1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хернија (кила)

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од fashionstar, 26 јули 2011.

 1. fashionstar

  fashionstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Девојки ке можете ли да ми објасните како настануваат килата,осносно како може да дојде да ти пукне ципата,ако креваш дете или? :?:
   
 2. Anja.F

  Anja.F Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  13
  Стомачен дел

  Не значи дека секој што се напрега ќе добие кила, треба да постои предуслов да таа се јави како што е ослабнување на абдоминалниот ѕид на места каде поминуваат одредени анатомски структури (ингвинален или феморален канал), парализа на мускулите поради повреда на некој нерв или пак операциски цикатрикс (лузна) што може да биде и причина за појава на хернија.
   
 3. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  6.159
  Допаѓања:
  22.958
  Пол:
  Женски
  Стомачен дел

  Јас имав кила,бев 3 одд..знам само дека имав страшни болки,плачев многу..едноставно не се издржваше..а како ми настанала стварно не знам, од операцијата ништо не се сеќавам оти успана бев скроз од инфузијата, само памтам ко ме легнаја на креветот за операција и ништо поќе,како и да е со тек на време поминва се, сега немам ни лузна ни ништо. :)
   
 4. Aquarius7

  Aquarius7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 август 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  Дечко ми имаше вклештување на кила и беше опериран. Ме интересира доколку некој има искуство со ова кои се последиците и колкава е можноста да е стерилен.
   
 5. Asja

  Asja Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2011
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  845
  Пол:
  Женски
  уште од мала ја имам,но сега кога веќе пораснав имам поголеми болки..што би ми препорачале,во која болница да одам..ако некоја од вас има искуство,ве молам кажете ми оти во последно време болките се неиздржливи,а и се плашам :(
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Немој да се плашиш, одлучи се и оди да се оперираш.
  Татко ми се оперираше во Војна болница пред 2 год., интервенцијата е со целосна анестезија, утредента веќе го станаа од кревет да се движи и за два-три дена го пуштија дома. Не е страшно, рутинска операција. :)

  Инаку и сестра ми е оперирана, ама таа како малечка се оперираше, имаше малечка лузна која со тек на време се изгуби.
   
 7. macufkaa

  macufkaa Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  јас се имам оперирано на 2 год тука кај јајниците од лева страна и уште ми стои лузна само една линија имам, а уште од бебе имам и на стомак над папокот и ми стои како топче и не ме боли и воопшто не го осеќам, не сакам да го оперирам зашто ќе имам лузна после тоа на стомак и многу лошо изгледа :|
   
 8. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.262
  Пол:
  Женски
  И јас се имам оперирано, кога бев прво одд. Многу болеше па мораше на операција. (Последно на шо се сеќавам е дека ми кажаа дека треба да ме снимаат а уствари ме носеа на операција :D ) и до ден денес ми се знае лузната :@
   
 9. zombi

  zombi Активен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2012
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  18
  Кила на желудник (hiatus hernia)

  Дали некој знае да ми објасни што е тоа кила на желудник, дали е опасно и кои се симптомите? Некои одат на операција, дали е тоа неопходно? Дали може некој да ми објасни, бидејќи докторот ми рече дека имам - дали е можно?
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.497
  Допаѓања:
  195.462
  Пол:
  Женски
  Кила на желудник (hiatus hernia)

  Хијатус хернија или желудечна кила настанува кога стомачниот дел од хранопроводот и дел од желудникот навлегуваат во градната празнина преку отворот на дијафрагмата преку кој отвор нормално поминува хранопроводот. Тоа настанува поради ослабена, попуштена мускулатура на дијафрагмата, како и намалена еластичност на сврзното ткиво. А причини за тоа ослабување може да има многу. Обично симптомите се - чести киселини и подригнување, враќање на храната од желудникот во устата после голтање, болка зад градната коска после обилни оброци или пак при свиткување, при наведнување и во лежечка положба, а се губи при исправање на телото.
  Подоцна може да се јавува крварење поради чир, анемија, аритмија... но како и да е, ако докторот ти потврдил дијагноза - со него и ќе ја одредите терапијата.
   
 11. babybelle

  babybelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  70
  Имам и јас доле лево од јајникот, ми се створила како бебе од мн плачење... не ме боли, освен понекогаш од повеќе физичка активност па веројатно затоа и сеуште не сум се наканила ја ја оперирам :^) инаку се прашувам дали во текот на бременост би ми сметала од самата тежина и би ми створила проблем. ајде ако некој има инфо, чекам одговор *
   
 12. bikbt

  bikbt Активен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  kila na creva

  me interesira dali nekoj ima iskustvo so kila na creva
   
 13. Mitik

  Mitik Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo pred edna godina se porodiv I posle toa mi najdoa kila I mi kazaa deka mora da pravam operacija.ve molam ako nekoj ima iskustvo da mi preporaca dobar hirurg.Vi blagodaram
   
 14. srccc.saddd

  srccc.saddd Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  Зависи од кој град си, за препорака на доктор. Јас пред 3 недели бев оперирана во Тетово.
   
 15. Sara-9

  Sara-9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали операцијата ти ја извршија со целосна анестезија или со епидурална?
   
 16. cuciTo

  cuciTo Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  13
  какви се последиците после операцијата на кила кај машките?
   
 17. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.053
  Допаѓања:
  13.105
  Пол:
  Женски
  Мислам дека постои ризик да нема деца во иднина. Извинете ако грешам...
   
  На vlatko spasovski му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ELIT-----84

  ELIT-----84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  48
  Се оперираше ли од кила
  Јас имам папучна после породување
   
 19. lavinija28

  lavinija28 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2013
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.134
  Пол:
  Женски
  Феминки, има ли некој стручен во оваа група кој би можел да ми одговори на прашањево- се работи за стара личност која е западната во кревет, имаше најпрво запек и после многу примени лаксативи сега постојано има дијареа-пролив. Тоа трае можам да речам скоро еден месец, не е проследен со болки, не е многу обилен, зависи-секој ден различно но некако долго трае. Докториве не знаат што да кажат, од ова е , од она е, од лаксативите е...Дали можеби имате нешто слушнато за ова или слично нешто? Женава имаше и кил порано, сега од самото лежење не и се познава.Позз!
   
 20. skorpija90

  skorpija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  13
  Здраво, пред 2 дена при туширање приметив дека од левата страна над препонот имам некое топче, пред 9 месеци сум породена царски, па дали би можело да се кила?