1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хемороиди

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од majamaja, 25 ноември 2009.

  1. EliTo-d

    EliTo-d Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Zdravo... Jas imam hemoroidi od 2 stepen imam koristeno mnogu kremi i sto li uste ne!Ama imaa mnogu slabi efekti :(
    Pred nekoj den naracav Hemorin krema i cepcinja od Srbija mi rekoa deka se mnogu efikasni pa bi sakala da prasam dali ima nekoj iskustvo so niv pred da pocnam da gi upotrebuvam?
     
  2. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Јас ќе споделам мое искуство се надевам дека ќе ви помогне и вас, и мене ми се појавија хемороиди пред три месеца, но не обрнував толку внимание си мислев дека ќе помине. Ми се воспалија, користев факту крема и масло од кантарјон но само привремено ја ублажуваа болката а не се повлекуваа напротив се повеќе се зголемуваа. За повлекување на хемороидите многу е важен тој хигиено-диетски режим, внесување на течна храна супи, манџи, храна богата со растителни влакна житарици, јаболка, сливи за столицата да биде по мека, многу е важна и хигиената после секое одење во веце обавезно да се миење со ладна или топла вода без разлика, хигиената да е на највисоко ниво. Го применував тој хигиено диетски режим истовремено земав и од тие капките вендоксин но никако не се повлекоа, кога најдов време отидов на доктор и кажав на матичната таа само ми рече со здравје да си ги носам и ми препиша антибиотик за да се намали воспалението. Пред три недели ми препорачаа чај за хемороиди од херба стојанови 150 денари е го пиев како што пишува на самото пакување два недели веќе и можам да кажам дека се чувстувам многу подобро од денеска почнав ново паќетче се надевам дека со ова скрос ќе ги снема. Денеска мајка ми ми донесе една маст на природна база била многу ефикасна јас сеуште не сум ја пробала хеморол на фитофарм. Совет од мене пробај со чајот предобар е јас само од тоа најдов спас.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    За да спречите појава на хемороиди, избегнувајте да јадете сончоглед, семки и кикирики.
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    мене за 1 недела скроз ми се повлече 1надворешен хемороид со маст факут мислам беше сега сум повеке на овошје и супи имам нормална столица и немам никаков проблем само се надевам дека и во иднина ке биде така
     
  5. QueenT

    QueenT Активен член

    Се зачлени на:
    29 август 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    5
    :doh: Дали ако еднаш се појави хемороид-се стори,создравје да се носи...дали тоа значи дека цел живот ќе се пoјавува на одредени периоди,нели кога реагира на некоја храна или што ти знам јас... читајќи ве,сватив дека имам хемороид, барав да видам што ми е и ете најдов,ах леле мајко
     
  6. EliTo-d

    EliTo-d Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Jas gi dobiv ovie cepcinja i krema Hemorin od Srbija veke cela nedela gi koristam i za sega davaat odlicni rezultati mi prestana krvarenjeto i cesanjeto super se custuvam ovie denovi valjda konecno ke bide se vo red. :)
     
  7. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки. Би сакала да ве прашам можно ли е од внатрешни хемороиди изметот да биде тенок?
     
  8. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Да, јас имам венец од внатрешни хемороиди и имам тенок измет. Си велам да појдам кај матичната да ја прашам како да се полечат. Ако некој знај нека помогни
     
  9. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Јас користам маст Модолекс, со него си има апликатор за лекување на внатрешни хемороиди и сум задоволна од маста. И секако начинот на исхрана да се смени, јас последната недела поради обврски бев на брза храна, го прескокнував доручекот и ете ми се воспалија.
     
  10. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Колку пари е таа маст?
     
  11. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мајка ми го беше купила од Зегин и мислам дека околу 200 денари ми кажа дека бил. Мене ми помага, но се зависи од организам. Вреди да се проба. А имаш правено колоноскопија?
     
  12. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Да пред 2 години, ама тогаш имав и еден надворешен, пиев апчиња флеболија. Болките престанаа и не крварат,ама приблем имам со затвор од внатрешните хенороиди, неможам да одам редовно по нужда и имам тенок измет, па се надевам дека со чепниња или со некоја маст ќе се намалат
     
  13. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    А болна беше колоноскопијата? Бидејќи во мојот град не прават вакво испитување ќе мора во Штип да одам, само нз дали таму со анестезија ја прават или без. Ме фаќа паника, постојано си мислам дека ми е нешто на дебелото црево :(
     
  14. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас правев во приватна ординација во Прилеп и таму е без анестезија и не е болна. Нормално имам малку болки ама не се страшно се издржува. Цревоти не е дебело и има камера, така да детално се гледа дали има некои аномалии на дебелото црево. Во болница незнам дали има ваква опрема или сеуште се прави со дебели црева
     
    На Eleni.S му/ѝ се допаѓа ова.
  15. skorpija1989

    skorpija1989 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    здраво девојки сакам да прашам дали од хемороиди изметот може да биде изменет, тенок
    :worried:
     
  16. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Да и погоре имам одговорено. Тоа е резултат на внатрешните хемороиди. Јас бидејчи имам венец од внатрешни хемороиди имам многу тенок измет. Повеќе храна со растителни влакна и многу вода ќе се повлечат.
     
  17. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Во болницата во Штип веќе со години е расипан апаратот за колоноскопија и сите ги праќаат кај приватен доктор кој врши колоноскопија и гастроскопија, истотака во Штип, или по желба може и во Скопје во болница, само што таму многу долго може да се чека. Постапката е без анестезија, и чини околу 3000 денари, а ако има потреба за биопсија се доплаќа уште 1500 денари и 500 за транспорт до Скопје.
     
  18. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас приватно платив 3600 денари, пред колоноскопија бев на ехо на абдомен 500 денари и предходно требаше да направам анализа на крвта 400 денари
     
  19. skorpija1989

    skorpija1989 Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ти благодарам многу се исплашив дека имам рак на дебелото црево а уште сум многу млада за таква болест
     
  20. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Од искуство можам да кажам дека чепчињата Факту се доста ефикасни, барем мене ми помогнаа.