1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Херпес на окото

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja.kostovska, 6 мај 2011.

  1. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    Пробав да најдам ваква тема но не успеав да најдам, сакам да ве прашам вас повозрасните дали сте имале ваков проблем како мојот. Утрово се разбудив и не можев да си го отворам левото око најнормално отидов кај матичната и ми рече дека е херпес на окото ноо сека уште повише ми отече окото многу ме боле и не се издржува ... ми даде да пијам Бе комплекс, лоратадин и да мацкам на отокот со ацикловир ... феминки ве молам помогнете оти ова не се издржува ;( ;( ;( ;( цела фаца ми е деформирана .. дали некоја од вас имала ваков проблем -.-
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Херпес на окото ...

    ^ Како бе матичната ти дала?
    Општ матичен лекар?
    Упут за на очно не ти даде?
     
    На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    Херпес на окото ...

    нее не ми даде упут за очен .. ми рече да се мачкам со ацикловирот и да пијам апчиња .. а се повише и повише ме боле окото .. иначе да општ матичен лекар :worried:
     
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Херпес на окото ...

    Дали е херпес или некоја инфекција ќе ти каже очен лекар. Кога другар ми имаше херпес во око си помина со 10 инекции во око, маст и некои таблети мислам дека пиеше.
    А јас сум имала некоја си инфекција и за 3 дена ми помина од капки Торбекс (така се викаа изгледа) и дирекно во око ставање на масче Тобрекс или Хлоранфеникол 1 % - али прво си бев на лекар па тој ми ставаше едно 3-4 вида на капки па терапија.
    И нормално почитував терапија 3 дена со врзано око (болки и деформирана фаца) и ми помина и престанав а тој рече 7-10 дена и за недела дена ми се врати пак инфекцијата и пак јово на ново.
    Така да веднаш на очен лекар.
     
    На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
  5. maja.kostovska

    maja.kostovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    288
    Допаѓања:
    192
    Херпес на окото ...

    мене порано или на образ или на челото ќе ми се појавеше и не ме болеше а сеа на окото на капакот ... така да ги чекам моите да се вратат кај и да е од работа па пак ќе одам по доктори :/
     
  6. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Херпес на окото ...

    Ух под хитно да одиш на очно и да се консултираш зошто окото е премногу осетлив орган. Како и да ќе помине само трпеливо и претпазливо.
     
    На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
  7. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Капките се Тобрекс, има и маст и капки Хлорамфеникол со Дексаметазон, оваа комбинација многу помага :)
     
    На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srcenceto1

    Srcenceto1 Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Имам еден проблем... претходно неколку дена бидејќи користам леќи осекав како да имам страно тело во окото,не сфаќав баш што е, и понекогаш како да ми се замаглуваше видот.Вчера почна да ме боли окото кога трепкам,денес осеќам кога го пипкам на долната линија на окото дека на средина како да имам топче,ме чеша окото во тој дел а ме боли кога го затварам.сЕ ПЛАШАМ да одам на лекар,сте го имале ли некогаш истиот проблем.П.с СТРАВОТ да одам ми е од многу гледање слики на нет и читање на се и сешто што најдов а има некои од моите симптоми