1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хернија (кила)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од fashionstar, 26 јули 2011.

  1. fashionstar

    fashionstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Девојки ке можете ли да ми објасните како настануваат килата,осносно како може да дојде да ти пукне ципата,ако креваш дете или? :?:
     
  2. Anja.F

    Anja.F Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    13
    Стомачен дел

    Не значи дека секој што се напрега ќе добие кила, треба да постои предуслов да таа се јави како што е ослабнување на абдоминалниот ѕид на места каде поминуваат одредени анатомски структури (ингвинален или феморален канал), парализа на мускулите поради повреда на некој нерв или пак операциски цикатрикс (лузна) што може да биде и причина за појава на хернија.
     
  3. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Стомачен дел

    Јас имав кила,бев 3 одд..знам само дека имав страшни болки,плачев многу..едноставно не се издржваше..а како ми настанала стварно не знам, од операцијата ништо не се сеќавам оти успана бев скроз од инфузијата, само памтам ко ме легнаја на креветот за операција и ништо поќе,како и да е со тек на време поминва се, сега немам ни лузна ни ништо. :)
     
  4. Aquarius7

    Aquarius7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Дечко ми имаше вклештување на кила и беше опериран. Ме интересира доколку некој има искуство со ова кои се последиците и колкава е можноста да е стерилен.
     
  5. Asja

    Asja Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    уште од мала ја имам,но сега кога веќе пораснав имам поголеми болки..што би ми препорачале,во која болница да одам..ако некоја од вас има искуство,ве молам кажете ми оти во последно време болките се неиздржливи,а и се плашам :(
     
  6. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Немој да се плашиш, одлучи се и оди да се оперираш.
    Татко ми се оперираше во Војна болница пред 2 год., интервенцијата е со целосна анестезија, утредента веќе го станаа од кревет да се движи и за два-три дена го пуштија дома. Не е страшно, рутинска операција. :)

    Инаку и сестра ми е оперирана, ама таа како малечка се оперираше, имаше малечка лузна која со тек на време се изгуби.
     
  7. macufkaa

    macufkaa Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    јас се имам оперирано на 2 год тука кај јајниците од лева страна и уште ми стои лузна само една линија имам, а уште од бебе имам и на стомак над папокот и ми стои како топче и не ме боли и воопшто не го осеќам, не сакам да го оперирам зашто ќе имам лузна после тоа на стомак и многу лошо изгледа :|
     
  8. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    И јас се имам оперирано, кога бев прво одд. Многу болеше па мораше на операција. (Последно на шо се сеќавам е дека ми кажаа дека треба да ме снимаат а уствари ме носеа на операција :D ) и до ден денес ми се знае лузната :@
     
  9. zombi

    zombi Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    18
    Кила на желудник (hiatus hernia)

    Дали некој знае да ми објасни што е тоа кила на желудник, дали е опасно и кои се симптомите? Некои одат на операција, дали е тоа неопходно? Дали може некој да ми објасни, бидејќи докторот ми рече дека имам - дали е можно?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Кила на желудник (hiatus hernia)

    Хијатус хернија или желудечна кила настанува кога стомачниот дел од хранопроводот и дел од желудникот навлегуваат во градната празнина преку отворот на дијафрагмата преку кој отвор нормално поминува хранопроводот. Тоа настанува поради ослабена, попуштена мускулатура на дијафрагмата, како и намалена еластичност на сврзното ткиво. А причини за тоа ослабување може да има многу. Обично симптомите се - чести киселини и подригнување, враќање на храната од желудникот во устата после голтање, болка зад градната коска после обилни оброци или пак при свиткување, при наведнување и во лежечка положба, а се губи при исправање на телото.
    Подоцна може да се јавува крварење поради чир, анемија, аритмија... но како и да е, ако докторот ти потврдил дијагноза - со него и ќе ја одредите терапијата.
     
  11. babybelle

    babybelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    70
    Имам и јас доле лево од јајникот, ми се створила како бебе од мн плачење... не ме боли, освен понекогаш од повеќе физичка активност па веројатно затоа и сеуште не сум се наканила ја ја оперирам :^) инаку се прашувам дали во текот на бременост би ми сметала од самата тежина и би ми створила проблем. ајде ако некој има инфо, чекам одговор *
     
  12. bikbt

    bikbt Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    kila na creva

    me interesira dali nekoj ima iskustvo so kila na creva
     
  13. Mitik

    Mitik Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo pred edna godina se porodiv I posle toa mi najdoa kila I mi kazaa deka mora da pravam operacija.ve molam ako nekoj ima iskustvo da mi preporaca dobar hirurg.Vi blagodaram
     
  14. srccc.saddd

    srccc.saddd Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Зависи од кој град си, за препорака на доктор. Јас пред 3 недели бев оперирана во Тетово.
     
  15. Sara-9

    Sara-9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали операцијата ти ја извршија со целосна анестезија или со епидурална?
     
  16. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    какви се последиците после операцијата на кила кај машките?
     
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    Мислам дека постои ризик да нема деца во иднина. Извинете ако грешам...
     
    На vlatko spasovski му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ELIT-----84

    ELIT-----84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    49
    Се оперираше ли од кила
    Јас имам папучна после породување
     
  19. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Феминки, има ли некој стручен во оваа група кој би можел да ми одговори на прашањево- се работи за стара личност која е западната во кревет, имаше најпрво запек и после многу примени лаксативи сега постојано има дијареа-пролив. Тоа трае можам да речам скоро еден месец, не е проследен со болки, не е многу обилен, зависи-секој ден различно но некако долго трае. Докториве не знаат што да кажат, од ова е , од она е, од лаксативите е...Дали можеби имате нешто слушнато за ова или слично нешто? Женава имаше и кил порано, сега од самото лежење не и се познава.Позз!
     
  20. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Здраво, пред 2 дена при туширање приметив дека од левата страна над препонот имам некое топче, пред 9 месеци сум породена царски, па дали би можело да се кила?