1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Хигиена кај машки

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Suzeto, 24 јули 2010.

 1. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  nie imame problem kureto mu e zalepeno,bevme da mu go otvorat na hirurgija mnogu e bolni i sega kako pak da mu se zalepi neznam za tolku kratko da mu se zalepi pak preku nok,dr. ni rece da go odnesime pak deka mu bilo mnogu zalepeno prviot pat,i ne mu stavija nisto za da mu se zdrvi za da ne go boli 4 dusi go drzevme dusicka kako placese e krena bolnicata vo vis..
  kako se spravuvate vie
   
 2. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  да знаев ке ти помогнев,првпат слушам за ова лепење,се надевам некој од форумџикиве ке ти помогнат :)
   
 3. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.086
  Пол:
  Женски
  мислам дека ќе мора да се обрежи не е ништо страшно , можеби и повеќе од еднаш внук ми го имаше истиот проблем 2 пати го обрежаа и сега е добро ... :$
   
 4. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Vaka sega -toa ,,slepuvanje,, e vsushnost fimoza i vo praktikata znachi deka deteto/ chovekot ne mozhe da ja trgne kozhichkata od penisot nanazad, a pri istata postapka da bide nadvor celata ,,glava,, na penisot. E sega toa shto mu napravile na deteto na Suzeto e ili dilatiranje t.e. ja shirat nasilno kozhichkata pa mozhe da raspuka i taka natamu... Ili pak go secnale malku so skalpel...makar shto shtom bilo ,,na zhivo,, pretpostavuvam bilo dilatiranje. I moe mislenje e deka se e toa machenje i mozhe da se povtorni slepuvanjeto mnogu pati. Najbezbeden i konechen nachin e obrezhuvanje, t.e. cirkumcizija /sunet kako sakate. A koga sme vekje kaj cirkumcizijata normalno laserskata e podobra od standardnata....Nema krvarenje, polesno se oporavuvaat i sl. Suzeto, inaku jas tokmu denes prashuvav za istovo vo ,,Remedika,, i shtom dobijam informacija kje ja pisham tuka. A koga sme kaj standardnata cirkimcizija, znachi sechenje na kozichkata so skalpel, istata se izveduva kaj nas na Klinina na detska hirurgija. Suzeto, a za kolkavo dete stanuva zbor?
   
 5. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  vaka sega:
  moeto detence ima 5 god.
  so nozici mu go otvorija tocno ne znam ne gledav ce se onesvestev samo sto gi vidov nozicite
  toa se sluci vo vtornikot i povtorno mu se zalepi ne se nadevav deka za tolku kratko vreme moze da se zalepi
  inace jas ne sum od skopje, obrezuvajneto,sunet se vrsi so anestezija barem taka mislam,a zosto da ne i odlepuvajneto ne moze da bide so lokalna anestezija,vaka e trauma za deteto,doktori se i treba da znaat deka za edno malo dete ne e dobro..
  ako go ostavime vaka da ne go otvarame povtorno sto moze da se sluci?porano nasite majki i babi ova ne go pravele sami im se otvarale
   
 6. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Tие ножиците всушност медицински се викаат пеан. Cлужат ете како во случајов за дилатирање - ширење на отворот на пенисот, понатака при операции за стегање на крвни садови и така натаму. инаку за ваквата постапка никогаш не користат ништо против болка бидејќи така мислат дека треба. идиотски нели?! повтотното слепување на кожичката може да се случува безброј пати и се исто и се исто. спасот е циркумцизијата/ обрежувањето кое кај децата е со тотална анестезија која трае кратко време.E сега опораувањето е некои си 6 7 дена. значи при процедурата кје му ја отсечат кожичката, сега ќе пробам да ти дадам линк и главчето од пенисот ќе му биде секогаш откриено. инаку фимозата постоела од секогаш...а ако се остави кѕрето затворено има два момента. едниот е што може да дојде до инфекција од прекумерно собирање на смегма /смегма е бела материја, како сирење,павлака ,нечиста со кандида.../ а другото е што може да влијае на ерективниот момент понатака, што не е кај секој возрасен дечко/маж, ама кај некои значи неможност за постигнување ерекција. сега ќе прочепкам да ти дадам линк за ласерска да видиш кои се предностите....

  http://www.youtube.com/verify_age?next_ ... M24kRU8uDM
  ETE :)
   
 7. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  pa imase toj smegma zatoa i otidovme..
  nekako za obrezuvajne ne bi se soglasila,ali zosto da ne e so anestezia i otvorajneto bas idiotski,pomalk bi se plasel i ne bi znael za predhodnata bolka,pa ce mozevme pocesto da mu go otvorame ustvari i mu go otvoravme prviot den 2 pati i drugiot isto pa potoa samo vecerta i narednata vecer mu bese zatvoreno,pak si vikam kako moze za tolku kratko da se zatvori,sega ce ja poglednam stranicata ti blagodaram
   
 8. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Suze, тоа е тоа. Kолку и да ти изгледа лоша процедурава, тоа е спасот. бидејќи вака милион пати шокови ќе си правите и вие и на детето ќе му прават.....Aјде ги молам останатите кои ја следат темава да дадат некој коментар, мислење... :?: ?
   
 9. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  a zosto se rasprasuvase vo remedika imas i ti isti problem
   
 10. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  да, да. уште го има син ми. се вика Dамјан и има 3 години и 7 месеци. и препораката од лекарите беше најдоцна до 3 години да одиме на зафатот, ама бидејќи свекрва ми е пензиониран хирург ќе почекаме до следната пролет или есен.
   
 11. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  a kaj nego isto e zalepeno nemozis da go otvoris nikako ,kaj sinmi samo malo dupce kolku od pcenica tolku se otvorase,jas nekade procitav do 5 god.ako ne se otvori togas da se odi na hirurgija
   
 12. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  кај син ми има ептен ептен мало дупче. го викаат иглен врв, па можеш да сфатиш дека е авистина мало. инаку сакаа уште кај нас лекарите викаат дека најубаво е од година и пол до три години да се среди. ама на таа возраст децата се уште мали, некои уште мочкаат во пелени, а и за постоперативниот период би било потешко со помало дете.
   
 13. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  i otkako ce se obrezi moze da se zalepi,obrezuvajneto mu ja secat kozickata neli ednas se pravi toa nemoze povtorpat
  mozda mislis mu go imaat otvorano samo kako na moevo,pa posle da go imaat obrezano
   
 14. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  dali pravite vezbicki,ako nemozis ti neka pokusa soprugot
  jas ne mozev da mu go otvoram zgresiv sto ne bev uporna da go teram soprugot dodeka bese pomal da mu go otvora,pred da odime na hirurgija za eden den znaci mu go podrasiri dupcet kolku zrnce od pcenica mu bese duri i pomalo a toj uspea kolku od pcenka,ako bese dodeka bese pomalo mozda ce bese podobro
   
 15. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  така е Cузе!!! значи токму и заради тоа викаат дека тоа е спасот (обрежувањето). бидејќи вака милион пати ќе го малтретираат..
  немаше никаква шанса за тоа, ни ден денеска нема. ни викаа да пробуваме со стапче за чистење уши намачкано со масло со кантарион. демек да се раширело. ама кај нас нема шанси. :x
   
 16. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  so stapce nema sansi,sto im e niv,da se rasiri so vezbi moze no stom e zalepeno ne moze da se odlepi,edna komsivka 2 pati bese so deteto mu go otvorija a ne obrezuvajne i sega e vo red,i eden drugar ima dve maski i nema nikakov problem dodeka bile malecki so vezbi mu gi otvorile
  mene ne mi e jasno dali toa sto e zalepeno e kaj sekogo ili kaj nekoj samo e tesno dupceto
   
 17. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  18
  nisto kaj nas povtorno se zalepi samo podolu samo polovina glavicka mu izleguva,mm mi veli so prvata devojka ce se sredi :D :D ,neznam sto da pravime.. bratucetkami vo australija vika tamu ni vikaat nisto da ne cepkame
   
 18. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Сузето, морам да ти кажам една новост! Значи син ми на 15-ти декмври ќе прави 4 години. Сега во септември ми беше закажано да го носам на циркумцизија и добро што беше закажано тогаш, а не во мај. Сега летово шетајќи гол се влечеше ли сам за органот, што ли правеше, успеа мааалку да си ја одлепи кожичката и третина главче му излегува. Кога се вративме од одмор го виде уролог и рече дека е одлично, што сакаме кај толкаво дете ( мислам на овие деца кои имаат фимоза) и дека и малку да се наѕирало само главчето немало да ни препорача циркумцизија бидејќи како ќе растел со самата мастурбација и сексуални односи кје добивала на еластичност кожата и само ќе се средело! Tака што мислам дека мајка ти е во право, среќа наша што бидејќи беа одмори го виде овој лекар, цар и мислам дека о.к. е и кај син ти. Не сум лекар, ама според муабетот така сфатив! :)
   
 19. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  Од која недела се почнува со хигиената??
   
 20. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Од 6 ти 7ми месец