Хемотерапија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од TheodoraS, 18 февруари 2018.

 1. TheodoraS

  TheodoraS Нов член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво, дали некој од вас имал било какво искуство со хемотерапија при опериран тумор ( аденокарцином ) на дебелото црево? И дали сте користеле или знаете некој кој користел некакви суплименти ( витамини или било што за подобрување на крваната слика при хемотерапија ). Би благодарам
   
 2. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.389
  Допаѓања:
  15.687
  Пол:
  Женски
  За подобрување на крвната слика од хемотерапија само за покачување на еритроцитите и хемоглобинот може да ти помогне исхраната, а за леукопенија и тромбоцитопенија неможеш да помогнеш со исхрана и витамини во зависнот од тоа колку се ниски докторот онколог дава соодветна терапија за покачување на леукоцитите и тромбоцитопенија. За подобрување на хемоглобинот треба да се конзумира повеќе цвекло, спанаќ, месо и какао.