ден.. а ден пред преглед да растворам фортранс кесички ..
     
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Denes treba da pies dva litri fortrans i samo supa bistra, varen oriz...utre samo dva litri rastvorenata voda i nisto drugo, ako nemozes da izdrzis, mozes samo bistri sok od jabolko i bonbona po nekoja..a vo ponedelnik nisto.
     
  3. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас правев колоноскопија и ми го кажаа овој начин за кој ти пишав..точно два дена се потребни да се прочистиш убаво..Ти каде ќе правиш?
     
  5. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Во државна болница.. а според ова што пише еден ден пред преглед тоа значи утре да почнам со фортранс.. нема логика да се мисли на понеделник вечер дека нема цел ден до вторник сабајле ..не знам.. а нормално е такво празнење или нормална столица треба да е само повеќе пати на ден ?
     
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Нормално е душо, потоа ќе биде само чиста вода....Откако завршив со прегледот, верувај ми беше жал што отидов одма во бурекџилница да јадам, толку убаво се чувствував..бадијала глумцине не правеле повремено перење на црева.
     
  7. Irenaiki

    Irenaiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Дали клистирот за чистење на дебелото црево е безбеден? Колку пати годишно е правилно да се чисти дебелото црево?
     
    На Vesnne му/ѝ се допаѓа ова.
  8. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Безбеден е сигурно, но колку пати годишно е правилно, навистина незнам.
     
    На Irenaiki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ми олесна малце за празнењето..само што сега не знам за фортрансот како да го пијам..дали како што ми пише на ливчето.. ама нема логика пише на ден на преглед од 4-6 часот и одма треба да идам на анестезиолог пред 8 часот а пише ако е со анестезија да не се пие ништо неколку часа ништо.. оф исплашена не препрашав..
     
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Јас правев без анестезија во 8 ми септември..не е болно, се издржува..имав мала раничка...Ајде како ти кажале така прави, смо немој да јадеш ништо.
     
  11. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фала ти
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ајде со лесно, па пиши после како си поминала и дали е се во ред.
    поздрав
     
    На Paleahka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. AleksMama

    AleksMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Мене па не ми текна за сливи, ти благодарам многу ќе земам од нив ќе ги јадам и плус ако треба и компот ќе правам од нив само да се спасам, а ќе ја земам и оваа маст белки ќе ми помогне. :)Стварно веќе нз што да правам :(
     
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Земи флебодија таблети, по едно апче на ден.
     
    На AleksMama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.332
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Сливите ти прават полесно да отидеш во вц и полесно да се олесниш без да се тегнеш стискаш и се др.
    Мене маста ми помогна ама кај мене се надворешни и знат некогаш да се појават ама еден ден и обавезно се мачкам
     
    На AleksMama му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AleksMama

    AleksMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали знаете дали смеам да ги пијам бидејќи дојам? Ви благодарам :)
     
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Незнам, боље прашај ја матичната гинеколог...инаку флебодијата е супер, помага при венско заболување а хемороидите се тоа....после првото апче че осетиш подобрување, воспаленито ќе го снема и полека ќе се повлечат хемороидите...
     
    На AleksMama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AleksMama

    AleksMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам и внатрешни и надворешни :sweat: мака мачам со секакви масти но никаков ефект и башка храна сменив, претходно сум немала таков проблем дури напротив имав толку брз метаболизам значи последното залче го џвакам и одма трчам во вц, а сега оваа што ме снајде многу било болно и тешко. Ќе ја пробам и таа маст се надевам дека ќе има резултати;(:sweat:

    Во право сте ќе ја прашам, ви благодарам феминки за одвоеното време :l:
     
    Последна измена од модератор: 31 јули 2018
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Правев сабајле колоноскопија со анестезија. Се разбудив и сестрта ми рече се е во ред немаш ништо симни се кај докторот.. не ми дадоа бројче за кај него оставија за утре. На извештајот пише "видената лигавица на целото црево е макроскопски уредна, цекум уреден, но се има впечаток за екстралуминална компресија. Валвула уредна. Во анален канал ланец од хемороидални јазли. Е сега дури утре ќе знам што е тоа ектралуминална компресија.. не знам дали е страшно нешто. Ми викаат од желудникот гасови.. останува да чекам утре.

    Гужва кај докторот не ми дадоа бројче а јас едноставно немав сила веќе да стојам.. ми вика ако сакаш чекај може ке те прими на крај може не... И остана за утре
     
    Последна измена од модератор: 31 јули 2018
  20. Naturel

    Naturel Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    493
    Откако се породив по извесно време некаде месец и пол два се сомневам дека ми се појавија внатрешни хемороиди. Болка при празнење и малку крв. Потоа немав мака, а еве сега после два и пол месеци тешко одам во вц и болка во дебелото црево и тешко празнење. Забележав и повеќе крв. Зедов гел за внатрешна употреба за хемороиди. На преглед не сум појдена. Кај да се обратам што да направам